Kaplan: Heyet raporlarından ücret alınmasın

Kaplan’ın kanun teklifi şöyle: GEREKÇEÜlkemizde açlık sınırı 1500 lira dolaylarındayken, 5 milyon kişi ve onların aileleri asgari ücretle, 891 lir...

Kaplan’ın kanun teklifi şöyle:

GEREKÇE
Ülkemizde açlık sınırı 1500 lira dolaylarındayken, 5 milyon kişi ve onların aileleri asgari ücretle, 891 liraya yaşam mücadelesi veriyorken, yoksulluk sınırı 3.990 lirayken, işe girişlerde alınması zorunlu olan sağlık raporları, iş sağlığı ve güvenliği kanuna göre ücretli hale getirilmesi geçim sıkıntısı çeken milyonlarca vatandaşımızı olumsuz etkilemektedir. 

Aile hekimliklerinden ücretsiz olarak alınan sağlık raporları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yetkilendirilen ortak sağlık güvenlik birimleri ile Sağlık Bakanlığı’na bağlı çalışan sağlık birimlerinden heyet rapor 200 ile 300 TL arasında değişen ücret karşılığı alınmaktadır.  
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun’unun 15. Maddesinde; “İşveren, çalışanları işe girişlerinde, iş değişikliğinde, iş kazası-sağlık nedeniyle işten uzaklaştırılmalarından sonra işe dönüşlerinde, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışacaklarda yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu almadan işe başlatılamaz…”,  3. fıkrasında ise “bu kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları, işyeri sağlıkta güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınır…” denilmektedir.
Yani kısaca özetleyecek olursak sigortalı olarak çalışmak isteyen bir kişi, işe başlamadan önce muhakkak muayene olup, işin niteliğine uygun olduğuna dair bir sağlık raporunu beyan etmesi gerekmektedir.
İş hayatında günden güne önem kazanan İş sağlığı ve güvenliği açısından baktığımızda gayet başarılı bir uygulama gibi görünse de, her zaman ki ortaya atalım, sorunlarıyla doğar büyür, şeklini alır mantığından öteye gitmemiştir.
Şöyle ki; işe giriş esnasında istenen sağlık raporları birinci basamak başta olmak üzere tüm sağlık kurumlarından ve ücretsiz olarak alınabilirken artık sağlık raporları ücret karşılığında verilmeye başlanmıştır.
20.06.2012 tarih ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun’una göre 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren işe giriş sağlık raporları sadece yetkilendirilmiş sağlık güvenlik birimleri ile çalışan sağlığı birimlerinden alınabilmektedir. Yaşamını idame ettire bilmek için asgari ücret iş başvurusunda bulunan kişiden para karşılığı rapor hazırlanması sosyal hukuk devleti ilkesine aykırıdır. 
Ülkemizdeki işsizlik oranının yüzde 10’ların üzerinde olduğu gerçeğinden yola çıkarak birçok işsiz yurttaşımızın eve götürecek ekmek parası bulamadığı bu dönemlerde işe girerken zorunlu olarak istenen 200-300 liralık sağlık rapor bedeli büyük bir külfettir.

SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ
MADDE 1- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.
"EK MADDE 10- Bu Kanun kapsamında iş başvurularında özel amaçla kullanılacak durum belirtir raporlarından hiçbir suretle bedel alınmaz.”
MADDE 2-  Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

15 Aralık 2014 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Hilal Malçok - Katılıyorum , güzel bir noktaya değinilmiş. Ayrıca her işe girişte yeni sağlık raporu ile birlikte sıradan bir şeymiş gibi akciğer filmi istenerek kişiler gereksiz yere radyasyona maruz kalmaktadır. Gereksiz yere tetanoz aşısı olmaktadır.

Yanıtla . 0Beğen 15 Aralık 09:04
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR