Gazanfer Bilge mezarı başında anıldı

Dünya ve Olimpiyat şampiyonu güreşçi Gazanfer Bilge, vefatının dördüncü yılında mezarı başında anıldı. Bilge’nin Karamürsel Dereköy Mahallesi’ndeki me...

BÜYÜT

Dünya ve Olimpiyat şampiyonu güreşçi Gazanfer Bilge, vefatının dördüncü yılında mezarı başında anıldı. Bilge’nin Karamürsel Dereköy Mahallesi’ndeki mezarı başında düzenlenen tören, Kur'an-ı Kerim okunması ve dua edilmesiyle başladı. Anma törenine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Koordinatörü Adnan Bilgiç, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Raşit Fidan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor Kulübü Başkanı Fahrettin Kandemir, Halkla İlişkiler Müdürü Zafer Sevil, Park ve Bahçeler Müdürü Cemal Turan, Gençlik ve Spor Müdürü Recep Kemal Akyürek, Gençlik ve Spor Müdür Yardımcısı Fikret Yıldız, Gazanfer Bilge’nin yeğeni Cemal Şener, Ahmet Taşçı ve güreşçiler katıldı.

ÖMRÜNÜ GÜREŞE ADADI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Koordinatörü Adnan Bilgiç, anma töreni sonrası yaptığı açıklamada, “Gazanfer Bilge ömrünü spora güreşe adayan bir insandı. Kendisi geride güzel eserler bırakarak aramızdan ayrıldı. Onu minnet ve şükranla anıyoruz” dedi. Gazanfer Bilge’nin yeğeni Cemal Şener ise “Gazanfer Bilge sadece benim ya da ailemin bir parçası değil tüm Türkiye’ye ve Kocaeli’ye mal olmuş bir insandı. Gazanfer dayımı bugün Kocaeli Büyükşehir Belediye yetkililerince anılması beni son derece mutlu etti. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bu sene yapılan Sekapark Yağlı Güreşleri’nde ise güreşlerin Gazanfer Bilge anısına yapılıyor olması beni bir kez daha mutlu etti. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’na çok teşekkür ediyorum” dedi.

GAZANFER BİLGE KİMDİR?
Gazanfer Bilge, 1923'te Karamürsel'de dünyaya geldi. 17 yaşında güreşe başlayan Bilge, 1946 yılında İsveç'in başkenti Stockholm'de serbest stil 62 kiloda Avrupa şampiyonu, 1948'de de Londra Olimpiyatları'nda aynı stil ve kiloda olimpiyat şampiyonu oldu. Güreşi 1953 yılında bırakarak ticarete atılan Bilge, yaptığı hayırlar ve hizmetler nedeniyle 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, 6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve TBMM Başkanı olduğu dönemde Bülent Arınç tarafından ‘Üstün Hizmet Madalyası’ ile ödüllendirildi. Bilge, son olarak Olimpiyat Komitesince ‘Dünya Fair Play Şeref Ödülü’ne layık görülen ilk Türk oldu.

18 Haziran 2011 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR