Gebze ve Körfez’i olumsuz etkileyecek planı eleştirdi

Maden Kanununda, 2004 yılında yapılan değişiklikle taş ocağı ruhsatlarının, Çevre Kanunu kapsamından çıkartılmış olmasıyla orman alanları, meralar, m...

Maden Kanununda, 2004 yılında yapılan değişiklikle taş ocağı ruhsatlarının, Çevre Kanunu kapsamından çıkartılmış olmasıyla orman alanları, meralar, maki ve yeşil alanların adeta taş ocağı yuvasına dönüştürüldüğünü kaydeden Milletvekili Kaplan, bu konuyla ilgili Kocaeli’de yaşanan sorunları dile getirdi.

Kocaeli’de 71 taş ocağı bulunduğunu, bunların 56 tanesinin aktif olduğunu söyleyen Kaplan, “Özellikle Gebze ve Hereke’de yerleşim bölgelerine bitişik halde bulunan, hava ve çevre kirliliğine neden olan, taş ocaklarının olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak gerektiği uzun yıllardan beri çalışılmaktadır. Hereke ve Gebze bölgesinde, taş ocakları başta olmak üzere, Valiliğin Kocaeli ilinde bulunması, taş ocaklarını bir araya toplayarak Organize Sanayi Bölgesi düşündüğü ifade edilmektedir. Dikkat çekilmesi gereken noktaysa, planlanan ve taş ocakları OSB olarak düşünülen yerin, Gebze ve Körfez ilçelerimizin önemli köylerinin içinde bulunduğu, tamamının normal alan olduğu bir bölgeye taş ocakları OSB planlanmaktadır. Sanayileşmenin çarpık ve hızlı gelişmesi neticesi Gebze’de Balçık, Denizli, Pelitli, Mollafeneri, Tavşanlı, Muallimköy, Köseler, Çerkeşli, Tepeköy gibi köylerimiz sanayinin içinde kalarak köy olmaktan çıktılar. Eğer bu planlanan yerde taş ocakları kurulacaksa, Yağcılar, Kargılı, Hatipler, Ali Hocalar, Kutluca ve Değirmençayırı köylerimiz de olumsuz etkileneceklerdir” diye konuştu.

 

ÇEVRE DEĞİL, RANT DÜŞÜNÜLÜYOR

Taşocaklarının planlanan yerde yapılmasının çevre açısından değil rant açısından düşünüldüğünü ileri süren Kaplan, “Yeni yapılan Kuzey Anadolu otoyoluna ve bölgedeki inşaat sektörlerine malzeme tedarik etmek için bu yerde yapılması planlanıyor. Yani rant ön planda düşünülüyor. Kimse çevrenin olumsuz etkilerinden bahsetmiyor” dedi.

 

11 YILDA 85 BİN TAŞOCAĞINA RUHSAT

Milletvekili Kaplan, Maden Kanununda, 2004 yılında yapılan değişiklikle taş ocağı ruhsatlarının, Çevre Kanunu kapsamından çıkartıldığını ifade ederek, “Rant uğruna son 11 yıl içerisinde 85.000 taş ocağının ruhsatı verildi. Herhangi bir taşocağından taş çıkartmak için patlatılan dinamik, yakın çevresine 3.6 şiddetinde deprem etkisi yaratmaktadır. Bu da yer altı su kaynaklarının kirlenmesine ve kurumasına neden olmaktadır” diye konuştu.

Kaplan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Anayasanın 43. Maddesinde devlet tarih ve kültür varlıklarının değerlerini korumasını sağlar. Bu amaçla destekleyici ve teşvik edici tedbirleri alır, yine Anayasamızın 45. Maddesi devlet tarım arazileriyle çayır ve meraların amaç dışı kullanılmasını ve tahribini önlemek, bitkisel ve hayvansal üretimi arttırmak, gereken tedbirleri alır. Biliyoruz ki yurdumuzun birçok yerinde taş ocakları, köylüler için çok değerli olan meraların üzerine kurulmuştur. Dolayısıyla yörede tarım ve hayvancılık bitme noktasına gelmiştir. Burdur, Muğla, Aydın, Bilecik gibi. Yine Anayasanın 56. Maddesine göre herkes sağlıklı ve dengeli yaşam hakkına sahiptir. “Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve kirlenmesini önlemek, devletin ve vatandaşların görevidir” hükmü yer almaktadır. Ancak, devlet bizzat uyguladıklarıyla anayasa suçu işlemektedir.  Maden yasasına göre, ruhsat verilen işletmeler kendilerine verilen sürenin sonunda, bölgeyi eski haline getirmek zorundalar.  Sayın Bakanım, size soruyorum. Taş ocağı ruhsatı verip de, işletmeden sonra eski haline getirdiğiniz bir yer varsa, gösterin beraber gidelim. Devlet burada yine görevini yapmıyor”

30 Ocak 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

İzmitli - KOCAELİYİ EVLATLARI YÖNETMELİ;Kocaeli doğumlu olmayan,Evi barkı,köyü Kocaeli'de olmayanlar kesinlikle Kocaeli'den Milletvekili adayı olmamalı yapılmamalı..Aynısı Belediye Başkanlığı içinde geçerli.Çünkü Kocaeli'nin evladı olmayanlar sadece kişisel çıkarları için çalışıyorlar Kocaeli ve halkının sorunları Kocaeli'nin menfaatleri için çalışmıyor Kocaeli'nin haklarını korumuyorlar.Her pati bunu benimsemeli..

Yanıtla . 0Beğen 30 Ocak 14:33
01

İzmitli - KOCAELİYİ EVLATLARI YÖNETMELİ;Kocaeli doğumlu olmayan,Evi barkı,köyü Kocaeli'de olmayanlar kesinlikle Kocaeli'den Milletvekili adayı olmamalı yapılmamalı..Aynısı Belediye Başkanlığı içinde geçerli.Çünkü Kocaeli'nin evladı olmayanlar sadece kişisel çıkarları için çalışıyorlar Kocaeli ve halkının sorunları Kocaeli'nin menfaatleri için çalışmıyor Kocaeli'nin haklarını korumuyorlar.Her pati bunu benimsemeli..

Yanıtla . 0Beğen 30 Ocak 14:33
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR