Vali Ercan Topaca’dan Romanlara kira yardımı sözü

Kocaeli Roman Dernekleri Federasyonu, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü nedeniyle dün Valilik bahçesine çelenk bırakarak Vali Ercan Topaca’yı ziyaret ettile...

BÜYÜT

Kocaeli Roman Dernekleri Federasyonu, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü nedeniyle dün Valilik bahçesine çelenk bırakarak Vali Ercan Topaca’yı ziyaret ettiler. Vali Topaca, kentsel dönüşüm projesi gereği 28 Haziran Mahallesi’nden çıkarılan 10 aileye bir süreliğine kira yardımı yapacağının sözünü de verdi

İlimizde her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanan 8 Nisan Dünya Romanlar Günü vesilesiyle dün Kocaeli Roman Dernekleri Federasyonu ile Kocaeli Marmara Roman Dernekleri Federasyonu üyeleri ilk olarak Valilik Bahçesi’ndeki Atatürk Anıtı’na çelenk koyma merasimi ve sonrasında da Vali Ercan Topaca’ya ziyaret gerçekleştirdi. Kocaeli Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar, Kocaeli Marmara Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Erkan Aksoy ve dernek üyeleri Valilik Anıtı önünde İstiklal Marşı’nı okuyup sonrasında da çelenk bırakma merasimini gerçekleştirdi.

“ÇOCUKLARINIZI OKUTUN”
Çelenk bırakma töreni sonrası Roman dernekleri, Vali Topaca ile görüşmeye çıktı. Roman derneklerini samimi bir şekilde karşılayan Vali Topaca, ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, “İçinizden değişik kişilerle zaman zaman bir araya geliyoruz. Sizlerle ilgili konuları da takip ediyoruz. Bugün sizin gününüz. Ülkemizde de bu anlamda bir farkındalık olduğunu hissediyorsunuzdur. Sizleri bu toplumun asli unsurları dışında görmüyoruz. Kader birliği etmiş bir milletiz. Sizlerden çocuklarınıza sahip çıkmanızı, onları okutmanızı istiyoruz. Onların buna ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

“KENTSEL DÖNÜŞÜME DESTEK OLUN”
Kentsel dönüşüm ile ilgili de konuşan Topaca, “Bu fırsat her zaman yakalanmaz. Yetkim olsa ilk kentsel dönüşüm yapacağım yer sizlerin oturduğu yerler olur. Sizin bu işi takip etmenizi, bu konuda istekli olarak hükümeti bu konuda sıkıştırmanızı istiyorum. Sizi bulunduğunuz yerlerden çıkarma gibi bir derdimiz yok. Sadece derme çatma barakalardan kurtulmanızı istiyoruz. Bugünün anısına sizden bu konuyla ilgili bir dilekçeyle başvurmanızı isterim. Biz de bakanlıkla görüşerek daha güzel bir mahalleye kavuşmanızı sağlayalım” dedi.

“GÖNLÜMÜZ RAZI OLMAZ”
Kentsel dönüşüm amaçlı 28 Haziran Mahallesi’nden polislerin de müdahalesi ile çıkarılan 10 ailenin şu anda zor durumda olduğunun belirtilmesi üzerine de Vali Topaca elinden geleni yapacağını söyleyerek, “Büyük sıkıntılarla oradaki insanların tahliyesi gerçekleştirildi. Keşke böyle olmasaydı, sizler de eşyalarınızı yükleyerek gidebilseydiniz. Ama o insanların yağmurda çamurda kalmasına gönlümüz razı olmaz. Vakfa talimat vereceğim ve o 10 aileye durumları düzelene kadar kira yardımı sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

“BAŞKANLAR MODEL OLUYOR”
Ardından söz alan Ahmet Çokyaşar da ziyaret davetlerini kabul ettiği için Topaca’ya teşekkür ederek, “Devlet artık bizlerin farkında. Kamuoyu nezdinde Romanların hep göbek atan, amuda kalkan bir yansıması vardı. Bizler arık bir şeyler yapmaya ve bu algıyı değiştirmeye çalışıyoruz. Roman dernek başkanları olarak da çevremizde bir model olama yoluna gidiyoruz” dedi.

09 Nisan 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR