İzmit’te 482 asansörden 457’si sınıfta kaldı

Ülkemizde sıkça yaşanan asansör kazalarını en az indirmek için İzmit Belediyesi’nin denetimleri devam ediyor. Türkiye’de ilk kez bir belediye olarak...

Ülkemizde sıkça yaşanan asansör kazalarını en az indirmek için İzmit Belediyesi’nin denetimleri devam ediyor. Türkiye’de ilk kez bir belediye olarak 2012 yılında asansör denetimlerini başlatan İzmit Belediyesi’nin çalışmaları sırasında ortaya oldukça endişe verici sonuçlar çıkıyor. Belediye yetkilileri asansör denetimleri ile ilgili şu açıklamada bulundu; ” Yaptığımız araştırmalarda İzmit genelinde 1980 adet asansör tespit edildi. Tespit edilen asansörlerden 1563’ü muayene için başvururken geri kalan 417 adet asansör için başvuruda bulunulmamış, bunun üzerine asansör kullanıcılarına uyarı yazısı yazılmıştır. İlk yılın sonunda kontrolden geçirilen 1563 asansörden 1344 adedinin can ve mal güvenliği açısından kullanılamaz durumda olduğu tespit edilerek kırmızı etiket ile işaretlenmişti” dediler.

 

457 ASANSÖR SINIFTA KALDI

İzmit Belediyesi yetkilileri geçtiğimiz Haziran ayından itibaren asansör kontrolleri için yetkili A Tipi muayene kuruluşuyla yeniden anlaşma yapıldığını bildirerek, “Haziran-Kasım arasında 482 adet asansörün kontrolü sonucunda 457 asansörün mal ve can güvenliği bakımından tehlikeli olduğu görüldü. Daha sonra sakıncalı olan 86 adet asansörün ikinci, üçüncü ve dördüncü kontrollerinde 59’u gerekli bakımları yaptırarak kullanılabilir anlamına gelen yeşil etiket almaya hak kazanmıştır. Bakanlık yetkililerinin belirttiğine göre Türkiye genelindeki asansörlerin çok büyük kesimi kırmızı etiket almıştır.


VATANDAŞ BİLGİLENDİRİLİYOR

İzmit’te de ne yazık ki asansör bakımları konusunda büyük bir duyarsızlığın olduğunu gözlemlemekteyiz. Belediye olarak yaptığımız asansör kontrolleri sırasında uygun olanlara yeşil, uygun olmayan asansörlere de kırmızı etiket yapıştırarak bu konuda vatandaşları bilgilendiriyoruz. Kırmızı etiketli asansörlerin de bakımları yapılıncaya kadar hizmet dışı kalması sağlanıyor.  Buna rağmen kırmızı etiketli asansörlerin çalıştırılmasından ve olası bir üzücü olaydan birinci derecede bina sahipleriyle yöneticilerinin sorumlu olacağını hatırlatmak isteriz” şeklinde konuştular.

 

HALKIN EMNİYETİ BİRİNCİL İŞİMİZ

İlgililer, vatandaşların asansör konusunda duyarlı olmalarını isteyerek” Belediye olarak bizler gerekli kontrolleri yapıyoruz. Fakat burada en büyük görev asansör bulunan konut ve işyerlerindekilere düşüyor. Kırmızı işaretli asansörler kullanılmamalı, bunların tamir ve bakımı için bina ve işyeri yöneticilerine baskı yapılmalıdır. Belediyemizin bu titiz çalışması başta yadırgansa da, son zamanlarda sıkça yaşanan asansör kazaları İzmit Belediyesi olarak ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu herkese göstermektedir”  şeklinde konuştular.

10 Aralık 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR