İSU’dan uyarı; binalardaki su depolarına dikkat

İSU Genel Müdürlüğü yazılı bir açıklamada bulunarak, binalardaki su depoları hakkında vatandaşları uyardı. İSU’nun açıklaması şöyle;Kocaeli’nde bina v...

BÜYÜT

İSU Genel Müdürlüğü yazılı bir açıklamada bulunarak, binalardaki su depoları hakkında vatandaşları uyardı. İSU’nun açıklaması şöyle;
Kocaeli’nde bina ve işyerlerinde bulunan su depolarının en ez yılda bir kez temizlik ve dezenfeksiyonunun yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde temizlenmeyen depolar ile kirlenen su insan sağlığını tehdit edecek hale gelecektir.
Kocaeli’nin içmesuyu ihtiyacını karşılayan İSU Genel Müdürlüğü olarak şebekeye içmesuyu arıtma tesislerimizde arıttığımız Türkiye’nin en kaliteli sularından birisini veriyoruz. Ana depolarımızın çıkışlarında ve şebekemizin belirlenen noktalarında periyodik olarak her gün şehre verdiğimiz su dan numuneler alıyor ve fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik yönden kontrollerini yapıyoruz.

BİNALARDAKİ DEPOLARDA KİRLENME

Yaptığımız analizlerde, şebekeden alınan numunelerde problem söz konusu olmazken bina ve işyerlerinin depolarından alınan numunelerde ise insan sağlığını tehdit eden kirlenmeye rastlanılmaktadır. Bu da konut ve işyerlerinde suyun muhafaza edildiği depolara bina sakinlerinin gereken bakım ve dezenfeksiyon yapmamasından dolayı arıtılmış, temiz ve kaliteli suyun fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik olarak kirlenmesine ve sağlıksız hale gelmesine neden olmaktadır. Depoların kirli olması ve uygun dezenfeksiyon şartlarını taşımaması da insan sağlığını tehdit edecek birçok hastalığa da sebep olmaktadır.

KİRLİ DEPO BULAŞICI HASTALIĞA DAVETİYE

Kirli bir su deposu bulaşıcı hastalıklar için en elverişli geçiş vasıtasıdır. Binalardaki su depolarında uzun bir süre bekletilen şebeke suyu, zamanla klor aktivitesini yitirmekte ve mikroorganizmaların üremesi için elverişli ortam oluşmaktadır. Su depolarının uzun süre temizlik ve dezenfeksiyonun yapılmaması sonucunda, meydana gelen fiziksel, kimyasal ve biyolojik kirlilikle ile birlikte su depolarında; çamurlaşma, dökülme, paslanma, suda renk, koku ve bakteri oluşumuna neden olmaktadır. Bu durum da suyun içilebilirlik ve kullanılabilirlik özelliğini ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca güvenli bir kapağı olmayan ve uzun süre kullanılmayıp varlığı unutularak temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmayan su depoları, insan sağlığı açısından tehlike saçmaktadır.

DEPO TEMİZLİĞİ YAPILMALI

Hava sıcaklığının artması göz önünde bulundurularak sağlıklı güvenilir temiz su için yılda en az bir kez konut ve işyerlerinde bulunan su depolarının temizlik ve dezenfeksiyonunun yapılması gerekmektedir.

16 Nisan 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR