AKP&'de 71 aday adayı

12 Haziran'da yapılacak olan genel seçimler öncesinde AKP'de milletvekili aday adaylığı başvurularında son gün izdiham yaşandı. Ankara’dan başvuru yap...

BÜYÜT

12 Haziran'da yapılacak olan genel seçimler öncesinde AKP'de milletvekili aday adaylığı başvurularında son gün izdiham yaşandı. Ankara’dan başvuru yapan milletvekilleriyle birlikte toplam 71 kişinin başvuru yaptığı il teşkilatı hiç durmadan aday adayı ağırladı.

AKP milletvekilliği aday adaylığı için resmi başvurular dün itibariyle sona erdi. 4 gün süren başvurularda 60 aday adayı milletvekili olmak için il binasına başvuruda bulundu. Başvurularına Ankara’ya yapan Milletvekilleri Nihat Ergün, Sibel Gönül, Eyüp Ayar, Muzaffer Baştopçu, Fikri Işık ile birlikte toplam 71 kişi aday adayı oldu. Günün ilk başvurusunu Osman Pepe yaptı. Pepe, böylelikle 4'ncü kez milletvekilliği için başvuru yapmış oldu. Başvurunun son günü olması dolayısıyla aşırı bir yoğunluk yaşanan il teşkilatında dün gün içerisinde çok sayıda başvuru oldu. Başvuru yapanlar arasında en dikkat çekici isimlerden birisi de eski il başkanı Zeki Aygün oldu. Zeki Aygün’e milletvekili Fikri Işık da destek verdi.

PEPE 3. KEZ ADAY
Başvuru tercihini Kocaeli'den yana kullanan Pepe, dün başvuru dosyasını teslim etmek için il binasına geldi. AKP'den 3. kez milletvekilli aday adayı olan Osman Pepe, milletvekili olmasının nedenini toplumsal talep olarak nitelendirdi. Pepe, AKP'nin 3 dönemdir neden seçim kazandığını hala anlayamadılar. Kendilerini milletten başka bir yere koyanlar, milletin kendisini anlayamadı. Milletle bir olanlar, milletin takdirine mazhar oldu açıklamasında bulundu.

GÖSTERİYE NE GEREK VAR
Mütevazi bir açıklama yapmayı tercih ettiğini belirten Pepe, Gövde gösterisi yapmak bize yakışmaz. Kime karşı gövde gösterisi yapacağım. Bende 3-5 bin kişiyle basın açıklaması yapabilirdim ama gövde gösterisi yapmaya gerek yok. Tabi yapan arkadaşlarımıza da saygı duyuyorum. Heyecan bu işin olmazsa olmazı. Ama bana göre tevazu önemli dedi. Siyasette rekabet yapmanın önemli olduğunu dile getiren Pepe, Siyasette rekabet olması lazım ama adil, dürüst, birbirinin canını yakmadan rekabet etmek lazım. Bizim işimiz AKP'nin tekrar tekrar iktidar olmasını sağlamaktır dedi.

ADAY ADAYI BOLLUĞU
Pepe’nin ardından Ankara’da ikamet eden AKP Kadın Kolları MKYK Üyesi Ferhan Akbaş Uğurlu milletvekili aday adaylığı başvuru dosyasını teslim etmek için parti binasına geldi. Uğurlu dosyasını teslim ederek, bir Kocaelili olarak ilimizden aday adayı olmayı tercih ettiğini söyledi. Daha sonra aday adayları KBB Kağıtspor Kulübü’nün Asbaşkanı Murat Uzar, Avusturya’da ikamet eden Ahmet Kacır, AKP'den Darıca İlçe Teşkilatı’ndan İsmail Hakkı Şahin, AKP Gebze İlçe Teşkilatı kurucularından Metin Gökçe, Gebze'nin iş ve siyaset dünyasının tanıdık isimlerinden mali müşavir Yücel Nazlı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde Enerji ve Makine İkmal Müdürü Lütfi Efil, Karavar Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Cuma Karavar, adaylık başvurularını yaptı.

AYGÜN’e MİLLETVEKİLİ DESTEĞİ
Milletvekili adaylığına kesin gözüyle bakılan AKP eski İl Başkanı Zeki Aygün de dün aday adaylığı başvurusunda bulundu. Zeki Aygün İnsan hayatında öğrenme dönemi vardır. Topluma olan borçlarınızı ödemek noktasında elimizden geleni yapacağız. Siyasette önemli dostluklar kazandım. Yerelde ve genelde önemli yatırımlar yapıldı. Sizlerin arasından üzülerek ayrılıyorum. Yeni bir kulvarda mücadele edeceğim bu yolda beni yalnız bırakmayacağına inanıyorum dedi. Temayüle katılmadığı için Zeki Aygün'ün açıklamasına destek verdiğini söyleyen Milletvekili Fikri Işık, Partimizde vefa var samimiyet var. Bizim partimizde de var diyenleri de gördük. Eski il başkanımıza milletvekili aday adaylığında başarılar diliyorum diye konuştu.

LOKMAN DEMİR RESMEN ADAY
Gebzeli iş adamı Lokman Demir de aday adayı oldu. İki dönem Anavatan Partisi’nin Gebze’de ilçe başkanlığı görevini yürüten Demka İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Demir, dün resmen AKP’den milletvekili aday adayı oldu. Demir’in adalık başvurusunu alan İl Başkanı Civelek, “Lokman Demir, partimizin kuruluşundan itibaren teşkilatlarımızda yer alan sevdiğimiz bir büyüğümüzdür. Kendisinin aday adaylığı bizleri çok mutlu etti. Lokman Demir, Gebze’ye önemli değerler katan, iş ve siyaset dünyasında başarılarını ispatlamış bir isim. Adaylığıyla partimize güç katan Lokman Demir’e başarılar diliyorum” dedi.

ERGÜN BERDAN DA ADAY
Eski Sarımeşe Belediye Başkanı Ergün Berdan da dün başvurusunu yaptı. Eski Belediye Başkanları Halil Vehbi Yenice ile Abdullah Köktürk’ün başvurularına destek veren Ergün Berdan’a aynı desteğin verilmemesi dikkat çekiciydi. Berdan başvuru yapmaya ailesiyle birlikte geldi. AKP'de bir dönem İl Başkan Vekilliği yapan Necdet Eksen, son dakikalara yaklaşılırken milletvekili aday adayı oldu. İl Başkanı Mahmut Civelek ile görüşen Eksen dosyasını parti binasına ulaştırdı. Eksen’in dışında aday adayı başvurusunda bulunanlar arasında adaylığını çok önce açıklayan Entosav Ltd. Şti.'nin kurucu yöneticisi Gencay Yıldıztekin de vardı. AKP İzmit İlçe Başkanlığı’ndan istifa ederek milletvekili aday adayı olacağını açıklayan Nedim Arsal ise saat 19.00’da başvuru yapacağı için baskıya yetişmedi.

PEPENİN SİYASİ HAYATI
Kapatılan eski Refah Partisi’nde 10 yıl süreyle Kocaeli İl Başkanlığı yaptıktan sonra 1995 genel seçimlerinde ilimizden milletvekili seçilen Osman Pepe, RP'nin kapatılmasından sonra kurulan Fazilet Partisi’ne geçmişti. FP’nin de tıpkı RP gibi Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması sonrası 2001 yılında kurulan AKP'ye geçen Pepe, 2002 genel seçimlerinde AKP'den milletvekili seçilmişti. AKP hükümetinde Çevre ve Orman Bakanı da olan Osman Pepe, 2007 genel seçimlerinde üçüncü kez milletvekili seçilmişti.

Osman Pepe kimdir?
6 Mart 1954'te Trabzon Akçaabat'ta doğdu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesi'ni bitirdi. Özel sektörde yöneticilik yaptı. Aynı zamanda iş adamı olan Pepe 20, 21, 22. Dönem Kocaeli Milletvekili yaptı. Pepe, 21. Dönem'de TBMM Başkanlık Divanı İdare Amirliği, 58. Hükümet'te Orman Bakanlığı, 59. Hükümet'te Orman Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı görevlerini yürüttü. Orta düzeyde İngilizce bilen Pepe, evli ve 4 çocuk babası.


Murat Uzar kimdir?
21 Kasım 1959 İzmit doğumlu. İlkokulu Başiskele’de ortaokulu, İzmit merkezde okudu. Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. 1999 ve 2004 yıllarında Yeniköy
Belediye Başkan adayı oldu. KBB Kağıtspor Kulübü’nün Asbaşkanı aynı zamanda Kocaeli Güneşspor Kulübü’nün Başkanlığı’nı yürütüyor. Halen Belde A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Lokman Demir kimdir?
1959 Erzurum iki dönem ANAP ilçe başkanlığı yaptı. Aynı zamanda Demka İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı, evli 4 çocuk sahibi

Ahmet Kacır kimdir?
1964 Bayburt doğumlu. Mısır Eleser Üniversitesi mezunu. Evli 2 çocuk babası. 20 yıl Gebze'de yaşayan Kacır, 8 yıldır Avusturya’da ikamet ediyor.

İsmail Hakkı Şahin kimdir?
1965 Erzurum İspir doğumlu, evli. Atatürk Üniversitesi İngilizce öğretmenliği mezunu. İstanbul Üniversitesi’nde MBA İşletme Yüksek Lisansını tamamladı. 2004 yılında AKP'den Darıca Belediye Başkan Aday Adayı oldu. İngilizce, Almanca, İspanyolca ve Rusça biliyor.

Metin Gökçe kimdir?
1969 yılında Giresun da doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. Evli ve dört çocuk babası. Siyasete Refah Partisi’nde başladı. RP Gebze İlçe Başkan Yardımcılığı, Fazilet Partisi İl Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 2001 yılında AKP Gebze Kurucu İlçe Başkanı olarak atandı. 2004- 2009 yılları arasında Gebze ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği, yine aynı dönem içinde beş yıl Gebze Belediyesi Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Matbaacılık ve inşaat üzerine bir şirketin sahibi.

Yücel Nazlı kimdir?
2004-2009 yılları arasında İl Genel Meclisi'nde görev yapan Yücel Nazlı, 1999 genel seçimlerinde Gebze'den bağımsız milletvekili adayı olarak önemli bir kitlenin oyunu almıştı. İl Genel Meclisi üyeliği sırasında Gebze'ye önemli hizmetlerin gelmesinde öncülük eden Nazlı, İl Genel Meclisi Plan ve Bütçe Başkanlığı, İl Genel Meclisi Daimi Encümenliği ve Milli Eğitim Komisyonu ve Avrupa Birliği Komisyon üyelikleri görevlerinde bulundu. Gebze'de 22 yıldır serbest muhasebeci ve mali müşavir olarak hizmet veren Yücel Nazlı, AKP'den Kocaeli milletvekili aday adayı oldu.

Lütfi Efil kimdir?
1969 yılında Ordu'da doğdu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu. Bazı özel kuruluşlarda serbest mühendis olarak çalıştıktan sonra, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Kocaeli Üniversiteleri'nde kontrol mühendisi ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2004-2009 yılları arasında Ordu'nun Akkuş İlçesinde AKP’den bir dönem belediye başkanlığı yaptı. 2009'dan bu yana Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde Enerji ve Makine İkmal Müdürü olarak görev yapıyor. Evli ve iki çocuk babası, 20 yıldır Kocaeli' de ikamet ediyor.


Cuma Karavar kimdir?
Karavar Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı. 1955 Şanlıurfa doğumlu ve 36 yıldır Kocaeli'de yaşıyor. Evli ve 3 çocuk babası. Lise mezunu.

Tuncer Karaman kimdir?
1976 Giresun doğumlu. Mali müşavir. Evli ve 2 çocuk babası. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunu.


Av. Necmi Özen kimdir?
1961 doğumlu Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Gebze Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. İSU'daki görevinden istifa etti. Evli ve 2 çocuk babası. Arapça biliyor.

Necdet Eksen kimdir?
1961 İzmit doğumlu. Evli 3 çocuk babası. Meslek lisesi mezunu. AKP Merkez İlçe Kurucu Başkanı, bir dönem il başkan vekilliği yaptı. Nihat Ergün döneminde Derince Belediyesi’nde görev aldı.

Bülent İmren kimdir?
1970 Çanakkale doğumlu. Evli 2 çocuk. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu.

Kadir Çetin kimdir?
1980 İzmit doğumlu. Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi mezunu. Evli ve 1 çocuk babası. Boğaziçi Pişmaniye'de müdür olarak çalışıyor.

Ergün Berdan kimdir?
1972 Kartepe doğumlu. Marmara ve Sakarya Üniversiteleri’nden mezun. Spor Bilim Uzmanı. Eski Sarımeşe Belediyesi Başkanı, evli ve 1 çocuk babası

Av. Yusuf Bayri kimdir?
1975 Bingöl Kiğı doğumlu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Evli 3 çocuk babası.

Gencay Yıldıztekin kimdir?
1 Ağustos 1971 Erzurum/Oltu doğumlu. İlk ve ortaokulu Erzurum/Oltu'da, lise öğrenimini ise Gebze Sarkuysan Lisesi’nde tamamladı. Daha sonra Newport Üniversitesi İşletme Bölümü’nde yüksek öğrenimini bitirdi. Halen dört şirketin üst düzey yöneticiliğini yürütmekte ayrıca bölgedeki sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak çalışmaktadır. 1995 yılında gençlere verilen ''Genç Girişimci İşsizlik Kredisi'' ile Entosav Ltd. Şti.'ni kurdu. Entosav ve Grup Şirketi’nin yöneticiliğini yapıyor.

Akp milletvekili aday adayları listesi ve bölgeleri
ABDULLAH KÖKTÜRK (İzmit)
AHMET CEZMİ ŞEKUL (Gebze)
AHMET KACIR (Gebze
AHMET SADİ GÜNGÖR (Gölcük)
ALİ HAYDAR MURADOĞLU (Gebze)
ALİ TOLTAR (Gebze)
AYŞE MÜGE OLŞEN (İzmit)
AZİZE SİBEL GÖNÜL (Kartepe)
BEKİR ÇAKIR (İzmit)
BÜLENT İMREN (Gebze)
BÜNYAMİN LAÇİN (Çayırova)
CEMAL HALİL (Kartepe)
CEMALETTİN KAFLI (Gebze)
CUMA KARAVAR (İzmit)
EMİNE CAN ELDEN (Gebze)
ERGÜN BERDAN (Kartepe)
ESAT UZUN (Gebze)
EYÜP AYAR (Gebze)
FERHAN AKBAŞ (Körfez)
FİKRİ IŞIK (Körfez)
GENÇAY YILDIZTEKIN (Gebze)
GUNAY ERTUG (Körfez)
HALİL VEHBİ YENİCE (İzmit)
HÜLYA NERGİS (İzmit)
HÜSEYİN GUL (Kartepe)
İLYAS ŞEKER (Başiskele)
İRFAN ORTAÇ (Gebze)
İSMAİL HAKKI ŞAHİN (Darıca)
KADİR ÇETİN (İzmit)
LOKMAN DEMİR (Gebze)
LÜTFİ EFİL (İzmit)
MEHMET ALİ OKUR (Gebze)
MEHMET GÜMÜŞ (Gebze)
METİN GÖKÇE (İzmit)
MEVLÜT DEMİR (Gölcük)
MİRZE MEHMET TAŞDEMİR (Dilovası)
MUHAMMET HÜKÜM (Gebze)
MUHİYETTİN GÜLTEKİN (Dilovası)
MURAT KELEŞ (İzmit)
MURAT UZAR (İzmit)
MUSTAFA DEMİR (Gebze)
MUSTAFA SOYDABAŞ (İzmit)
MUSTAFA YÜCEAYVAZ (Gebze)
MUZAFFER BAŞTOPÇU (Körfez)
NECDET EKSEN (İzmit)
NECMİ EZEN (Gebze)
NEDİM ARSAL (İzmit)
NEJAT FATİH ŞENER (Gebze)
NİHAT ERGÜN (Derince)
NUH ESKİYAPAN (Ankara)
NURHAYAT GÜLDÜREN (İzmit)
OSMAN PEPE (İzmit)
ÖMER FARUK BAŞARAN (Gebze)
Ö.FARUK GERGERLİOĞLU (İzmit)
ÖZTEKİN KAŞUKCİ (Gebze)
RIDVAN DEMİRCİOĞLU (İzmit)
SAMİ ÇAKIR (İzmit)
SELMA GÖZLEV (İzmit)
SERKAN SEYHAN (İzmit)
SEVDA İSTİF (Gebze)
SUAT DEMİR (Derince)
ŞAHİN AYYILDIZ (Körfez)
ŞEMTİN CEYHAN (İzmit)
TALAT SAĞIR (Çayırova)
TUNCER KARAMAN (Darıca)
ÜMMÜHAN AYSU (İzmit)
YALÇIN COŞTUR (Gebze)
YUSUF BAYRİ (Dilovası)
YÜCEL NAZLI (Gebze)
ZEKİ AYGÜN (Başiskele)
ZİHNİ YILMAZ (Kartepe)

14 Mart 2011 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR