“Diren Kadın!”

Kocaeli Kadın Platformu, 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü’nde meşaleli yürüyüşleriyle kadına şiddeti protesto e...

BÜYÜTKocaeli Kadın Platformu, 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü’nde meşaleli yürüyüşleriyle kadına şiddeti protesto etti.


İzmit Merkez Bankası önünde başlayan meşaleli protesto İnsan Hakları Parkı’ndaki basın açıklamasıyla son buldu. Meşaleli yürüyüşe CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Özen, Kadın Kolları Genel Merkez MYK Üyesi Hamiyet Göksu en önde destek verdi. Ellerinde dövizlerle zılgıt çalan kadınlar “Erkekler vuruyor, devlet koruyor. Kimsenin namusu olmayacağız” sloganlar eşliğinde yürüdü. Yürüyüşün ön kısmında yer alan 3 kadın tecavüze uğrayan, küçük yaşta evlendirilen ve katledilen kadınları canlandırdı.

“149 KADINI AİLESİ KATLETTİ”
Kocaeli Kadın Platformu adına basın açıklamasını gerçekleştiren Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Aysun Türkdönmez, “Kadınlarla erkeklerin aynı evde aile kurmadan birlikte yaşamalarını kendi demokrasi anlayışına uygun bulmayanlar; 2013’ün ilk on ayında 149 kadının en çok kutsal aile üyeleri tarafından katledildiğini bilmiyorlar mı?” şeklinde sordu. Cinsel taciz, tecavüz ve istismarın devlet eliyle yürütülmesi ve meşrulaştırılması; bu yıl içinde 148 kadının yaşamlarında büyük yaralar açtığına dikkat çeken Türkdönmez, faillerin serbest kaldığını ve kadınların kurban haline getirildiğini ifade etti.

“116 KIZ ÇOCUĞU CİNSEL
İSTİSMARA UĞRADI”
Kamu kurumları içerisinde yaşanan 21 olayda 116 kız çocuğunun cinsel istismara uğradığını ifade eden Türkdönmez, “Biz kadınlar şiddetsiz bir toplum, eşitlik ve adalet taleplerimize sahip çıkarak şiddetin her türlüsüne sessiz kalmayacak, yaşamın her alanına dönüştürmeye devam edeceğiz” dedi. Düzenin sistemli biçimde erkek şiddetini ürettiklerini ifade eden Türkdönmez, “Düzen, kadınların hem ev içinde karşılıksız biçimde çalışmasını hem de istihdam edilirken sonsuz sömürüye boyun eğmelerini istemektedir” şeklinde konuştu. Meşaleli protestoya katılan kadınlar basın açıklamasından sonra dağıldı.

26 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR