Kentkonut’tan Haldız İnşaat’a 3.büyük ihale!

Skandal, KENTKONUT’un, davalık olduğu Haldız İnşaat’ı ihalelere kabul etmesi ve kendisine büyük ihaleler vermeye devam etmesi… KENTKONUT’la Macit Ha...

Skandal, KENTKONUT’un, davalık olduğu Haldız İnşaat’ı ihalelere kabul etmesi ve kendisine büyük ihaleler vermeye devam etmesi…

KENTKONUT’la Macit Haldız’ın sahibi olduğu Haldız İnşaat arasındaki ilişkilerin süreci özetle şöyle:

Yıldız Konutları nasıl ihale edildi?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bir yan kuruluşu olan KENTKONUT, 28 Şubat 2011 tarihinde Yıldız Konutları Projesi’nin ihalesini yaptı. İhalenin muhammen bedeli 125 milyon 77 bin lira idi. İhaleye Haldız İnşaat 74 milyon 200 bin lira, Ankara firması Oraka İnşaat ise 88 milyon 865 bin lira teklif verdi.

 

Yönetim, ihalenin en düşük teklifi veren Haldız İnşaat’a verilmesini kararlaştırdı. Oraka İnşaat karara itiraz etti ve ihalenin kendisine verilmesini sağladı. Sonradan işin içinde hile olduğu iddia edildi. Oraka İnşaat, aldığı işi Haldız İnşaat’a devretmişti.

 

Yapılan ihbar üzerine, Yıldız Konutları’nın iki firma arasındaki devir süreci “teknik takip”e alındı. Oraka firması sahibinin, bir telefon konuşmasında, “3 milyon alarak işi devrettim” sözü üzerine savcılık harekete geçti ve soruşturmayı derinleştirdi.

 

Soruşturma sonunda, HALDIZ İnşaat’ın sahibi Macit Haldız ve KENTKONUT yöneticileri organize suçlar şube müdürlüğünce gözaltına alındılar ve sorgulandılar. Cumhuriyet Savcısı Ayhan Memük, soruşturmayı tamamlayıp Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açtı. Toplam 19 kişi hakkında… Sanıklar arasında Macit Haldız’la birlikte dönemin KENTKONUT yöneticileri Ersin Yazıcı (Halen Rize Valisi), Adnan Bilgiç ve Metin Kalafat da vardı. İsnat edilen suçlar, “resmi belgede sahtecilik”, “dolandırıcılık” ve “görevi kötüye kullanma”… Macit Haldız ve KENTKONUT’un eski yöneticilerinin yargılanmalarına Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediliyor.

 

Bu arada, yargılama süreci devam ederken Haldız İnşaat’ın sahibi Macit Haldız hakkında “sahte iş bitirme belgesi” kullandığı iddiasıyla Körfez 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nde de dava açılmıştı. Daha sonra bu dava da Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki diğer davayla birleştirildi.

Macit Haldız ve KENTKONUT eski yöneticilerinin Ağır Ceza’daki yargılanmalarına 15 Ocak 2015 tarihinde devam edilecek.

 

İsnat edilen suçları bir kez daha tekrarlayalım: Resmi belgede sahtecilik, dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanma…

Mahkeme nasıl sonuçlanır bilmiyoruz, ama HALDIZ İnşaat’la KENTKONUT arasındaki ilişki böylesine şaibeli!

 

Bir ayda 2 büyük ihale daha

İki kurum arasındaki ilişki bu durumdayken, en azından Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava sonuçlanıncaya kadar, etik olarak, Haldız İnşaat’ın KENTKONUT ihalelerine girmemesi, KENTKONUT’un da Haldız İnşaat’ı ihalelere kabul etmemesi gerekirdi.

 

Ancak ilişkiler tam aksine daha da arttı. 30 Ekim 2014 tarihinde, KENTKONUT, Çınarlıkent Konutları’nı ihaleye çıktı. Kat karşılığı yöntemiyle… Tek firma katıldı, Haldız İnşaat… Diğer firmalar, “Nasıl olsa işi Haldız alır, boşuna masraf yapmayalım” düşüncesindeydiler. Rekabet koşulları oluşmamış olmasına rağmen, 626 konutluk iş, yüzde 21’le Haldız İnşaat’a verildi.

Aradan 12 gün geçti. Tarih, 12 Kasım 2014… KENTKONUT, bu kez TUANA Evleri’nin 2. etabını yine “kat karşılığı” ihaleye çıktı. Bu kez ihaleye iki firma katıldı. Haldız İnşaat ile Mustafa Ekşi-Yavuz Dekorasyon Ortaklığı. Haldız İnşaat “yüzde 27”, diğer firma ise “yüzde 28” teklif verdi. Üstelik TUANA Evleri’’nin 1. etabını ikinci firmanın ortaklarından Recep Ekşi yapıyordu. Taahhüt camiasında, devam eden bir işe bir başka firmanın teklif vermeye kalkması hoş karşılanmazdı. Ama Haldız İnşaat yazılı olmayan bu kurala da uymuyordu.

Sonuçta, yapılan ihale resmiydi. “Kapalı zarf teklif alma” yöntemiyle yapılmıştı. İşin daha iyi teklif veren “Mustafa Ekşi-Yavuz Dekorasyon Ortaklığı”na verilmesi gerekiyordu.  Pazarlık yapılacaksa da bu firmayla yapılmalıydı.

Öyle olmadı. İkinci firma pazarlığa çağırılmadı, 741 konutluk “TUANA-2” projesi “yüzde 30”la HALDIZ İnşaat’a verildi. Böylece AKP’nin kurucusu olan Haldız İnşaat’ın sahibi Macit Haldız, davalık olduğu KENTKONUT’tan bir ayda 2 büyük ihale daha almış oldu.

 

Taahhüt dünyası, gelişmeleri hayretle izliyor

“Kocaeli taahhüt dünyası”, AKP’li Büyükşehir Belediyesi’nin yan kuruluşu olan KENTKONUT’la, HALDIZ İnşaat’ın sahibi AKP’nin kurucusu Macit Haldız arasındaki “ihale ilişkileri” ni hayretle ve şaşkınlıkla izliyor.

Bu yaşananları “etik dışı” ve “skandal” olarak niteliyor.

18 Aralık 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

06

Toros - Aldığı her işi başarıyla bitiren 40 yıla yakın tecrubesi olan binlerce kişiye iş veren sosyal yardımı seven kocaelili firmalarda en yüksek vergiyi veren keşke haldız gibi firmalar olsada ülkemiz dünyaya acılsa..

Yanıtla . 0Beğen 18 Aralık 11:00
05

Baran - Cinarlikent konutlarinda binlerce isci parasini alamadan gidiyo..bende magdurlarindan birisiyim macit haldiza nasil ulasabilirim bilgisi olan var mi Allah rizasi icin yardimci olacak varsa arasin 05414111042

Yanıtla . 0Beğen 18 Aralık 11:00
04

ali haydar atlar - nevzat doğan-ibrahim karaosmanoğlu yuvam akarcada bölge halıkının istemesine rağmen ibadet yeri bulamadı,ancak haldız-yıldıza yüzlerce daire ve işyeri alanı buldular,hadi hayırlı işler,halk bunun hepsini biliyor,dur bakalım ne olacak.

Yanıtla . 0Beğen 18 Aralık 11:00
03

ziyz çelk - bende kentkonuttan daıre aldım çok memlunum kımse kimseye zorla daıre satmıyor beğenmeyenlerın daıresını sanırım kent konut gerı alıyor

Yanıtla . 0Beğen 18 Aralık 11:00
02

derinceli - kent konuttun yaptıgı evleri gördük aldık bir alan pişman birde almayan aman sakın kent konuttan ev falan almayın yapan firmalar ucuz olarak malzeme kullanmakta ve kent konut elemanları hiç birşeyi denetmemiyor sayın izmit halkına önemle rica ediyorum sonra kafanızı taşa vurmayın ben inci evlerinden aldım pişman oldum aldıgıma bir çok eksikler çıktı ve halada ugraşılmakta gelin görün diyorum kent konuttan ev alanlara sorun bir

Yanıtla . 0Beğen 18 Aralık 11:00
01

akyıldız - Macit haldız ilimizin değerli iş adamı aldığı tüm işleri başarıyla yapan bır müteahhit keşke ilimizde böyle değerli iş adamları artsa bır Kocaeli li ve karadenızli olarak kendını tebrık edıyorum hayırlı olsun dıyorum

Yanıtla . 0Beğen 18 Aralık 11:00
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR