Ark: Tek liste ile başarımız arttı

Ark, “2009 seçimlerinden önce yapılan kongreler çok adaylıydı. Türkiye genelinde yüzde 38 aldık. Tek liste ile başarımız arttı” dedi. Röportaj: Mehm...

Ark, “2009 seçimlerinden önce yapılan kongreler çok adaylıydı. Türkiye genelinde yüzde 38 aldık. Tek liste ile başarımız arttı” dedi. Röportaj: Mehmet ÖZMEN

AK Parti’deki kongre süreçleri ile ilgili olarak önemli olarak ilçe başkanlarımızla yaptığımız söyleşilerimize Derince ile devam ediyoruz. Bu ilçeyi Dilovası ile birlikte diğer ilçelerden ayıran bazı özellikler var. Çünkü Derince ve Dilovası, AK Parti teşkilatlarının ilimizde geçtiğimiz süreçte kongresini yapamadıkları iki ilçe olarak biliniyor. Haliyle AK Partililer bu ilçelerle alakalı biraz daha hassas davranıyorlar.

 

FARKLILIĞINI ORTAYA KOYMUŞTU

Derince’de teşkilatın başında Ahmet Ark bulunuyor. Atanmış ilçe başkanı olarak göreve soyunan, ardından 4 ay ara ile girdiği iki seçimden de ilçede birincilikle çıkan teşkilatın başındaki isim olan Ahmet Ark, kendine has üslubu, olgun ve sürecin önemine dikkat ederek kullandığı cümleleri ile farklılığını zaten ortaya koymuştu.

 

TALEPLERE CEVAP VERİYOR

Röportajımız için kendisini ziyaret ettiğim gün karşılaştığım tablo ise, Ark’ın görevini ne kadar başarılı bir şekilde yürüttüğünü bizlere gösteriyordu. Her ne kadar buluşmak için anlaştığımız saatten biraz gecikmeli olarak söyleşimize başlasak da, kendisinden talepte bulunan halkın sorunları ile ilgili gelen taleplere verdiği yanıtlar, AK Parti hakkında oluşan bazı olumsuz fikirlerin değişmesini sağlayacak türdendi.

 

HAKKANİYET NEYİ GEREKTİRİRSE…

Karı-koca birlikte gelip iş isteyenlere yardımcı olmaya çabalayan, çocuğunun daha iyi bir okulda eğitim görmesi ile ilgili destek isteyenlere ‘Hakkaniyet neyi gerektirirse o olur, öncelik tanımak başka çocuğun hakkına girmektir’ şeklindeki yanıtı, aklımda kalan ve kendisini takdirle karşıladığım özellikleriydi. Adeta ilçe binasında halk günü varmış gibiydi. Anladığım kadarıyla bu halk günleri sık sık da tekrarlanıyor… Biz gelelim ilçe başkanı Ahmet Ark’ın kongre süreci ile ilgili anlattıklarına…

 

AK Parti yine farklı bir kongre süreci geçirecek gibi. Genel merkezin aldığı tek liste kararı var. Bu kararı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Açıkçası bugünkü yapı ile baktığımızda tek liste kararını isabetli bulduğumu söylemeliyim. Parti içi bazı özel durumlar bu kararın alınmasını gerekli kılıyordu. Nitekim geçtiğimiz kongre döneminde de benzer bir karar alınmıştı. O günkü şartları pek değerlendirmek istemiyorum, ancak bugün için alınan karar gerekliydi. Bunun avantajlarını özellikle 2015 seçim sürecinde mutlaka göreceğiz.

 

Derince, geçtiğimiz süreçte kongresini yapamayan iki ilçeden biriydi. Bu dönem ilçede süreç nasıl geçecek?

Evet, Derince’yi bu noktada ayıran bir özellik var. Geçtiğimiz kongre döneminde yaşananlar hala akıllarda. Atanmış bir yönetim kurulu görevde. O dönemde olaylar kişiselleşmişti. Gösterilen tepkiler şahsıma değil, sadece sisteme yönelikti. Fakat teşkilat mensuplarımızın bir noktadan sonra gösterdikleri dirayet ile bütün bu sorunlar aşıldı. Geride kalan iki seçim sürecinde alınan oyların yüksekliği de bunun kanıtıdır.

 

Geçtiğimiz süreçte olduğu gibi yine bir aday bekliyor musunuz?

Açıkçası böyle bir beklentim yok. Az önce ifade ettiğim gibi partililerimiz arasında bir noktadan sonra teşkilatçılık esas alınır. Burada her şeyden önce saygı esastır. Teşkilatımız bütünüyle ayaktadır. Sadece Derince değil, Kocaeli’deki tüm teşkilatlarımız saat gibi çalışır durumdadır. Sadakatle görev yapan bir ekibiz.

 

‘ÇOKLU LİSTE ÖZLEMİ VAR’

Kongrede ikinci bir liste çıkmaz diyorsunuz. Ancak yine de başkanlık namzetleri çalışıyor…

Evet, böyle bir durum var. Yani kendini başkanlık için yeterli görüp, teşkilattan görev talep etmek doğaldır. Bu işe soyunan hangi arkadaşım varsa, hepsine sonuna kadar başarılar diliyorum. Şunu da kabul etmek lazım ki, güven veren bu teşkilatta kongre havasının yeniden yaşanması ve birden fazla liste ile kongre yapılması ile ilgili bir beklenti, bir özlem var. Ancak kararı genel merkezimiz almış ve buna sadakatle yaklaşmak gerek.

 

Kimsenin kimseye karşı bir üstünlüğü yok. Göreve talip olan her arkadaşım mutlaka bu görevi en iyi şekilde yapmak için yola çıkmıştır. İlçe başkanlığını istemeleri, tek liste ile yapılacak kongrede ikinci bir liste çıkarıp genel kurulun yeniden iptaline sebep olacakları anlamına gelmez. Başkan adayımız yapılacak olan istişarelerin ardından belirlenecek. Tek liste kararı ile daha güçlü bir yönetim kurulunun oluşması da sağlanabilir.

 

Peki yine geçtiğimiz seçim sürecini düşünecek olursak, tek liste kararına karşı gelmesi olası bir tepkiye nasıl karşılık vereceksiniz?

Bu konu aslında çok hassas ve üzerinde durulması gereken bir mevzu. Çünkü biz partililer olarak bir bütünüz, tüm kademelerimizle, yönetim kurulları ve üyelerimizle birlikte büyük bir teşkilatız. Çok liste ile girilen kongrelerde kaybeden listenin içinde bulunan kişiler bir şekilde küsebiliyorlar. Ayrıca demokrasi sadece sandıkta olmaz. Biz daha güçlü bir Türkiye hedefiyle yola çıktık. Bu hedefe sağlam adımlarla yürüyebilmek için teşkilatlarımızın da güçlü şekilde oluşması lazım.

Belki de aday ben değil, başka bir partili kardeşim olacak. Ancak kongre sonuna kadar görev benimdir. Ben teşkilatımın bu hedefini aday kim olursa olsun partililerime anlatmakla yükümlüyüm. Fakat dediğim gibi, burada seçimi sükunet içinde yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

 

Tek liste ile ilgili sebep yalnızca güçlü Türkiye mi?

Bunu az önce izah ettim. Güçlü bir Türkiye hedefiyle yola çıktık. Bunun için birlikteliğimizin tam bir inanç ve samimiyetle sağlanması lazım. Zira biz ne kadar inanıyorsak ve samimiysek, bu güç aynı oranda yukarıya sirayet edecektir.

Ayrıca 2009 seçimlerini şöyle bir aklınızdan geçirin. AK Parti 2009 yerel seçimleri öncesinde yine çok listeli kongreler yapmıştı. Fakat partimizin bugüne kadar en az oyu aldığı seçim bu kongrelerin ardından yaşanmıştır. O dönemde ülke genelinde yüzde 38 seviyesinde bir oy aldık. Ancak tek liste ile yapılan kongrelerin ardından oyumuz çok daha arttı. Üstelik bir de cumhurbaşkanlığı seçimi geçirdik. Bu karar bize büyük avantajlar da sağlayacak.

 

’90 BİN KİŞİYE ULAŞTIK’

Geride kalan süreçte çok önemli iki seçimi atlattınız. Bu iki seçim sürecini de bizimle paylaşır mısınız?

Evet, Kocaeli teşkilatlarının bütünlüğünü, halkımızın partimize ve liderimize olan güveninin bir kez daha teyit edildiği iki seçimi geride bıraktık. Yerel seçim süreci aslında bizim için sıkıntılı gibi görünse de, biz bütün olumsuzlukların üstesinden gelmeyi bildik.

Yerel seçimde zaten Derince Belediyesi’ni mutlaka alacaktık. Ancak bunu oylarımızı artırarak yapmak çok önemliydi. Bu süreçte yaptığımız özverili çalışmalarla amacımıza ulaştık. Teşkilatımızın hemen her kademesinde görevli arkadaşlarımın bu başarıda payı vardır. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ise yerel seçimlere göre daha kolay oldu diyebilirim. Beklentimiz seviyesinde bir oy aldık. Türkiye ortalamasının üzerine çıktık. Bakın, Derince’de yaklaşık 140 bin insan yaşıyor. Biz ilçemizde 90 bin insanın elini sıktık, halini hatırını sorduk. Bütün bunlar kayıtlı olarak elimizde duruyor. Yani bu kadar tertipli ve etkili çalışmamızın sonucunda Derince teşkilatları olarak başarılı iki sınav verdiğimizi düşünüyorum.

 

Yaklaşan bir 2015 milletvekili genel seçimleri var. Bu sürece nasıl hazırlanacaksınız?

2015 yılındaki genel seçimler aslında yeni Türkiye’nin temellerinin atıldığı seçim olacak. Türkiye’de milletimiz tarafından kurulan AK Parti, milletin kendine hedef koymasını da sağladı. Ben açıkçası 30 Mart seçimlerini çeyrek final, 10 Ağustos seçimlerini yarı final, 2015 seçimlerini de final olarak görüyorum. Büyük finali inşallah yine AK kadrolar göğüsleyecektir.

 

‘HALK YENİ ANAYASA İSTİYOR’

Büyük finalden kastınız parti hedefleri ile ilgili mi?

Öyle, ancak bunlar sadece bizim hedefimiz değil. Milletimiz artık yeni bir anayasa istiyor. Bunu talep etme cesaretini ise AK Parti iktidarının elde ettiği kazanımlarla kendinde buldu. Bugün hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun, sokaktan geçen insanlara yeni anayasa ile ilgili sorular sorsanız, alacağınız yanıt mutlaka ‘Anayasa değişmeli’ şeklinde olacaktır.

Halkımız, cumhuriyetin 100. yılına yeni ve milletin kendisinden bir şey bulabileceği bir anayasa ile girmek istiyor. Kısacası siyasi görüşü ne olursa olsun AK Parti’nin 2023, 2053 ve 2071 hedefleri millette karşılık buldu. Bu sloganlar tuttu.

 

Seçim sonucu olarak beklentiniz neler?

2015 Haziran ayında gerçekleşecek olan seçimler yeni anayasa için yapılacak çalışmaların da başlangıç tarihi olacaktır. Hedefimiz elbette 367 milletvekilinin üzerine çıkmaktır. En azından 330 milletvekilini bularak konuyu referandum yolu ile milletimize götürmek istiyoruz.

İlçe bazında ise meseleye baktığımızda 30 Mart’ta bir önceki yerel seçimlere göre yaklaşık 10 puanlık bir oy artışımız oldu. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise 2010 referandumuna göre hemen hemen aynı oyu aldık. 2015 seçimlerinden beklentimiz ise yüzde 50 sınırını geçmektir. Derince’de teşkilat olarak bu zemine sahibiz. Açıkçası bu sonucu elde edeceğimizi biliyorum.

 

Kongre süreci ile ilgili olarak bir de temayül yapıldı. Bunu yorumlar mısınız?

Temayül sonuçlarını bilmiyorum. Ancak genel manada iyi geçtiğini söyleyebilirim. Teşkilatımızın çeşitli kademelerinde görev almış arkadaşlarımız görüş ve önerilerini sundular. Bunların da ışığında bir karar verilecek. Partililerimizin bu önemli toplantıya katılımının yüksek olması da beni ayrıca sevindirdi.

 

Açıklamalarınız için teşekkür ederim. Teşkilatınıza içinde bulunulan kongre süreci ile ilgili son bir mesajınız olacak mı?

Yeni bir kongre dönemindeyiz. Açıkçası kimin başkan adayı olarak belirleneceği önemli değil. Kazanan AK Parti ve teşkilatlarımız olduğu müddetçe isimler üzerinden bir tartışma ortamı yaratılmasını doğru bulmuyorum. Aday olmayı düşünen bazı arkadaşlarımızla görüştüm. Onlar da en iyisini yapabilmek için göreve talipler. Sonuçta aynı taraftayız. Bu saatten sonra tek liste kararından vazgeçilmez. Ben, mevcut ilçe başkanı olarak, her türlü karara saygı duyacağım. Aday olarak başka bir isim bile tercih edilse, sonuna kadar kendisine yardımcı olacağım.

 

Ahmet Ark Kimdir?

1969 yılında Sakarya Hendek’te dünyaya gelen Ahmet Ark, Derince’de büyüdü. Hava Harp Okulu’ndan mezun olduktan sonra subay olarak görev alan Ark, uzun yıllar ülkenin çeşitli kentlerinde görev yaptıktan sonra 2011 yılında emekli oldu. Emekliliğinin ardından bir süre özel bir fabrikada müdürlük görevini yerine getiren Ahmet Ark, 2012 yılı Mart ayında ilk siyasi deneyimi olan AK Parti’de ilçe başkanlığına getirildi. 2,5 yıldır ilçe başkanlığını yerine getiren Ark, evli ve iki çocuk sahibidir.

10 Ekim 2014 Kocaeli-


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR