Yüksek gerilim hattı koptu büyük tehlike atlattık

İzmit Trafo Merkezi’ni besleyen 154 bin voltluk, TEİAŞ’a ait enerji nakil hattı iletkeni, 28 Haziran Mahallesi bölgesindeki güzergahta dün koptu. Hatt...

BÜYÜT

İzmit Trafo Merkezi’ni besleyen 154 bin voltluk, TEİAŞ’a ait enerji nakil hattı iletkeni, 28 Haziran Mahallesi bölgesindeki güzergahta dün koptu. Hattaki enerji Keban Barajı’ndaki bir sistem sayesinde anında devreden çıktı. Çıkmasaydı 28 Haziran Mahallesi ve çevresi yanacaktı.

Eski Seka Fabrikası E-5 kenarındaki İzmit Trafo Merkezi’ni besleyen 154 bin voltluk, TEİAŞ’a ait enerji nakil hattı iletkeni, 28 Haziran Mahallesi bölgesindeki güzergahta koparak, SEDAŞ’a ait 34,5 bin voltluk orta gerilim (OG) ve 400 Voltluk alçak gerilim(AG) hatları üzerine düştü.
TEİAŞ’a ait yüksek gerilim hattı aynı zamanda altından geçen SEDAŞ’a ait enerji dağıtım sistemindeki havai hatta yer alan iletkenlerin kopmasına yol açtı. Hattın kopmasıyla birlikte Keban Barajı’ndaki bir sistem sayesinde kablolardaki enerji kesilirken, bölge halkı büyük bir tehlike atlattı. Enerji nakil hattı ile iletkenlerin koptuğu sırada civarda kimsenin olmaması ise faciayı önledi.

SEDAŞ ALARMA GEÇTİ
11.30 civarında meydana gelen enerji kesintisi 28 Haziran Mahallesi, Yahya Kaptan ve İzmit merkezini etkiledi. TEİAŞ’ın 154 bin voltluk enerji nakil hattı iletkeninin kopması ile olay mahalline giden SEDAŞ ekipleri, oluşan hasar tespiti için yerinde inceleme başlatırken, iletken kopuklarının onarımı için acil hizmet ekipleriyle alarma geçti. SEDAŞ ekipleri, 28 Haziran Mahallesi ile Yahya Kaptan bölgesini enerjisiz bırakan hasarı giderirken, dağıtım sistemine enerji verebilmek için, TEİAŞ’a ait iletken kopuğunun da giderilmesini ve iletim hatlarına enerji verilmesini bekledi. Öte yandan eski MHP Milletvekili Aday Adayı Kemal Köse, 3 ay önce konuyla ilgili TEİAŞ’ı uyardığını ancak TEİAŞ yetkililerinin kablonun kapmayacağını iddia ettiğini söyledi.

VURDUĞU YERİ YAKAR
MHP Milletvekili aday adayı Kemal Köse bu konu ile ilgili gazetemizi arayarak, “Tonlarca ağırlığındaki enerji nakil iletkeni olan tel, koptuğu anda vurduğu yeri yakar. Şans ki tesadüfen bir şey olmadı. 3 ay önce bu konu hakkında görüştüğüm TEİAŞ’ın sorumlusu Necmettin Bey, bu kablonun kopmayacağını söylemişti. Ancak şimdi görüyoruz ki koptu. Koptuğu saatlerde hiç kimsenin orada olmaması olası bir faciayı engelledi. Allah vergisi ki hiç kimseye bir şey olmadı. Kopan bu kablo Bekirdere Tavşantepe’den Asri Mezarlığı’na kadar uzanıyor. 154 bin volt elektrikle indiğini düşünün yakar-yıkar. Elektrik inerken Keban Baraj’ından atıyormuş eğer atmasa yaşanacakları düşünemiyorum bile. Bu Kocaeli’nin en büyük sorunlarından biridir” dedi.

ESNAF İSYAN ETTİ
İzmit’i elektriksiz bırakan kesinti sonrası görüşlerini aldığımız İrfan Elektirik’in sahibi İrfan Bircan, elektrik kesintisi işlerimizin erken bitmesini engelledi. Gelen müşterilerimizi geri çevirmek zorunda kaldık. Ne yazık ki kesinti yapılacağı hakkında hiç kimse bilgi vermiyor. Elektrikle çalışan eşyalarımız yanma tehlikesi geçirdi” dedi. Diğer bir elektrik firması çalışanı Erhan Açıkgöz ise, “Önceden haber vermeleri gerekirken hiç kimse haber vermiyor. Bir anlık teknik bir hata oluştuğunda bunu anlayabiliriz. Ancak bunun her hafta olması aynı zamanda da bizim kaybımızın karşılanmaması bizi mağdur ediyor” diye konuştu.

02 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR