Öğrencilere doğal afet eğitimi

İzmit Belediyesi Zemin Araştırma Birimi, son bir ayda 627 öğrenciye doğal afetten korunma eğitimi verdi. Eğitimlerde tsunami ve deprem anlatıldı.İzmit...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi Zemin Araştırma Birimi, son bir ayda 627 öğrenciye doğal afetten korunma eğitimi verdi. Eğitimlerde tsunami ve deprem anlatıldı.

İzmit Belediyesi İmar Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Zemin Araştırma Birimi, doğal afetlere karşı toplumun erken yaşlarda bilinçlendirilmesi gerçeğinden yola çıkarak, okullardaki çalışmalarını sürdürüyor. Sadece mart ayı boyunca 627 öğrenciye bilgi aktaran birim, son bir aylık dönemde 75. Yıl İlköğretim Okulu, Farabi İlköğretim Okulu, Kuvayi Milliye İlköğretim Okulu ve Akçakoca İlköğretim Okulu’nda öğrencilere seminer verdi. Seminerlerde sadece deprem değil, tsunami de anlatıldı.

ÖNLEM ALIN
Seminerlerde konuşan İzmit Belediyesi Zemin Araştırma Birimi Sorumlusu Faruk Küçük “Önemli olan bu doğa olaylarına hazırlıksız yakalanmamaktır. Hazırlıksız yakalanırsak ciddi kayıplarımız olur. Ama önceden tedbir almışsak bu kayıplar daha aza indirgenir. Örneğin, bir deprem anında merdivenlere doğru koşmak çoğumuzun ortak yanlışıdır. Öyle yapmak yerine, binanın en dayanıklı olduğu bölümlere yönelip beklemek gerekir” dedi.

FIRINLAR TEHLİKE
Depremde en çok yıkım riski olan binaların, altında fırın olan binalar olduğunu hatırlatan uzmanlar “Fırının yaydığı sıcaklık zamanla betonun kurumasına ve gücünün zayıflamasına neden olur. İzmit Belediyesi yıllardır yeni yapılan hiçbir binanın altına fırın yapılmasına doğru bakmamış ve ruhsat vermemiştir. Fırınların müstakil yapılar olarak hizmet vermesi en doğrusudur” şeklinde bir gerçeği de hatırlatmış oldu.

01 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR