Böyle bir hayat hikayesi görülmedi

Yoksulluk, işsizlik hatta aşk nedeniyle yaşanan intiharların sayısı her geçen gün artıyor. Ama hayatta değişmeyen şey yok. Büyük acılar bile zamanla y...

BÜYÜT

Yoksulluk, işsizlik hatta aşk nedeniyle yaşanan intiharların sayısı her geçen gün artıyor. Ama hayatta değişmeyen şey yok. Büyük acılar bile zamanla yerini mutluluklara bırakıyor veya yeni acılara. Önemli olan tüm acı ve zorluklara karşı dik durmak ve mücadele edebilmek. Yeni intiharlar yaşanmaması için 1998 yılında ölümün eşiğinden dönen A.U.’nun hikayesine kulak verin.

Tarih 1998 yılı Aralık ayında işsizlik ve yoksulluk nedeniyle tabancasını çenesine dayayarak intihar eden o zaman 27 yaşında ve 1 çocuk babası olan A.U. büyük uğraşlar sonucu hayata döndürüldü. İntiharı “İşsizlik bunalımı intihara sürükledi” başlıklarıyla gazetelere yansıdı. 1972 doğumlu ve 7 çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya gelen A.U 13 yıl sonra intiharının ardında yatan gerçeği, yaşadığı zorlukları ve hayata yeniden tutunuşunu anlattı. A.U.’nun dibe vuruşu ve yeniden ayağa kalkışını şaşkınlıkla okuyacaksınız

İŞSİZ VE ALACAKLILAR KAPIDA
“1998 yılında 27 yaşında ve lise mezunuydum. Çocukluğumdan beri hem okuyup hem çalışarak kendi harçlığımı çıkarmaya çalıştım. Hiçbir zaman babamdan para istemedim. Ancak yıllar sonra evlendiğimde maddi sıkıntılara düştüm. Para kazanabilirdim. Yapabileceğim birçok iş vardı. Ancak eşimin ailesi ve benim ailem yüzünden çalışamadım. Onların sürekli eş dost ne der düşünceleri çalışmama engel oldu. Benim simit satmam veya kahvehanede garsonluk yapmam aileme yüz kızartıcı geldi. Onların laf duymaması için çalışamadım. Ama onlar hiçbir şekilde bana destek olmadılar. Beni bu yolda yapayalnız bıraktılar. Sürekli, telefonlarım, kapım çalındı alacaklılar tarafından. Bu konuda ne ailemden ne de eş dostumdan bir yardım aldım. Birilerinden borç alıp diğer borçlarımı kapatmaya çalıştım. Ama olmadı.

SÜT ALACAK PARASI YOKTU
En sonunda çocuğa süt alacak bir kuruşumun bile kalmaması beni yıktı. Dışarıya çıkıp yolda bile yürüyemiyorduk. Çocuğum dışarıda bir şey isterde alamam düşüncesiyle dışarısı bize yasaktı. O kadar kötü bir durumla karşı karşıya geldim ki, kahvehaneye arkadaşların masasına sırf bir sigara için oturduğumda arkadaşım dediğim o insanlar masayı terk ediyorlardı. Bizden borç isteyecek gözüyle bakıp bana selam dahi vermiyorlardı. En sonunda, en yakın arkadaşımın marketine girerek çocuğum için bez ve süt çaldım. O gün beni gören ve bana sesini çıkarmayan arkadaşım beni idare etmeye başladı. Ancak olmadı yapamadık.

ÇENESİNE SİLAHI DAYADI
En sonunda bir akşam eve geldiğimde yatak odama girdim ve yine telefonların çalışını dinledim. Yatağımın atından silahımı aldım ve satmak için kontrol etmek istedim. Ancak ne oldu nasıl oldu. Bir anda silah çenemin altına tutarak ateşledim. Olay sonrasında öğrendiğime göre ise kurşun çene altımdan girip sol elmacık kemiğimde çıkıyor. Çıkan kurşun duvara çarpıp sekiyor ve sağ elmacık yanağımı sıyırıyor. Hastaneye kaldırılmamın ardından uzun süren uğraşları sonrasında kurtulmuşum. Üç ay boyunca süren tedavi sonrasında sağlığıma kavuştum.

SİRMEN İŞE ALDI
O sırada Belediye Başkanı olan Sefa Sirmen, haberimi görür görmez yanıma gelerek taburcu olduğumda hemen belediyede işe başlayacağımı söyledi. O günden beri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde Fen İşleri Daire Başkanlığı’nda şoför olarak çalışıyorum. Nisan ayında işe başlamamın ardından 3 ay boyunca borçlarımı kapatmaya çalıştım. Bütün borçlarımı kapattıktan sonra da 4. maaşım ile de eşime altın bilezik aldım.

BİLEZİĞİ TAKAMADAN EŞİ VE KIZI CAN VERDİ
Sıkışık dönemlerimizde harcadığım takılarını yerine koymak için söz vermiştim. Ve yavaş yavaş başlamıştım. Ta ki deprem olana kadar. Bir gün öncesinde aldığım bileziği takamadan eşim depremde 5 yaşındaki kızım ile can verdi. Depremin olduğu gece ben eve saat 03.00’de girdim. Eşim bana yemek hazırlamak için mutfağa girer girmez aradan bir dakika geçti ve depremin olduğunu hissettik. Deprem sonrasında meydana gelen artçılar ile kendime gelebildim. Enkaz altından 19 saat sonra babam ve abim tarafından kurtarıldım. Ancak eşimi ve kızımı kaybettim. Deprem sonrasında birinci derece yakınını kaybeden kişilere para veriliyordu. Ben o parayı son gün ısrar üzerine aldım ve fakire fukaraya dağıttım. Çünkü o parayı ben harcayamazdım ki.

15 YAŞ KÜÇÜK BİR EŞİ VAR
Deprem sonrasında İzmit’e gelerek hayata yeniden kaldığım yerden başladım. Belediyede çalışmaya devam ettim. 2003 yılında benden 15 yaş küçük bir kadın ile evlendim. Şimdi ise 7 ve 3 yaşında iki oğlum var. Ben hep hayatın şanslı olan yerlerinden yürümüşüm. İşsizlik dönemimde yolda sürekli yüksek miktarda para buluyordum. Bunun yanında 2008 yılında Real’de gerçekleşen hediye çekilişinde bana araba çıktı. Bu arabayı satarak bana beş liranın hesabını yapan ağabeyimin evine gelen haczi önledim.

ŞANSI Mİ BİLEMİYORUM
Ancak hep kaybettim, bir büfe devraldım zarar ettim. Çok büyük bir zararla geri sattım. Ya da satın aldığım arabamı kayınbiraderime bir günlüğüne ödünç verdim. O da gitti galericiye sattı, aracımı tekrar satın aldım. Hep bu tür çevremden gelen zararlarla devam eden bir hayatım oldu. Bu yaşadığım hayat bir şans mı değil mi bilemeyeceğim. Ama zorlukların peşi sıra mutluluk geliyor.”

18 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR