Okul müdürlerine yargıdan kötü haber

Derince, Kartepe ve İzmit’ten 8 müdürün kaybettiği davaların diğerlerine de emsal teşkil etmesi bekleniyor. 8 müdür yaklaşık 2 bin 500 TL’yi bulan ma...

Derince, Kartepe ve İzmit’ten 8 müdürün kaybettiği davaların diğerlerine de emsal teşkil etmesi bekleniyor. 8 müdür yaklaşık 2 bin 500 TL’yi bulan mahkeme masraflarını da ödeyecek.

 

KANUNA AYKIRILIK YOK

2014 yaz aylarının sonunda yapılan okul müdürlerinin değerlendirilmesi ile başlayan süreçte Kocaeli’de ve birçok ilde mahkemelerden yeni kararlar gelmeye başladı. İdari mahkemeler verdikleri kararlarda il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin yaptıkları değerlendirmelere itiraz eden okul müdürlerinin başvurularında, idarelerin verdikleri kararlarda kanuna aykırılık görmedi.

 

İTİRAZLARI REDDETTİ

İdari mahkeme kararında; 652 Sayılı MEB Teşkilat ve görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 6528 sayılı kanunla değişik 37/8 maddesine ve yine aynı Kanun değişik Geçici 10/8 maddesine ve 652 sayılı KHK’ya dayalı olarak çıkarılan MEB’na Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirmesine İlişkin Yönetmeliğin Geçici 1. Maddesine atıf  yaptı. Özetle müdürlere “2013-2014 eğitim ve öğretim yılı sonu itibari ile dört yılını dolduran herkesin kanun ile  müdürlük ünvanı üzerinden kalkmıştır” diyen mahkeme müdürlerin başvurusunun bu tarihin bitiminden sonra açıldığını ve dolayısıyla müdürlükleri zaten başka bir işleme gerek kalmaksızın sona eren müdürlerin davalarının reddine karar verdi.

 

EMSAL TEŞKİL EDECEK

Mahkemenin verdiği bu kararın Türkiye’de açılan birçok davada emsal teşkil edeceği ve müdürlük değerlendirmeleri ile ilgili verilen İdari Mahkeme kararlarının değişmesi bekleniyor. İdari Mahkemelerde verilen kararların okul müdürlerinin aleyhine sonuçlanmasının ardındaki en temel sebeplerden biri de MEB’nın açılan davalara bizzat müdahil olarak il müdürlüklerinin hukuk bürolarından savunmaları almasına bağlanıyor. Ancak kimi illerde açılan davalarda idari mahkemelerin dairelerinin farklı farklı kararlar vermesi de kafalarda soru işaretleri bırakıyor. Ayrıca kararda okul müdürlüğünün kazanılmış bir hak olmadığının altı çiziliyor.

 

ŞİMDİ NE OLACAK?

İdari mahkemeleri MEB’in direk devreye girmesi ile sonuçlanan bu davalardan sonra tek tek okul müdürleri aleyhine dava sonuçlarını açıklaması bekleniyor. Ancak Anayasa Mahkemesi’nin vereceği karar da önemli. AYM’nin kararına göre kanunun iptali, kısmen iptali ya da kanunda uygunluk kararlarına göre MEB işlem yapacak. Ancak AYM kanunu iptal etse bile kararları geriye dönük işlemediğinden okul müdürlerinin görevlerine geri dönmesi imkansız görünüyor.

27 Mart 2015 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Müdür dü - Algı yönetimi yapılan bu yazı doğru.AYM Kararına bağlı olarak açılan mahkemeler kaybedildi gibi görünüyor,ancak AYM kararını verince bu karar devamı olan bölge idareye ve danıştaya yapılan itirazlar sonrası düzelecek.peşini bırakmayacak. Süreç normal. Esas puanlama sonrası açılan 150 nin üzerindeki hiçbir dava kaybedilmedi. Ancak tekrar adaletsiz puanlama yaparak geçer puan vermediler.Mahkeme kararını uygulamamak olan bu durumla ilgili suç duyurularında bulunuldu.Muhtemelen İl müdürü, İlçe Müdürleri ve Şube Müdürleri kişi başı 1-3 yıl arası hapis cezası ve meslekten men alacaklar buna hazır olsunlar. Kimse işin peşini bırakmayacak.Ayrıca tazminat davaları hazırlıklarıda başladı 20-70 bin TL arası tazminat kişi başı talep edilecek. İdari mahkemeyi kazanan ve kararı uygulanmayan herkes bu paralarıda alacak.Şimdiden hazırlıklara başlasınlar.Geçmişte bu tür uygulamalar ile ilgili kararları internetten iyi araştırsın bu zatı muhteremler. Ayrıca Mülakatlı atamalarada iptal davası açıldı.Muhtemelen Gaziantep gibi bu atamalarda iptal olacak.Kaos

Yanıtla . 0Beğen 27 Mart 12:17
01

kamu çalışanı - adalet ilk defa doğru bir karar verdi keşke bütün atamalarıda incelesede bu şekil karar verse

Yanıtla . 0Beğen 27 Mart 12:17
YÜKLENİYOR