Bulut: Kadına yönelik şiddet göz ardı edilmemeli

İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Kadın Hakkı İnsan Hakkı-Kadının Hakkı Vardır’ konulu panel İzmit Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştiril...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Kadın Hakkı İnsan Hakkı-Kadının Hakkı Vardır’ konulu panel İzmit Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştirildi. Panele konuşmacı olarak Avukat Banu Yılmaz, öğretmen Sabahat Çarıkçı ve Kadın, Çocuk ve Engelli Ombudsmanı Serpil Çakın katıldı. Yılmaz, Türkiye’de kadın hakları ve uygulamaları; Çarıkçı, kadın haklarının iyileştirilmesi konusunda gerçekleştirilen AB projeleri ve sonuçları; Serpil Çakın da  Kamu Denetçiliği Kurumunun kuruluşu, görevleri, işleyişi, kuruma kadın ile ilgili yapılan başvuruların niteliği hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

 

“CİDDİ ADIMLAR ATILDI”

Panelde bir konuşma yapan İzmit Belediyesi Başkan Vekili İbrahim Bulut, “Kadın haklarıyla ilgili bir konuşma yapılacaksa öncelikle kadınlara yönelik yapılan haksızlıklardan bahsetmek gerekir. Kadının sosyal hayatta ve iş hayatında yaşadıkları zorluklar ile kadına yönelik şiddet göz ardı edilmemelidir. Bu olumsuzlukların önüne geçilmesi  bakımında ülkemizde  ciddi adımlar atılmıştır” dedi.

 

“KADINA POZİTİF AYRIMCILIK GETİRİLDİ”

Özellikle son on yılda ciddi düzenlemeler yapıldığını ekleyen Bulut, “Başta kadının  çalışma hayatındaki düzenlemeler arasında doğum borçlanması, engelli çocukların bakımı ve bakım aylığı, maaş ödemesini sayabiliriz. Anayasada yapılan düzenleme ile kadına pozitif ayrımcılık getirilmiştir. Kadınlara pozitif ayrımcılık yapılması, her türlü hakkının dikkate alınıp gerekli düzenlemeler yapılması önemlidir” şeklinde konuştu.

11 Aralık 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR