Körfez’de işçiler haklarını tartıştı

Körfez ilçede yaşayan işçiler, düzenledikleri toplantıyla haklarını tartıştı. Toplantıya Av. Murat Özveri ve eski sendikacı Emek Partisi Genel Başkan...

BÜYÜT

Körfez ilçede yaşayan işçiler, düzenledikleri toplantıyla haklarını tartıştı. Toplantıya Av. Murat Özveri ve eski sendikacı Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sabri Topçu konuşmacı olarak katıldı.

Körfez’de yaşayan ve çalışan işçiler gerçekleştirdikleri toplantı ile sorunlarını ve çözümlerini tartıştılar. Toplantıya metal, tersane ve petro-kimya işkolundan yaklaşık 70 işçi katıldı. Körfez ilçesi Yavuz Sultan Selim Mahallesi Deniz Düğün Salonu’nda yapılan toplantıya iş hukuku hakkındaki çalışmaları emek dünyası tarafından bilinen Avukat Murat Özveri ile Türk-İş’e bağlı Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS) eski Genel Başkanı ve Emek Partisi Genel Başkanı Yardımcısı Sabri Topçu katıldı. Etkinlikte ayrıca KESK Merkez Yöneticisi İlhami Şahbaz, Marmara İşçi Birliği Derneği Başkanı Recep Uğur da yer aldı.

ESNEKLİK KURAL OLUYOR
Toplantıda ilk olarak konuşan Avukat Murat Özveri, güvencesizlere güvence, işsizlere iş iddiasındaki hükümetin Torba Yasa’yla birlikte esnekliği yaygınlaştırmaya çalıştığını belirtti. Özveri, hükümetin işsizliğin sebebi olarak iş yaşamındaki katılıkları gösterdiğini ifade ederek, “İşçiler ve emekçiler ‘katılıktan’ kendilerini koruyan bütün yasaları, kanunları, düzenlemeleri anlamalılar. Yasayla amaçlanan esnek çalışmaya engel olan bütün yasaların ve kanunların değiştirilmesidir” dedi. Özveri ayrıca Torba Yasa ile kısa süreli çalışan işçilerin sigorta primlerini de kendilerinin tamamlamak zorunda olduğuna değindi.

ÖRGÜTLENMEKTEN BAŞKA ÇARE YOK
Daha sonra söz alan Sabri Topçu genç işçilerin örgütlenmekten başka hiçbir şansları olmadığına değinirken, işçilerin tek güvencesinin örgütlü güçleri ve birliktelikleri olduğunun altını çizdi. 12 Eylül’ün ve kapitalist sistemin örgütsüz bir toplum yarattığını vurgulayan Sabri Topçu, 12 Eylül Anayasası’ndan işçilerin aleyhine olan tek bir maddenin bile değiştirilmediğine dikkat çekti. Topçu, “Kapitalizm giderek sömürüsünü artırıyor. Giderek yaşanmaz bir hal alıyor. İşçiler ve emekçiler insanca bir yaşam için bu sistemi de sistem partilerini de terk etmeli, tarihin çöplüğüne göndermeli bunun da yolu örgütlülükten geçiyor” şeklinde konuştu.

İŞÇİLER DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI
Kapitalist sistemin örgütlü toplumdan korktuğuna değinen Sabri Topçu örgütlenmek için çaba harcamak ve bir araya gelmek gerektiğini söyledi. “İşçiler aptal değil. Eğer doğru anlatılırsa hiçbir işçi örgütlenmekten geri durmaz” diyen Topçu, “Tunus’ta, Mısır’da 25-30 yıllık diktatörler devrildi. Bizim ülkemizde de 12 Eylül’ün üzerinden 30 yıl geçti. Bizde de 12 Eylül düzeni ve kapitalist sistem yıkılacaktır. Bu başta işçi sınıfı olmak üzere emekçilerin mücadelesiyle mümkün olacaktır” diye konuştu. Son olarak söz alan işçiler ise fabrikalarında ve işyerlerinde yaşadıkları sorunları, örgütlenme deneyimlerini ve mücadelelerini anlattı. Recep Uğur verdikleri mücadeleyle işyerlerindeki taşeron işçilerin iş saatlerini 15 dakika da olsa kısalttıklarına ve mücadele etmekten başka çareleri olmadığına değindi.

15 Şubat 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR