KOTAŞ cinayetinde sanık açık cezaevi istedi

Kan davası nedeniyle hedefe alınan Erdal Yıldız cezaevinden tahliyesi sonrasında takibe alınmış, Erdal Yıldız’ın içerisinde bulunan ve aracı kullanan...

BÜYÜT

Kan davası nedeniyle hedefe alınan Erdal Yıldız cezaevinden tahliyesi sonrasında takibe alınmış, Erdal Yıldız’ın içerisinde bulunan ve aracı kullanan Yusuf Türkkan öldürülmüştü. Cinayeti işleyen Murat Polat’a yardım ettikleri gerekçesiyle yargılanan 4 kişiye hapis cezası verilmiş, karar Yargıtay tarafından bozulmuştu. Mahkeme heyeti aldığı karar ile sanıkların cezalarını arttırdı.
2007 yılında yaşanan olayda kan davası nedeniyle Erdal Yıldız cezaevinden çıktığı sırada Kuruçeşme gişeleri KOTAŞ Servis mevkiinde silahlı saldırıya uğramış, aynı araç içerisinde bulunan ve aracı kullanan Yusuf Türkkan öldürülmüştü. Mahkeme heyeti saldırı sırasında Yusuf Türkkan’ı öldüren Murat Polat’a müebbet hapis cezası vermişti. Murat Polat’a yardım ve yataklık ettikleri gerekçesiyle Ergün Polat, Cevdet Polat, Servet Polat ve Cesim Polat yargılanmış ve 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırmıştı. Kararın ardından maktul Yusuf Türkkan’ın yakınları kararı temyiz ettirmiş, Yargıtay kararı geri göndermişti. Dün Kocaeli 1. Ağır ceza Mahkemesinde tekrar görülen davaya sanıkların tümü katıldı. Sanıkların avukatlığını Av. Hüseyin Acurman üstlenirken, katılanlardan Hayri Türkkan Türkkan ve avukatı Haydar Sevgican katıldı.

HANGİ ARABA?
Sanıkların avukatı Hüseyin Acurman yaptığı savunmada Servet ve Cevdet’in içerisinde bulunduğu bir aracın 18.52 sıralarında İstanbul Kurtköy’den giriş yaptığını fakat başka bir plakalı bir aracın Kuruçeşme gişelerinden girdiğini ve kayıtlara göre bu aracın içinden de Servet ve Cevdet’in çıktığını söyleyerek, “bu durumda biz soruşturmanın genişletilmesini istiyoruz. Aynı zaman diliminde bu şahısların ayrı araçlarda olması mümkün olmadığına göre soruşturulması gerekir” dedi. Savcı mütalaasında soruşturmanın genişletilmesine gerek olmadığını söyledi. Mahkeme heyeti de aldığı karar ile savcının mütalaası doğrultusunda karar verdi.

AÇIK CEZAEVİ İSTEDİ
Görülen duruşmada mahkeme heyeti karar vermeden önce sanıklara son sözlerini sordu. Sanıklardan Cesim Polat ailesinden ve çocuklarından kopuk yaşadığını, bu sebepten ötürü açık cezaevi istediğini mahkeme heyetine söyledi. Kandıra F tipi Kapalı Ceza evinde kalan sanıklara mahkeme başkanı, “buna mahkeme karar verir” dedi. Diğer sanıklar ise son sözlerinde mahkemenin kararına saygılı olduklarını söyledi.

CEZALARI ARTTI
Cezayı temyize götüren katılanların isteği yeni kararla gerçekleşti. Mahkeme heyeti aldığı karar ile daha önce Ergün Polat, Cevdet Polat, Servet Polat ve Cesim Polat yargılanmış ve 6 yıl 3 ay hapis cezasını arttırdı. Mahkeme heyeti tüm sanıkların cezalarını önce 20 yıl olarak belirledi. Mahkeme heyeti TCK’nın 39/1’nci maddesine göre cezayı yarı yarıya indirdi. Mahkeme heyeti sanıkların iyi hallerinden ötürü cezayı 8 yıla indirdi. Sanıklar ise Kandıra F tipi cezaevinde cezalarını görecek.

08 Haziran 2011 Kocaeli- AsayişYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR