Kartepe Belediyesi Mayıs Meclisi toplandı

Kartepe Belediye Meclisinin Mayıs ayı 1. birleşim 1. oturumu Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez başkanlığında meclis üyeleri Nurdane Erişti, Nilay Mert...

BÜYÜT

Kartepe Belediye Meclisinin Mayıs ayı 1. birleşim 1. oturumu Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez başkanlığında meclis üyeleri Nurdane Erişti, Nilay Merttürk ve Musa Ejderoğlu dışında eksiksiz katılımla Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Şeffaf belediyecilik uygulamaları kapsamında www.kartepe.bel.tr internet adresi üzerinden canlı yayın ile izlenen Kartepe Belediye Meclis toplantısını Kartepe Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Türker ve muhtarlar da takip ettiler.

 

Başkan Üzülmez, Mayıs ayındaki önemli gün ve haftalara değindiği açılış konuşması ardından bir önceki aya ait tutanak özetinin oylanarak kabul edildi. Meclis üyelerine Müdürlük kadrolarına atamalarla ilgili bilgi sunumu yapıldı. Toplantıda rapor maddelerini ilgili komisyonlardan geldiği şekilde oy birliği ile kabul eden meclis üyeleri, teklif yazıları arasında derece ve unvan değişikliklerini karara bağlarken satış ve tahsis ile ilgili gündem maddelerini de ilgili komisyonlara havalesini oy birliği ile kabul etti.

 

Gündemin 9. Maddesi olarak teklif yazıları arasında yer alan “Muhtarlık İşleri Müdürlüğü kurulması” ile ilgili yazıyı görüşen meclis üyeleri, “Muhtarların, vatandaşlarımızın kolay ve hızlı bir şekilde ulaşıp sorunlarını dile getirdiği en yakın yönetim kademesi olması itibarıyla, kamu hizmetlerinin etkin, verimli ve güvenli bir şekilde sunulması, sorunların en kısa sürede yetkili makamlara iletilmesi, muhtarların etkin ve işlevlerinin arttırılarak taleplerinin sonuçlandırılması amacıyla İçişleri Bakanlığınca, muhtar taleplerini takip etmek ve etkin bir şekilde sonuçlandırmak üzere yeni bir sistem oluşturulmuştur” denilerek bilgilendirildi.

 

Muhtarlarla daha iyi iletişim kurmak için Muhtarlık Masası Koordinatörlüğü’nü kurduklarını hatırlatan Başkan Üzülmez de, “Biz Kartepe Belediyesi yönetimi olarak hep birlikte muhtarlık hizmetlerinin çok önemli olduğunu bir yıl öncesinden idrak etmişiz ki böyle bir birim kurmuşuz. Koordinasyonun sağlaması mahalleye hizmetin direk uygulanması konusunda muhtarlıklarımızın önemi daha iyi anlaşılmış. İçişleri Bakanlığımız Türkiye genelinde bir genelge ile böylesi bir müdürlüğün belediye bünyesinde kurulmasını emretmiş. Bir taraftan mutluyuz bunu biz daha önce kurmuşuz, uyguluyoruz. Zaten bir yıldır devam ettirdiğimiz Muhtarlık Masası Koodinatörlüğünü yayımlanan genelgede emredildiği şekilde Muhtarlık İşleri Müdürlüğü’ne dönüştürerek daha kapsamlı ve kurumsal hale dönüştürmüş olacağız. Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü’nü de Temizlik İşleri Müdürlüğü altında daha aktif hale getireceğiz” dedi.

 

“Alacağınız karar ve düşünceniz kendinizce doğru olabilir” diyen Başkan Üzülmez’in açıklamaları ardından gündem maddesi CHP üyelerinin red oyuna karşı meclis üyeleri tarafından oy çokluğu ile kabul edildi. Meclis maddelerinin görüşülmesi ardından Başkan Üzülmez, toplantıyı takip eden Muhtarlar Derneği yönetimine hitaben, “Kartepe’ye hizmet noktasında muhtarlarla güzel bir çalışma içerisindeyiz” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı ile heyelan bölgesindeki incelemeleri hakkında bilgi de veren Başkan Üzülmez, “Bu endişe ortaya çıktığından beri Uzuntarla, Eşme ve Maşukiye’de bütün yerleri İbrahim Başkanımızla inceledik. Teknik incelemeler ve önlemler alınıyor. Bakanlıkları ve diğer ilgili kurumları da bilgilendirdiğimiz bu bölgelerde çalışma yapılıyor” dedi.

 

Meclis toplantısı 08.05.2015 Cuma günü saat 10.00’da Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün “2014 yılı kesin hesabı” ile ilgili Plan Bütçe Komisyonu Raporunu görüşmek üzere Mayıs ayı 2. Birleşimini gerçekleştirmek üzere tamamlandı.

06 Mayıs 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR