Türkiye’nin en modern ve güvenli CNG Tesisi’nin ihalesi yapıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, tarafından yapılacak Türkiye’nin en modern ve emniyetli doğalgaz dolum tesisleri için ihale gerçekleştirildi. Biri Geb...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, tarafından yapılacak Türkiye’nin en modern ve emniyetli doğalgaz dolum tesisleri için ihale gerçekleştirildi. Biri Gebze, diğeri de Körfez ilçelerinde kurulacak CNG Dolum Tesisleri için 2 ayrı ihale yapıldı. Körfez ilçesinde yapılacak Sıkıştırılmış Doğalgaz (CNG) Dolum Tesisi Yapım İhalesine 3 firma katıldı.

 

GEBZE VE KÖRFEZ İLÇELERİNDE

Yaklaşık maliyeti 4.919.646 TL olarak belirlenen Körfez CNG Dolum Tesisi yapım ihalesinde Erdoğan Doğan Mühendislik’in 4.174.000 TL’lik teklifi geçici teminatının yetersiz olması sebebiyle değerlendirme dışı kaldı. 2A Mühendislik 3.600.000 TL teklif verirken, Ataerk Mühendislik 2.777.100 TL teklif verdi. Yaklaşık maliyeti 5.155.452 TL olarak belirlenen Gebze’de yapılacak Sıkıştırılmış Doğalgaz (CNG) Dolum Tesisi Yapım İhalesine de aynı firmalar katıldı. Erdoğan Doğan Mühendislik‘in 4.990.000 TL’lik teklifi ihale dosyasındaki eksik evrak sebebiyle geçersiz sayıldı. 2A Mühendislik 4.350.000 TL, Ataerk Mühendislik 3.495.000 TL teklif verdi.

 

SON SİSTEM TEKNOLOJİ İLE

Büyükşehir Belediyesi, çevre dostu doğalgazlı otobüs sayısını 2015 yılında 363’e çıkaracak, yeni araçların ikmalleri için son sistem dolum tesisleri inşa edecek. Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en modern ve güvenli CNG Dolum Tesisleri’nde yeni teknolojilerden yararlanacak. Yeni alınacak 200 adet otobüsle bu yılın sonunda sayıları 363 olacak doğalgazlı otobüslerin ikmalinde kullanılacak tesisler, güvenlik ve teknoloji olarak Türkiye’de tek olacak nitelikte Gebze ve Körfez ilçelerinde kurulacak. 

 

GÜVENLİK ÖN PLANDA

Körfez ve Gebze ilçelerinde kurulacak tesislerde güvenlik ön planda olacak. 600 bara dayanıklı dengeleme deposu ile emniyeti artırılan dolum tesislerinde otomatik yangın algılama ve söndürme sistemi yer alacak. Tesisler 4 aracın aynı anda dolum yapabilme kapasitesinde olacak ve 8 saatte 100 araca dolum hizmeti verebilecek.

 

TAŞIT TANIMA SİSTEMİ

Dolum tesislerinin başka bir özelliği ise taşıt tanıma sistemi olacak. Sistem, dolum istasyonuna girecek aracı otomatik olarak tanıyarak kilometresini algılayıp dolum işlemini yapacak. İşlem bittikten sonra da ne kadar dolum yaptığı bilgisi sisteme işlenecek. Böylece yakıt tüketim analizi yapılarak araçlardaki yaşanabilecek dolum problemlerinin önüne geçilmesi planlanıyor.

14 Mayıs 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR