Başiskele, Avrupa’ya girdi

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği, ekim ayı toplantısını Başiskele The Ness Otel’de gerçekleştirdi. Toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı İbra...

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği, ekim ayı toplantısını Başiskele The Ness Otel’de gerçekleştirdi. Toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Avrupa Türk İş Adamları Birliği Başkanı Aziz Şahin, Kırşehir Belediye Başkanı ve Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı Yaşar Bahçeci ve Başiskele Kaymakamı Ali Partal katıldı. Toplantıya Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz ev sahipliği yaptı.

 

PROTOKOL İMZALANDI

Başiskele Belediyesi, Avrupa Türk İş Adamları Birliği öncülüğünde imzalanan protokolle, Avrupa Belediyeler Birliği’ne üye oldu. Hüseyin Ayaz, Kocaeli’de Avrupa Belediyeler Birliğine katılan ilk belediye olduklarını belirterek, “Bu bizim için bir gurur verici bir durumdur” dedi. Ayrıca Ayaz, yapılan bu protokolün diğer ilçelere de örnek olacağını belirtti.

 

JEOTERMAL TOPLANTI İLK KEZ KOCAELİ’DE

Bu arada Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği’nde Bursa, Deniz ve Aydın Büyükşehir belediyeleri, 9 il, 59 ilçe ve 4 belde belediyesi yer alıyor. Birlik toplantının ise ilk kez ilimizde düzenlendiği belirtildi. Toplantıda konuşan Birlik Başkanı Yaşar Bahçeci, Türkiye’nin jeotermal enerji kaynağı bakımından çok zengin olduğunu ve bu imkanın mutlaka enerjiye çevrilmesi gerektiğini söyledi.

 

“YATIRIMLAR ÖNEMLİ”

Bu konuda Başiskele’de yapılan jeotermal otellerden dolayı memnun olduklarını söyleyen Bahçeci, “Bu yatırımlar örnek teşkil edecektir. Yapılan hizmetin anlamı büyüktür. Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanı ve Başiskele Belediye Başkanı ile çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

 

BAŞİSKELE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Böylesine önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz ise, The Ness Otel’in bir jeotermal otel olarak hizmet verdiğini söyledi. Ayaz, “Başiskele’de iki tane jeotermal otel var. Bundan sonraki süreçte yenilerini yapmak için çalışıyoruz. Bu alanda Başiskele zengin bir yapıya sahip, biz de bunu değerlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

 

“İLGİMİZ VE BİLGİMİZ ARTTI”

Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da, çocukluk yıllarında bu bölgedeki ılıcalarda yüzdüklerini dile getirdi. O dönemde bu enerjinin öneminin farkında olmadıklarını dile getiren Başkan Karaosmanoğlu, “Son yıllarda yaptıkları araştırmalar neticesinde jeotermal enerjiye karşı ilgi ve bilgimiz arttı” dedi.

 

“DESTEĞİMİZ SÜRECEK”

İlçede bir jeotermal otel açılması konusunda yönlendirmede bulunduklarını da sözlerine ekleyen Karaosmanoğlu, “Bu şekilde Başiskele’ye iki tane otel yaptırdık. Türkiye ve Kocaeli, jeotermal enerji ve yenilenebilir enerji alanında zengin bir ülke. Bizler daha önce rüzgar ve güneş enerjisi alanında başarılı çalışmalar yürüttük. Yeni ve yenilenebilir enerji konusunda çalışmalarımız ve desteklerlimiz devam edecek” dedi.Muharrem İBRAHİMOĞLU

24 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR