Yarımca kirazı Japonya’ya açılıyor

      1999 depreminde Japon Uluslararası Yardımlaşma ve Eğitime Destek Kurumu AİKAT önderliğinde gerçekleştirilen kampanya kapsamında, Japon sanatçıla...

BÜYÜT

 

 

 

1999 depreminde Japon Uluslararası Yardımlaşma ve Eğitime Destek Kurumu AİKAT önderliğinde gerçekleştirilen kampanya kapsamında, Japon sanatçıların sanatsal eserleri Kocaeli Üniversitesi’ne bağışlandı. Yine bu kapsamda, Kocaeli Üniversitesi ve Kwansai Gakuin Üniversitesi işbirliği programı geliştirildi. Bu çalışmaları yürütenlerden biri de Prof. Dr. Reşat Başar oldu.

 

DOSTLUKLARI ESKİ

CHP Körfez Belediye Başkan adayı olan Prof. Dr. Reşat Başar, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı döneminde bağışlanan eserlerle, Kültür Bakanlığı’na bağlı bir üniversite müzesi kurulması ve bu eserlerin burada sergilenmesi için bir çalışma başlattı. İşbirliği programı ile başlayan diyaloglar, Başar’ın da katkıları ile hem AİKAT hem de iki üniversite arasında derin bir dostluk gelişti. Bu ilişkilerin gelişmesine önayak olan AİKAT Başkanı Hiroshi Saito da Prof. Dr. Reşat Başar’ı unutmadı.

 

BAŞAR’A DESTEK VERDİLER

Başar’ın başkan adayı olması ile AİKAT seçim çalışmalarını Japonya’dan izlemeye başladı.  AİKAT Başkanı Hiroshi Saito, kurumu temsilen bazı görüşmeler yapmak üzere Ankara’ya geldi. Japon heyet, Ankara’da programlarına ek olarak Reşat Başar’ın seçim çalışmalarını yerinde izlemek üzere önceki gün Körfez ilçeyi ziyaret etti.

 

KİRAZ PROJESİ

Reşat Başar’ı, seçim merkezinde ziyaret eden Japon heyet, kendisi ile Körfez Belediyesi ile Japonya’daki benzer kentler arasındaki işbirliği olanakları üzerine fikir alışverişinde bulundular. Yine, Japon heyet, Başar’ın belediye başkanlığı döneminde de Yarımca kirazının Japonya’da, Japon Sakura kirazının da Körfez’de yetiştirilmesi üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

17 Mart 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR