Kocaeli Üniversitesi öğrencileri, Metin Göktepe’yi andı

Metin Göktepe, 8 Ocak 1996’da “Mutlaka ben izlemeliyim arkadaşlar” diyerek gittiği haberde gözaltına alınmış, götürüldüğü spor salonunda ise polisler...

Metin Göktepe, 8 Ocak 1996’da “Mutlaka ben izlemeliyim arkadaşlar” diyerek gittiği haberde gözaltına alınmış, götürüldüğü spor salonunda ise polisler tarafından dövülerek öldürülmüştü. Ölümünün 20. yılında genç gazeteciler onu unutmadı.

 

İletişim Fakültesi önünde toplanan TGS Öğrenci Komisyonu üyeleri, "Özgür basın susturulamaz", "Metin Göktepe ölümsüzdür" ve "Evrensel yazıyor, Metin yaşıyor" sloganları attı.

 

"BASKILAR ARTARAK DEVAM EDİYOR!"

Basın açıklamasını okuyan Hasret Gültekin Kozan, Göktepe davasında yaşanan süreci de aktardı. "İlden ile sürülen Metin Göktepe davası, ‘mahkumiyet kararı çıkan’ ilk gazeteci cinayeti olarak basın tarihine geçti. Metin Göktepe davası, devletin basına yönelik tutumunu gösterdiği kadar, gazetecilerin meslektaşlarına sahip çıkmasının ve halkın haber alma hakkını savunmasının önemli bir örneğidir" diyen Kozan, günümüzde de basın emekçilerine yönelik baskıların artarak devam ettiğini belirtti.

 

Türkiye'de basınına yönelik saldırılara sessiz kalmayacaklarını belirten Kozan, "Metin Göktepe’nin katledilmesinin ardından 20 yıl geçti. O gün doğan bebekler bugün 20 yaşına girdi. Bu 20 yılda basın üzerindeki baskı ve sansür ise hala devam ediyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 2015 yılının Basın Raporu’na göre aralarında Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün de bulunduğu 30 gazeteci cezaevlerinde tutuluyor. En son DİHA muhabiri Nedim Oruç da tutuklananların arasına katıldı. Basındaki işsizlik oranı Türkiye ortalamasının üç katına çıktı. 2015 yılında 500'e yakın gazeteci işsiz kaldı. 70 gazeteci ise saldırıya uğradı. 200'ün üzerinde haber sitesine erişim engellendi" dedi.

 

"BU YÜREK SUSMAYACAK!"

"Bugün Metin Göktepe’yi anmak, sesini kesmeye ve yıldırılmak istenen gerçeğin haberciliği yapan gazetecilerin susmayacağını haykırmaktır. Metin Göktepe’yi anmak gerçeğin peşinden koşmak, gerçeği gün yüzüne çıkarmaktır. Bugünlerde haberleri yüzünden gözaltına alınan, tehdit edilen, tutuklanan gazetecilere destek olmaktır" diyen Kozan, Evrensel Gazetesi'nin o dönem "Bu Yürek Susmayacak" manşetiyle çıkmasına değinerek "Biz de Evrensel çalışanları gibi bir kez daha haykırıyoruz ‘Bu yürek susmayacak!’ Türkiye halkının basındaki sesini susturamayacaksınız" ifadelerini kullandı.

07 Ocak 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR