Köken, Kandıra’ya “HUZUR” verecek!

Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken dün Başkan Yardımcısı Murat Batmaz ile birlikte gazetemizi ziyaret etti. Gazetemiz Başyazarı Tanzer Ünal, Sorumlu...

Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken dün Başkan Yardımcısı Murat Batmaz ile birlikte gazetemizi ziyaret etti. Gazetemiz Başyazarı Tanzer Ünal, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mesut Akbulut ve Haber Müdürü Bülent Ekinci ile birlikte görüşen Köken, birtakım değerlendirmelerde bulunarak sorulan soruları cevaplandırdı.

 

“YAPISAL DEĞİŞİKLİKLER GEREK”

Kandıra’da yapısal değişiklikler gerektiğini belirten Ünal Köken, “Özellikle imar konularının çözülmesi gerekiyor. Ondan sonra Kandıra’nın geleceğiyle ilgili planlar ve uygulamalar yapıp çalışmaya geçilmesi gerek. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yapacağız. Hemen, derhal harekete geçmemiz lazım. OSB’ye insanların ne az bin, 2 bin tanesini geri kazandırmamız lazım. Orada adam çalışsın, köyüne gitsin. Biz de köyün imar planlarını çalışalım” şeklinde konuştu.

 

“İKİ TANE MÜDÜRLÜK KURULDU”

Kırsal ve tarım müdürlüğü olmak üzere iki tane müdürlük kurduğunu açıklayan Ünal Köken, “Şimdi ben orada ne yapacağım? Ziraat mühendisleri alacağım, insanlar alacağım ve diyeceğim ki ‘Köyün insanlarına sahip çıkın’. Bu normlar geçmişte yoktu. Ben de geldikten sonra Meclis’e getirdim ve norm kadroda iki tane müdürlük koydum. İhtiyacımıza göre belirledim. Bundan sonra onun üzerine gideceğiz. Çünkü bende tarım var. Bu ilçenin tarım tarafını doğru dürüst işletmem lazım” dedi.

 

“BİR ÇOK ŞEYİ AŞIP BİTİRECEĞİZ”

Turizm Bakanlığının Kandıra’yı ‘Kıyı Turizm Gelişim Bölgesi’ ilan ettiğini de hatırlatan Köken, “Kanunu da çıkarttı. 3 kilometrelik kıyı bandında bugün 5 yıldızlı bir otel yapılabilecek. Kandıra’yı tanıtacağız, geliştireceğiz, altyapılarını oluşturacağız, imarını bitireceğiz sonra yatırımcıya diyeceğiz ki, ‘Kandıra sizi bekliyor, buyurun’. Ama bugün bir yatırımcı gelse, ‘Beş yıldızlı otel yapmak istiyorum’ dese hazırlıklı değiliz. Bu sene biz çoğu şeyi aşıp bitireceğiz” ifadelerini kullandı.

 

“PASAJI KAMULAŞTIRACAĞIZ”

Kent Meydanı projesi ile ilgili konuşan Başkan Köken, “Namazdah’ta restoran ve cafelerin olduğu caddeye giydirme projelerini yaptık. Şimdi Büyükşehir’le konuşuyoruz. Bir iki tane proje çizdirdik. Bunların hangisini yapalım diye konuşuyoruz. Karar verdiğimiz zaman da sizlere bunu açıklayacağız. Kent Meydanı’nda zaten belediye binası var. Oradaki çoğu dükkanın belediyenin, sol tarafında da pasajı var. Oradaki pasajın kamulaştırılmasını yapacağız. Ya kamulaştıracağız ya da dükkan vereceğiz. Zaten çok büyük bir kent meydanına gerek yok. Önemli olan insanların çoluk çocuğuyla gezebileceği bir yer olsun” dedi.

 

“FİYATI DÜŞÜRDÜK”

Belediye hizmet binası üzerinde uğraştıklarını ekleyen Köken, “Sağlık Bakanımız son görüşmemizde ‘Bu sorunu çözeceğim’ dedi. Umutluyuz. Hastane binasının yerine belediye binasını yapacağız inşallah” dedi. TOKİ Konutları’nı sonuçlandırdıklarını da kaydeden Ünal Köken, “170 adet başvurumuz var. Dün itibariyle TOKİ’yle görüştük. 200 daireyi de sonuçlandırdık. Kandıra’da 200 bina ihaleye çıkacak. 2+1’lerde Kandıra’da oturma şartı getirdik. Bir de 2 bin liranın altında ücret alıyor anlamında bir şart getirdik. 3+1’i de kaldırdık. Kandıra’ya İstanbul’dan, her yerden gelebilirler. Ama gidişatta yoğun bir talep olmayınca bunun sonuçlanması açısından bu tür kriterleri kaldırdık. Fiyatı da düşürdük” şeklinde konuştu.


“GIDA OSB’NİN 14 DÖNÜMÜ KALDI”

Son olarak Gıda OSB ile ilgili konuşan Ünal Köken, “Biliyorsunuz ki 2 bin dönüm alan içerisinde kurulacak. Bin 986 dönümü bitti, 14 dönümü kaldı. Orada da Pendikli bir vatandaş almış zamanında, oraya da iki katlı bir bina dikmiş. Mahkemelik oldu vermek istemiyor. Ancak onda da sona gelindi artık. O sorun çözüldükten sonra uygulama altyapı ihaleleri zaten yapıldı, hazır bekliyorlar. Bakanlığa hemen devredilecek. Bakanlık da tamamlayacak, yapacak, başlatacak projeyi oradan sonra artık başlayacak. Sanayiye de ihtiyaç var ama sırf sanayi de olsun istemiyoruz” diyerek sözlerini bitirdi.

kok-001.jpg

03 Şubat 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR