Emekli baba, kızının tedavisi için evini satışa çıkardı

İzmit'te 2004 yılında 7 yaşındayken rahatsızlanan ve yurt dışında ilik nakli yapılması gerektiği belirtilen Esin Köse, SSK'lıların eş ve çocuklarının...

BÜYÜT

İzmit'te 2004 yılında 7 yaşındayken rahatsızlanan ve yurt dışında ilik nakli yapılması gerektiği belirtilen Esin Köse, SSK'lıların eş ve çocuklarının yurt dışında tedavi olmasına mevzuatın izin vermemesi nedeniyle yurt dışına gidemedi. Ailesi o dönem hukuk mücadelesi başlatırken, Esin'in rahatsızlığı lösemiye dönüştü. 1 yıl sonra mahkeme kararıyla yasanın değiştirilmesi sonucu Almanya'da ilik nakli yapılan ve bugün 15 yaşında olan Esin Köse ve ailesinin çilesi bitmedi. Aldığı ilaçlar ve gördüğü kemoterapiler nedeniyle birçok rahasızlıkla birlikte büyüme hormonu eksikliği tesbit edilen Esin Köse'nin tedavisi için maddi kaynak bulamayan ailesi, son çare olarak evlerini satışa çıkardı.
İLİK NAKLİ YAPILDI
Esin Köse'ye, o dönem mahkeme kararıyla yasanın değişmesi sonucu gittiği Almanya'da, bir dizi kontrollerden sonra 23 Nisan 2005 tarihinde Frankfurt Goethe Üniversitesi'nde gönüllü bir Alman öğretmenden alınan kemik iliği nakli yapıldı. Ancak SSK yönetiminin Almanya'daki tedavi süresi ile bazı harcamaları sınırlandırması, ailenin maddi imkanlarının da yetersiz olması nedeniyle Esin Köse Almanya'dan erken dönmek zorunda kaldı. Köse, naklin ardından geçen 7 yıllık süre içinde aldığı ilaçlar ve kemoterapiler nedeniyle birçok yeni rahatsızlıklarla boğuştu. Bir kez de mesane genişletme operasyonu geçirdi.
BABASI EMEKLİ OLMAK
ZORUNDA KALDI

Kızının tedavisi için mücadele veren baba Ahmet Köse'nin sıkıntılarına, bu kez çalışmakta olduğu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İzaydaş firmasındaki görev yerinin değiştirilmesi eklendi. İzmit merkezden başka bir ilçeye gönderilen, istifa veya emekli olmaya zorlanan Ahmet Köse hala sonuçlanmayan ve Yargıtay'da bekleyen mobbing davası açarken, emekliliğini istemek zorunda kaldı.
PSİKOLOJİK DESTEK VE TERAPİ

Esin'in tamamen sağlığına kavuşması için mücadelesini sürdüren baba Ahmet Köse, kızının 1 Ocak 2012 tarihinde 15 yaşına girdiğini belirterek şunları anlattı:

"Özellikle kemoterapinin yan etkileri nedeniyle ortaya çıkan çeşitli sorun ve rahatsızlıklar kendini göstermeye başladı. Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Çocuk Endokrinoloji bölümünde yapılan tetkikler sonucunda Esin'de büyüme hormonu eksikliği saptandı. Ama temel rahatsızlığını tetikleme olasılığı nedeniyle gerekli tedavi kendisine uygulanamadı. Esin, vücudunun üretmemesi nedeniyle östrojen hormonunu hayatı boyunca dışarıdan alacak. Bu nedenle de boyunun uzaması da durdu."

Baba Ahmet Köse, yine kemoterapiye bağlı olarak Esin'de saptanan dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon eksikliği nedeniyle, masrafları kendileri tarafından karşılanmak üzere üç yılı aşkın süredir psikolojik destek ve terapi uygulandığını söyledi.
EVLERİNİ SATIŞA ÇIKARDILAR
Kızının tedavisi için hiçbir birikimlerinin kalmadığını belirten Ahmet Köse, son çare olarak oturmakta oldukları çatı katındaki evlerini satışa çıkardıklarını, buradan elde edilecek para ile tedaviye devam etmek istediklerini, kendilerinin de ucuz bir eve kiraya çıkmayı planladıklarını söyledi. Ancak eve hala uygun bir alıcı çıkmadığını kaydeden baba Köse, "Bu tür zorunlu satışlarla çok az fiyat teklif ediyorlar. Çaresiz kaldık" diyerek şu anda borçlanmayı sürdürüp tedavilere devam ettiklerini anlattı.

27 Nisan 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR