Türker, yeniden başkan seçildi

Eski muhtarların oy kullanmalarını önlemek için tüzükte yapılmak istenen değişiklik kabul edilmedi. Seçim sonrasında muhalif muhtarların yeni bir der...

Eski muhtarların oy kullanmalarını önlemek için tüzükte yapılmak istenen değişiklik kabul edilmedi. Seçim sonrasında muhalif muhtarların yeni bir dernek kurması bekleniyor.

 

Kartepe Muhtarlar Derneği 5’nci olağan üstü kongresi Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde yapıldı. Mevcut Başkan Hüseyin Türker yeniden aday olurken, Mete Karakuş aday olarak çıktı. Derneğin kongresi öncesinde açılış konuşmasını mevcut Başkanı Hüseyin Türker tarafından yapıldı. Yapılan kongreye Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, CHP İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar’da katıldı. Kongrede divan başkanlığına Osman Öztürk seçildi.    

 

ice11-100.jpg

 

1.5 YILDIR SORUN

Kartepe Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Türker “Kanun üstü değiliz. Dernekler masası tarafından verilen kanuna göre hareket ediyoruz. Eski yeni muhtar diye bir şey yoktur. Son 1.5 yıldan bu yana eski yeni muhtar konuşması yapılıyor. Dernekler masasına göre hareket ediyoruz. Mahkeme gitme hakkınız vardır. Tüzük uygulanmaktadır” dedi.   

 

ice22-042.jpg

 

ESKİ MUHTAR SORUNU

Eski Muhtar Vehbi Gündüz “Biz eski muhtarlar onursal üyelerimiz olabilir. Bu ayrışmadan bir sonuç çıkmaz. Eski muhtarlar üyemiz kalsın, onursal olarak görev yapsınlar. Bizlere fikir ortağı olsunlar. Sizlerde bölünmüşlüğü benimsemezsiniz. 32 mevcut mahalle muhtarı kimi seçerse bizim başkanımız olsun. Birlik ve beraberliği kollayalım. Değişimlerde zarar olmaz. Bölünme olmadan 32 mevcut muhtar tarafından seçilmelidir. Birlik listesi yaparak devam edelim” ifadelerini kullandı.

 

OYUMUZU KULLANMAYACAĞIZ

Mete Karakuş “Hepimiz birbirimizi tanıyoruz. Dargınlık kırgınlık gitmektedir. Eski muhtarlar oy kullanmasın diye karar alındı. Deftere işlenmedi. Birlik ve beraberlik içerisinde olmak önemlidir. Birlik ve beraberlik içerisinde olmadığımız zaman kimse bizleri takmıyor. Eski muhtarlar oy kullanmasınlar. 64 mahalle 32 düşürülmüştür. Bizler başkan seçebilecek durumdayız. Benim siyasi düşüncem değildir. Herkese aynı mesafedeyim. Düzgün bir şekilde çalışmaktayım. Bizim bu birleştiğimizi çekemiyorlar. Mevcut muhtarlar haricinde oy kullanılacaksa bizler oyumuzu kullanmayacağız” açıklamasında bulundu. 

 

YÖNETİM TARTIŞMASI

Yücel Turak “Bizim eski muhtarlara karşı tavrımız yoktur. Eski muhtarlar yürütmede yer alamıyorlar. Resmi toplantılara katılamıyorlar. Biz sizleri dışlamıyoruz. Eski muhtarlarımız organize olmuşlar” derken, Şerif Tezcan “Normal tüzüğün değişmesini istedik. Mevcut muhtarlarla seçimlerin yapılmasını istedik. Olay başka yerlere doğru gitmiştir. 2009 yılında dernekler kuruldu. 6 ay içerisinde seçime gitti. 2009 yönetiminde bazı muhtarlar yeniden görev almamasına karşın yinede yer aldılar. Derneğin ayakta kalmasına yada yıkılmasına sebep olarak eski muhtarlardır” ifadelerini kullandı.

 

MUHTARLIK EN ÖNEMLİ GÖREV

CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar “Ramazan ayındayız birlik ve beraberlik içerisinde hareket edelim.  Burada yanlış konuşmalar olabilir. Biz ne yapıyoruz. Tüzük değişikliği için geldik. İşi ehline vermek gerekiyor. Burada eski veya yeni muhtar yoktur. Çok önemli bir görev yapıyorsunuz. Muhtarlar şahsiyetleri, onurunuzla seçilmektesiniz. Demokrasinin en iyi uygulandığı yerde seçiliyorsunuz. Sizler vatandaşa hizmet etmek için varsınız. Eski muhtarlar kendi işinde ve gücündedir. İşi ehline verelim derneği mevcut muhtarlar tarafından yapılmalıdır” dedi.

 

ANLAŞMA SAĞLAMANIZI BEKLİYORUM

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez “Muhtarlarımızı tanıyor ve birlikte hizmet üretiyoruz. Allah rızasını kazarak hizmet etmek önemlidir. Birlik ve beraberliğin yaşandığı bir aydayız. Tüzük tartışmalarınızda taraf değilim. Muhtarlar bir partiye mensup olmadan takdir edilerek seçilmişsinizdir. Makamınızın ağırlığa bakmalısınız. Tüzük değişikliği noktasında anlaşma sağlanmalıdır. Anlaşma sağlamanızı bekliyorum. Hep birlikte karar verilmesini beklemekteyim” açıklamasında bulundu.

 

SEÇİM YAPILDI

Kartepe Muhtarlar Derneği başkanlık seçimleri öncesinde tüzük değişikliğine gidildi. Eski muhtarların oy kullanmamaları noktasında yapılan tüzük değişikliği önerisi 29 oya karşılık 11 oyla reddedildi. Bu karar sonrasında mevcut muhtarlar liste vermedi. Hüseyin Türker’in başkanlığında Neslihan Serim, İrfan Erçelik, Feridun Kolaylı, Musa Mut Denetin Kurulu üyeliklerine Muzaffer Kabil, Necati Küçük, Ahmet Şafak, Üst Kurul Delegesine; Hüseyin Türker, Neslihan Serim, Musa Mut, Ahmet Özkılınç ve İrfan Erçelik seçildi.

Serkan BORLAK  

23 Haziran 2016 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR