Tarihimizi gün ışığına çıkarıyoruz

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, restorasyon çalışmaları devam eden Sırrı Paşa Konağı ve Süleyman Paşa Hamamı’nda incelemele...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, restorasyon çalışmaları devam eden Sırrı Paşa Konağı ve Süleyman Paşa Hamamı’nda incelemelerde bulundu. Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Kocaeli’nin çok zengin kültürel ve tarihi mirasına sahip çıkıyor, kentimizin tarihi ve kültürel değerlerini tek tek gün ışığına çıkarıyoruz’’’ dedi.
 
RESTORASYON ALANLARINI DOLAŞTI
Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen İzmit’in tarihi sembollerinden Sırrı Paşa Konağı ile Süleyman Paşa Hamamı’nda çalışmalar aralıksız devam ediyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Karaosmanoğlu’na Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü Volkan Şenel detaylı bilgi verdi. Başkan Karaosmanoğlu, incelemeleri sırasında Büyükşehir tarafından restore edilen Sırrı Paşa Konağı ve Süleyman Paşa Hamamı’nın yanı sıra Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün restore ettiği Akçakoca(Dere) Camii ile TOKİ’nin restorasyon çalışmalarına devam ettiği Yeşil Konak ile Kapanca Sokak’taki tarihi evleri dolaştı.
 
KONAK NAKIŞ GİBİ İŞLENİYOR
Kentimizin en önemli kültür miraslarından olan Sırrı Paşa Konağı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun şekilde restore ediliyor. 19. yüzyıla ait konakta tamamen yok olan ve hasar gören özel süslemeler ise uzman eller tarafından yeniden gün ışığına çıkarılıyor. Konaktaki ahşap malzemeler de kurulan atölyede hazır hale getiriliyor.
 
TARİHİ ÇEŞME DE ONARILACAK
Yürüyüş yolunu gölgelendiren çınar ağaçlarını diktirerek günümüze güzel bir armağan bırakan Sırrı Paşa’nın yaşadığı, sıva, bez ve ahşap üstü işlemelerin bulunduğu konakta, her biri konusunda tecrübeli sanatkârlar tarafından yapılan işleme ve süsleme çalışmaları titiz bir şekilde sürüyor. Başkan Karaosmanoğlu, Sırrıpaşa Konağı’nın tarihi duvarında yer alan çeşmenin restore edilmesi talimatını da verdi.
 
TARİHİ HAMAMDA HUMMALI ÇALIŞMA
Başkan Karaosmanoğlu, 14. yüzyıla dayanan tarihi ile kent için büyük önem taşıyan Süleyman Paşa Hamamı'nı yakın zamanda eski ihtişamına kavuşturmak için yapılan hummalı çalışmaları da denetledi. Büyük oranda tamamlanan restorasyon işi kapsamında çevresindeki taş kısımların üzeri doldurularak, toprak tabakası temizleniyor. İzmit Merkez'e bağlı Akçakoca Mahallesi'nde Süleyman Paşa tarafından inşa edilen, 1999 depreminde ise büyük hasar gören hamamda restorasyon çalışmaları aralıksız sürüyor.

31 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR