İhsan Eliaçık’tan tartışılacak sözler: Kur'an'da kurban kesmek diye bir şey yok!

Yaptığı açıklamalar tartışma konusu olan ilahiyatçı, yazar ve düşünür İhsan Eliaçık, Kurban Bayramı öncesinde yaptığı açıklamayla yine şaşırttı.   "...

Yaptığı açıklamalar tartışma konusu olan ilahiyatçı, yazar ve düşünür İhsan Eliaçık, Kurban Bayramı öncesinde yaptığı açıklamayla yine şaşırttı.

 

"Kur'an'da kurban kesin dendiği yerleri tek tek çıkardım; hiçbirinde kurban kes demiyor. Benim için kurban kesin, diye bir emir Kur'an'da yok. İnsanlar zaten kurban kesmekte fakat bu kesilen kurbanların Allah'a falan ulaştığı yok. 'Kesiyorsanız yoksullara dağıtın, kesmenize de gerek yok. Ben sizden böyle bir şey de istemiyorum' diyor" diyen Eliaçık, yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

 

Gaia Dergi'den Yeşim Özbirinci'ye konuşan İhsan Eliaçık'ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

"KURBAN FİKRİ ALLAH FİKRİNDEN DE ÖNCEDİR"

"Kurban, dinler tarihinde ilk ortaya çıkan ritüel. Yani namazdan, oruçtan, bir mabedi ziyaretten de önce kurban ortaya çıkmış. Dinler tarihinde dinler nasıl ortaya çıktı diye tartışmalar var. Hatta Allah fikrinden önce kurban fikri ortaya çıkmış. İnsanların ne olduğunu bilmedikleri şeyler var, onlardan korkuyorlar önce. Rüzgârdan korkuyorlar, depremden, yıldırımdan korkuyorlar. Hani, daha zihninde Allah fikri doğmamış ama onları memnun etmek için kurban kesiyor. Kurban da sadece hayvanlardan olmuyor, kendi çocuklarını da kurban ediyorlar. Organlarını kurban ediyor, kolunu kesiyor… Dolayısıyla dinler tarihindeki inanç, ritüel din namına kurbandır; Allah fikrinden de öncedir."

 

"KUR'AN-I KERİM'DE KOÇ VERDİK FALAN DEMİYOR"

"Yaptığım araştırmalara göre insanların dininde Allah düşüncesi, 50–60 bin yıl öncesindeki insanlarda yok. Görünmeyen, tek bir gücün her şeyi idare ettiği fikri doğuyor. Bu, dinler tarihinden geliyor; İslam'a baktığımız zaman Kur'an–ı Kerim'de Hz. İbrahim kıssası anlatılır. Bu kıssada kurbana engel olunmak istenir. Yani insanlar zaten kurban kesmektedir, üstelik kendi çocuklarını da kurban etmektedir. İbrahim'in rüyası vesile kılınarak buna engel olunmak istenir ve Allah orada der ki "Ben sizden kurban istemiyorum. İbrahim'i büyük bir hata yapmaktan kurtarın." İbrahim oğlunu kurban ettiğini görür rüyasında. Rüyasını gerçekleştirmeye kalkar. Onu Allah'ın emri zanneder. Fakat son dakika içinde bir his uyandırılarak kurban kesmesine engel olunur. Orada geçen ayette "Biz onu büyük bir hatadan kurtardık" denilir; oysa "Biz ona büyük bir kurban verdik" diye çevriliyor. Dolayısıyla insan kurbanına engel olundu ama, onun yerine de koç verildi deniyor. Hâlbuki Kur'an–ı Kerim'de koç verdik falan demiyor. "Biz onu büyük bir hata yapmaktan kurtardık" diyor. Oradaki zebih kelimesi büyük hata yapmak anlamına geldiği gibi bir hayvanı kurban etmek anlamına da geliyor. Dolayısıyla bunu yanlış yorumladıkları için İbrahim'e koç verildiği mitolojisi oluşmuş."

 

"PEYGAMBER DE KURBANLARIN DURMASINI İLETİYOR"

"Peygamber zamanında da haccın etrafında müşrikler kurban kesiyorlar. Allah, "Bu kestiğiniz kurbanlar Allah'a ulaşmaz. Allah'a ulaşacak olan sizin takvanızdır. Yani ben sizden birbirinize karşı dürüst olmanızı, birbirinize karşı yanlış hareketlerden sakınmanızı istiyorum. Bunun dışında kestiğiniz hayvanların ne etleri, ne kanları bana ulaşıyor" diyerek bu kesimin durmasını istiyor. Fakat o kültür de devam ediyor ve sanki İslam'da kurban kesmek farzmış gibi her Müslüman'ın kurban bayramında Tanrı için kurban kesmesi gerekiyormuş gibi bir farza dönüştürdüler."

 

"'BENİM İÇİN KURBAN KESİN' DİYE BİR EMİR YOK KUR'AN'DA"

""Kur'an'da kurban ayetleri haritası" diye bir yazım var. Kur'an'da kurban kesin dendiği yerleri tek tek çıkardım; hiçbirinde kurban kes demiyor. Benim için kurban kesin, diye bir emir Kur'an'da yok. İnsanlar zaten kurban kesmekte fakat bu kesilen kurbanların Allah'a falan ulaştığı yok. "Kesiyorsanız yoksullara dağıtın, kesmenize de gerek yok. Ben sizden böyle bir şey de istemiyorum" diyor."

 

"KURBAN BAYRAMI GARİP GUREBA BAYRAMI DEMEK"

"Tek tek baktığımızda bizim Türkçe meallerde kurban diye okuduğumuza, Kur'an–ı Kerim'de kurban demiyor. Zaten kurban, yakınlaşmak demek. Garip gureba demek. Gurban. Kurban bayramı aslında, garip gureba bayramı demek. Yani kimsesizler, yoksullar, çaresizler, evsizlere armağan edilmiş bayram demektir. Bunun hayvan kesmekle doğrudan alakası yoktur. Kuran'da et yemek için, gıda tüketmek için sınırlı sayıda hayvan kesimi var. "Allah size sınırı sayıda şunları yemeniz için izin vermiştir" diyor, ama Allah için ibadet amacıyla kurban kesme diye bir şey yok."

Kaynak: Haberler.com

23 Eylül 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

05

birol - yahu sizde bu adama ilahiyatçı yazar düşünür falan filan diye ünvan koymayın bu aptal cahile

Yanıtla . 0Beğen 23 Eylül 16:11
04

dogrucu - bu adam KURAN ıda okumamıs herhalde...

yazık cok yazık...

Yanıtla . 0Beğen 23 Eylül 16:11
03

dogrucu - halıne acıyarak okudum...ALLAH ıslah etsın boylelerını..

DINIME kufur eden barı MUSLUMAN olsa...

ILAHIYATCI kılıgına gırmıs SEYTAN lar...

Yanıtla . 0Beğen 23 Eylül 16:11
02

İBRAHİM KARA - BÜYÜK İSLAM ALİMLERİ BİLMİYORDA BU ŞİŞKOMU BİLİYOR. AMAÇ İNANANLARIN KAFASINI KARIŞTIRMAK. ACABA KENDİ NE YİYOR.

Yanıtla . 0Beğen 23 Eylül 16:11
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR