Dayanışma Akademisi’ne yoğun ilgi

Çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelerin ardından KOÜ’deki görevlerinden ihraç edilen akademisyenler KYÖD Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen Altern...

Çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelerin ardından KOÜ’deki görevlerinden ihraç edilen akademisyenler KYÖD Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen Alternatif Açılış Şenliği’nde bir araya geldi. Dayanışma Akademisine ihraç edilen 19 akademisyen, Eski Avrupa Birliği Bakanı Ali Haydar Konca, CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, HDP İl Eş başkanı İbrahim Ergin, Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca, öğrenciler, ayrıca destek vermek amacıyla Eskişehir ve İstanbul’dan akademisyen katılım sağladı.

 

BİZİ ALIKOYAMAZLAR

İlk konuşmayı yapan KOÜ’lü akademisyen Adem Yeşilyurt, “Barış isteğimizi güçlü bir şekilde haykırmak istedik ve o nedenle de bugünü şenlik olarak adlandırdık. Biz Ocak ayının ilk haftasında Barış İçin Akademisyenler Kampanyasına imza attığımız için bir aradayız ve tesadüfen bir araya geldik. İmzacı olarak yaftalandık, kimliğimize böyle bir şey eklendi, yurt dışına çıkış isteklerimizi reddedildi. Üniversite hakkımızda disiplin soruşturması açtı. 1 Eylül’de çıkartılan KHK ile de kamu görevinden ihraç edildik ama kamu görevi yapmaktan bizi alıkoyamazlar” dedi.

 

“GURUR DUYUYORUM”

Sözlerine devam eden Yeşilyurt “Seminerlerimizle sizlerle devam edeceğiz ve bugün de onun açılışındayız. Attığım imzadan sonra ailem bana tepki gösterdi ama 1 Eylül’de bize yapılan haksızlıktan sonra onlar da durumu anlamaya başladı. Annem YÖK önünde yapacağımız eyleme katılmak istedi, zor engel oldum. Barış talebi için bu kadar kalabalığız ve demek ki barış talep etmekten korkmamamız gerekiyor. Ben hocalarımla bir arada olmaktan gurur duyuyorum” açıklamasında bulundu.

 

BİR SÜREÇ VAR

dsc_0168.jpg

Ardından ise akademisyen Gül Köksal ise “Kırmızıyım, bütün kadınlar gibi direnişçiyim. Çok şey geldi başımıza ama sadece Kocaeli’de değil birçok yerde bu olaylar oldu. Bizim dışımızda araştırma görevlilerimiz ve öğrencilerimize kadar geldi bu yaşananlar.  Bu ülkede 80’lerden bu yana gelen bir süreç var” ifadelerini kullandı.

 

YARIN BELKİ DE BENİ ATACAKLAR

İlk ders için kürsüye gelen İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi İzzettin Önder, “Ben iki üniversitede ders veriyorum görevden atılanlar oldu, daha da olacaklar. Bizim sistemi reddetmemiz lazım. Üniversite önemli değil. Bu belki bir başlangıç olabilir üniversiteyi dışarı taşıyabiliriz. Bizler önceki süreçlerde sokakta ders yaptık, sembolik dersler yaptık. Bir seferlik coşkuyla gelinmiş ama çabuk sönen saman alevine dönmesin bu girişim. Israrla, bilinçli olarak sürdürülmesi lazım. Yarın belki beni de atacaklar çünkü biz düşünen insanlarız” dedi.

 

KOÜ HAPİSHANEYE DÖNDÜ

dsc_0178-001.jpg

KOÜ’lü akademisyen Aslı Kayhan, “KOÜ bir başka türlü açık hava hapishanesine döndü. İçeride güvenlik her an bizi izliyor. Bu sürecin çok ağır geldiğini söyleyebilirim. Çok utanıyoruz. Çok ağır bir durumu yaşıyoruz ama geçecek olduğuna inanıyoruz. Girdiğimiz dersler hiç ruhu olmayan dersler. Motivasyonumun en düşük olduğu dersler. Nasıl ayakta duruyorsunuz diye sorarsanız tarihin geçici bir dönemini yaşadığımızı biliyoruz. Tarihin her döneminde akademik özgürlüklerinin kavga ve mücadele ile elde tutulduğunu bildiğimiz için ayakta duruyoruz. Bu üniversitenin gerici tacizci eylemlerine karşı ne yapabilirizi birlikte savunuyorduk. Onlar hala bizimle birlikteler. Aklımız, yüreklerimiz, ahlaklarımız bir ve bir gün biliyoruz ki onlar geri dönecekler ve üniversiteleri aydınlık geleceği olan laik, özerk, demokratik ve barışı savunan üniversiteler haline getireceğiz. Geri dönecekler” dedi. Konuşmaların ardından üniversite öğrencileri akademisyenlere destek vermek için ‘Hocama Dokunma’ pankartı açtı.

28 Eylül 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR