İŞTE İLİMİZDEKİ SEZARYEN ORANLARI

İlimizdeki toplam doğumların içindeki sezaryen doğum oranı Türkiye geneline baktığımızda beklenilenden fazla çıktıİl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Aydınlık,...

BÜYÜT

İlimizdeki toplam doğumların içindeki sezaryen doğum oranı Türkiye geneline baktığımızda beklenilenden fazla çıktı
İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Aydınlık, son günlerde gündemde olan sezaryen doğum oranlarının artışı ile ilgili olarak hem Kocaeli doğum oranlarını hem de sezaryen doğumu ile ilgili değerlendirme yaptı. Aydınlık, ilimizdeki 2011 yılında toplam doğumların içindeki sezaryen doğum oranın yüzde 59,83 olduğunu kaydetti. Aydınlık, sezaryen doğumu hakkında ise, “Tıbbi gereklilik olmadıkça asla ve asla sezaryen doğumu yapılmamalıdır” dedi.
TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜSTÜNDE
Türkiye’de 2011 yılında toplam doğumlar içinde sezaryenlerin oranı devlet hastanelerinde 36,8, üniversite hastanelerinde 65,9, özel hastaneler ise 66,6 oldu. Ortalaması yüzde 40’lar olan Türkiye’ye göre Kocaeli’nde ise 2009 yılında normal doğum sayısı 10 bin 265 iken sezaryen doğum sayısı ise 14 bin 372 olarak açıklandı. Toplam doğum sayısı ise 24 bin 637 iken toplam doğumların içinde sezaryen doğumlarının oranı ise yüzde 58,83.
2010 YILINDA SEZARYEN ARTMIŞ
Aradan geçen bir yıl sonrasına 2010 yılına baktığımızda ise çok doğum sayılarında ve sezaryen oranlarında pek fazla değişiklik yaşanmıyor. Yıl içinde normal doğum sayılarında bir azalma yaşanarak 9 bin 741 oldu. Sezaryen doğum sayısı ise yine aynı sayılarda 14 bin 714 olarak açıklandı. Yıl içindeki toplam doğum sayısı 24 bin 455 iken toplam doğumların içinde sezaryen doğumlarının oranı ise yüzde 60, 17 oldu. 2011 yılını ele aldığımızda ise normal doğum oranlarında bir geçen yıla göre bir değişiklik göstermeyerek 9 bin 807 olarak açıklandı. Sezaryen doğum sayısında ise çok fazla değişiklik yalanmayarak 14 bin 607 olarak açıklandı. Yıl içindeki toplam doğum sayısı ise geçen yılla aynı değerlerde olup 24 bin 414 iken toplam doğumların içinde sezaryen doğumlarının oranı ise yüzde 59,83.
2 AYDA ORAN 60’LARDA
2012 yılı Ocak ve Mart ayları ortalamasına baktığımızda ise normal doğum sayısı 2 bin 530 iken sezaryen doğum sayısı 3 bin 892 olarak açıklandı. Toplam doğum sayısı ise 6 bin 422 olurken toplam doğumların içindeki sezaryen oranı ise yüzde 60,6 olarak kayıtlara geçti. 2009 yılından bugüne kadar olan sayılara ve oranlara baktığımızda normal doğum sayısında bir azalış olduğu görülüyor.
“BİR KÜLTÜR HALİNE GELDİ”
Aydınlık, “Tıbbı gereklilik olmadık sezaryen doğumu tercih etmek istemiyoruz ve asla olmamalıdır. Sezaryen ile hem anne hem de çocuk riske giriyor. Hatta söyleyebiliriz ki çocuk bile ana rahminde ilk ameliyatını olmuş oluyor. Artık bu neredeyse bir kültür haline gelmiş. Biz bu tür doğumlara randevulu doğumlar diyoruz. Normal doğum ise yüzyıllardır genel geçer kabul edilmiş bir fikirdir. Dediğimiz gibi hem anneyi hem de çocuğu sıkıntıya sokmaya hiç gerek yok” dedi.

29 Mayıs 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR