CHP Derince, 16 maddelik tüzük raporunu hazırladı

İlçe Başkanı Nihat Değer, CHP Derince Kurultay Delegesi Hakan Savaş ve İlçe Sekreteri Sabriye Gülşah, basın toplantısı ile tespit edilen önerileri aç...

İlçe Başkanı Nihat Değer, CHP Derince Kurultay Delegesi Hakan Savaş ve İlçe Sekreteri Sabriye Gülşah, basın toplantısı ile tespit edilen önerileri açıkladı. Tüzük önerileri 16 maddeden oluştu.

 

CHP DERİNCE’NİN TÜZÜK ÖNERİLERİ ŞUNLAR;

1-Siyasi partiler kanununda belirtilenlerin dışında kota ve kontenjan kullanılmaması

2-Genel Başkan yardımcılıklarının kaldırılması

3-Merkez yönetim kurulunun parti meclisi içinden seçimle belirlenmesi

4-Ön seçim mutlak olmalı ve tartışma bile olmamalı

5-Delege seçimi sandık esasına göre yapılmalı

6-Tüzüğümüzde var olan aidatını ödemeyenin seçme seçilme hakkı olmamalıdır, maddesi  kesin olarak uygulanmalıdır.

7-Genel seçimlerde Genel Başkan kontenjanı yüzde 5 olmalı ( 28 milletvekili)

8-Milletvekili adayları ön seçimle (parti üyeleriyle) belirlenmeli ve iki dönem üst üste milletvekilliği yapanlar aday olmamalıdır.

9-Genel Seçimde art arda iki seçim kazanamayan Genel Başkan ayrılmalıdır.

10- Kadın kolları ve gençlik kolları ayrı birer örgüt gibi değil, yönetim bütünlüğü içinde daha işlevsel hale getirilmelidir.

11- Genel Merkez tarafından bütün üyeliklerin yeniden güncellenmesi

12- Genel ve yerel seçimlerde engelli vatandaşlarımızla ilgili kota uygulamasının başlatılması

13- CHP Tüzüğü 70 A-b de düzenlenen kesin çıkarma cezasını gerektiren “partide aldıkları görev ve sorumlulukla ve üyelikle bağdaşmayan tutum ve davranışlarda bulunmak ” ibaresi somut fiilleri işaret etmeyen yoruma açık olup bu düzenleme yaptırımının kesin çıkarma olduğu da göz önünde bulundurularak tüzükten çıkartılmalıdır.

14-CHP Tüzüğü 72. Maddenin 2.fıkrasında düzenlenen “Bu süre içerisinde sonuçlandırılmayan işler için gerekçesi gösterilerek parti meclisinden ek süre isteyebilirler’’  hükmü fiilen uygulanamaz durumdadır. Zira il disiplin kurullarının karar verme süresi çeşitli nedenlerle uzayabilmekte ancak tüzükte parti meclisinden isteneceği belirtilen ek süre talebinin kabulü kararın hızlı bir şekilde parti meclisinden çıkartılması mümkün olmamaktadır. Dolayısı ile tüzüğün 72.maddesinin çalıştırılabilmesi için bu yetkinin genellikle belli sürelerde toplanan parti meclisine değil başvurulduğu gün karar verebilecek bir merciye verilmesi gerekir.

15-CHP Tüzüğü 74.maddenin 2.fıkrasında il disiplin kurullarının üye sayısının yedek üyelerin çağırılmasından sonra toplantı yeter sayısının yani 6’nın altına düşmesi halinde kurulun düşeceği düzenlenmiş. Ancak CHP disiplin yönetmeliğinin 7. Maddesinde il disiplin kurulu üye sayısının 5 üyenin altına düşmesi halinde kurulun düşeceği düzenlenmiş. Tüzükte yapılacak değişiklikle bu çelişki giderilmelidir.

16-Tüzüğe konulacak yeni bir madde ile Yüksek Disiplin Kurulu kararlarından oluşan içtihat bankası oluşturulması sağlanmalı. Böylece hem il disiplin kurullarının başvurabileceği bir kaynak olur hem de yüksek disiplin kurulunda siyasi kararlar alınmasının önüne geçilir. Bu durum çok ihtiyacımız olan parti disiplininin tam olarak oturmasını sağlayacaktır.

03 Eylül 2014 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR