Akar ve Işık’tan liman polemiği!

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, önceki gün yapılan meclis toplantısı sırasında Derince Limanı...

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, önceki gün yapılan meclis toplantısı sırasında Derince Limanı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundular. Genel kurulda ilk olarak söz alan CHP’li Akar, Bakan Işık’a Derince Limanı’nın özelleştirilmesi sonrasında açıklamalarını yeniden gündeme getirdi.

 

“SÖZÜNÜZDE DURUN”

Akar, “Bu özelleştirme ile birlikte 450 bin metrekarelik deniz dolgusuna izin verildi. Sizin, Büyükşehir Belediye Başkanının ve dönemin valisinin dolguya izin verilmeyeceği sözü vardı. Buna rağmen Gölcük tarafına 450 metre, kıyıya paralel olarak da 1 kilometrelik bir dolgudan bahsediyoruz. Bu alanın konteynır limanı olarak değerlendirileceği ifade edildi. Ayrıca LPG tankları ve diğer tehlikeli yakıtların tankları da burada yapılacak. Kente giren TIR sayısı yaklaşık 10 bin adet. Bu duruma nasıl izin veriyorsunuz?” dedi.

 

IŞIK’DAN DOLGUYA DESTEK

CHP’li Akar’ın sözlerine yanıt veren Bakan Fikri ışık ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Rastgele liman izni vermeyiz. Derince Limanı'nın ekonomisine uygun şekilde hizmet vermesini doğru ve gerekli buluyoruz.” Işık, “Her fabrikanın önüne bir iskele yapmasına karşıyız. Bu tavrımızı sürdürüyoruz, ama Derince Limanı’nda gerçekten limancılık hizmeti verilecek. Ayrıca orada dolum tesisleri falan değil, konteynır limanına yönelik bir çalışma var” dedi.

 

“LİMAN BÜYÜTÜLMELİ”

Bölgeyi iyi bildiğini belirten Işık, “Ben araziyi karış karış biliyorum. Şu anda, mevcut limanın hemen yanındaki atıl alanın doldurulması ve biraz daha uzatılarak büyük ölçekli gemilerin yanaşmasına da müsaade edilmesinin ekonomi açısından doğru bir yaklaşım olduğunu söylüyorum” dedi.

12 Şubat 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

izmit - Her şey para daha ekonomik demek daha çok rant daha büyük rüşvet çarkı. Yaşanacak yer kalmadığı zaman siz paralarınızı alır kaçarsınız da Derince halkı ve Kocaeli halkı nereye gidecek.

Yanıtla . 0Beğen 12 Şubat 11:48
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR