Abhazlar, Ramada İzmit Otel’de iftarda buluştu

Geçtiğimiz yıl içerisinde başta Kandıra Kefken’de gerçekleştirilen sürgün anmaları ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için önemli çalışmal...

Geçtiğimiz yıl içerisinde başta Kandıra Kefken’de gerçekleştirilen sürgün anmaları ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için önemli çalışmalara imza atan Abhazya Gönüllüleri Platformu, İzmit’te bulunan Ramada Plaza Otel’de Abhazları iftar programında konuk etti. Düzce, Sakarya, Bursa, İstanbul gibi şehirlerden çok sayıda Abhaz konuğun katıldığı iftar programına Abhazya’nın Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi İnar Gitsba, Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Cengiz Koç ve Federasyon yöneticileri, Abhaz dernekleri yöneticileri ve Abhazların önde gelen isimleri de yer aldı.

 

BİRLİK VE BERABERLİK

Gerçekleşen programda açılış konuşmasını Abhazya Gönüllüsü ve Akmis Grup Genel Müdürü Olgun Aksoy yaptı. Olgun Aksoy konuşmasında konuklara teşekkür ederek, “Büyüklerimizi ve soydaşlarımızı bir arada görmek bizi mutlu ediyor” dedi.  Abhazya Gönüllüleri kurucularından Hasan Konca ise konuşmasında birlik ve beraberliğe işaret etti. Ardından ise Abhazya Gönüllüleri kurucusu ve Akmis Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Karaalp yaptı.


DERNEK KURULACAK

Karaalp konuşmasında Kocaeli’nin ekonomik verilerini anlatarak, “Kocaeli Türkiye’nin en büyük sanayi şehirlerindendir. Bu akşam düzenlediğimiz iftarda Kocaeli dışından katılan çok sayıda misafirimiz var. Kocaeli’de Abhaz soydaşlarımızın ekonomiye ve Kocaeli’nin etnik kültür olarak katkı sağladığını görüyoruz. Kocaeli’de Abhaz soydaşlarımızın dernekleşerek bir araya gelme vakitleri gelmiştir” ifadelerinde bulundu.

 

ABHAZYA’DAN KONUKLAR VARDI

Karaalp’in ardından Abhazya’da kurulan ve Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu Uluslar arası Apsnı Vakfı Başkanı Soner Gogua konuşmasını gerçekleştirdi. Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cengiz Koç yaptığı konuşmada federasyonun büyümeye devam ettiğini söyleyerek diaspora çalışmaları hakkında bilgi verdi. Abhazya’nın Türkiye temsilcisi İnar Gitsba ise konuşmasında diasporanın anavatana katkılarını anlatarak Abhazya’nın daha da güçleneceğini ama bunun için diasporaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

11 Temmuz 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

apsuva - ipek hanım yanılıyorsunuz. kocaeli kafkas derneği sadece adıge ve abazaları mı kapsıyor? kabartay,ubıh,çeçen,oset kafkas ailesine dahil değil mi? yani diyeceğim şu ki amaç adıgelerden ayrılmak değil . amaç günümüz koşullarında farklılaşan ihtiyaçları karşılamak, bağımsız abhazya devletinin tanınırlığına katkıda bulunabilmek, abhaz kimliğimi rahatça ortaya koyabilmek ...vs dir . yoksa adıgeler bizim ezeli ve ebedi kardeşlerimizdir.

Yanıtla . 0Beğen 11 Temmuz 09:30
01

İpek - İzmitte zaten kocaeli kafkas kültür derneği var. Abhazların ayrıca bir dernek kurmaları oldukça saçma. Amaç adigelerden ayrılmak oluyor bu durumda . İzmitteki dernek abhaz ları da kapsamıyor mu yani ? Bu oluşum bölücülüktür!!

Yanıtla . 0Beğen 11 Temmuz 09:30
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR