Kocaeli’de 4 mevsim turizm var

Kocaeli’nin turizm değerlerinin tanıtılması ve yeni ticari bağların kurulması amacıyla, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile İl Kültür Tur...

Kocaeli’nin turizm değerlerinin tanıtılması ve yeni ticari bağların kurulması amacıyla, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile İl Kültür Turizm Müdürlüğü işbirliği ile bir etkinlik düzenlendi. Kocaeli Ticaret Odası’nın katkılarıyla gerçekleşen etkinlikte Balkanlardan gelen 55 kişilik turizmci heyeti karşılama kokteyli yapıldı.

 

KALABALIK HEYET

Kokteyle İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Kesen, KOTO Başkanı Murat Özdağ, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Güray Oruç, TÜRSAB Kocaeli Temsilcisi Kadir Genç, İzmit Belediyesi Turizm Danışmanı Bekir Serin, gazetemiz yazarlarından ve Kocaeli Üniversitesi öğretim üyesi Tümay Mercan, Makedonya Turizm Rehberliği Başkanı Kliment Naumow, Ekonomi Bakanlığı Turizm Geliştirme Müdürü Valdo Sukloski, Ohrid Belediyesi turizm bölümünden Nikolce Prangoski ve Balkanlardan 55 kişilik grup katıldı.

 

TURİZM KENTİ KOCAELİ

Kokteylin ardından bir konuşma yapan KOTO Başkanı Murat Özdağ, “Kocaeli sanayi şehri olarak bilinse de, aslında 4 mevsim turizm yapılan bir kent durumundadır. İki denize sahip olan Kocaeli, yaz ve kış turizminde avantajlı bir konumdadır. Bölgemizde 4 aylık bir sürede kar bulunuyor. Ayrıca bir de kayak merkezinin de olması kış turizmi açısından önemlidir. Osmanlı’dan kalma eserleriyle tarihe ışık tutan Kocaeli yeşil alanlarıyla da görülmeye değer bir konumdadır” dedi.

 

TURİZM ÖNEMLİ

Balkan ülkeleri ile Türkiye'nin tarihi ve coğrafi açıdan yakın olduklarını söylen TÜRSAB Kocaeli Temsilcisi Kadir Genç ise, “Bölgeler arası turizm faaliyetlerini artırmaya çalışıyoruz. Balkanlardan gelen konuklarımız 3 gün boyunca Kocaeli’nin çeşitli yerlerini gezecek. Gezinin ardından bir değerlendirmesi yapılacak ve konuklarımızı dinleyeceğiz” dedi.

 

TURİZM FAALİYETLERİ GENİŞ

Kocaeli’de yılın 12 ayı turizm faaliyetinin yapılabileceğini belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Kesen ise, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Kocaeli yaz ve kış turizmi için önemli bir noktada. Balkanlar gibi bize yakın bir coğrafyada olan insanların gelip ilimizi ziyaret etmesi ve turizm faaliyetlerini görmeleri çok önemlidir”

 

TURİZM KAYNAŞTIRMALI

Turizmin yakın coğrafyada olan bu milletleri daha fazla kaynaştıracağına inandığını söyleyen Manastır Üniversitesi Turizm Bölüm Dekanı Saso Korunoski de, yapılan turizm faaliyetleriyle toplumlar arasındaki diyalog ve dayanışmanın gelişerek insanların kaynaşacağını dile getirdi. Sosa, “Bu anlamda bölgeler arasındaki turizm faaliyetleri önemsenmeli ve artarak devam etmeli” dedi. Muharrem İBRAHİMOĞLU

06 Kasım 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR