Yaylak: Cumali Durmuş’un listede

MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak, eski milletvekili Cumali Durmuş’un milletvekili listesinde olmaması oylarını fazla etkilemediğini söyledi. Yaylak ay...

BÜYÜT

MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak, eski milletvekili Cumali Durmuş’un milletvekili listesinde olmaması oylarını fazla etkilemediğini söyledi. Yaylak ayrıca il başkanlığına tekrar aday olmama konusunda henüz kararını vermediğini belirti

12 Haziran seçimlerinde istediği oylarını alamayan partilerin başında MHP geldi.
MHP, seçim öncesinde kocaeli’den 3 veya 4 milletvekili bekliyordu.
Ama istediği olmadı ve sadece 1 milletvekili çıkarabildi.
Seçim öncesini ve seçim sonrasını MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak’a sorduk.

-MHP olarak seçimlerde 3 veya 4 milletvekili bekliyordunuz, ama 1 milletvekili çıkardınız. Bunu nasım değerlendiriyorsunuz?

Seçim süresince büyük bir gayretle çalıştık. Seçim kampanyasının son gününe kadar kendimize olan teveccüh ve yoğun ilginin sandığa yansımadığını biliyoruz.
MHP'nin ilimizde başarılı olacağı görüşü sadece bizim değil, tüm siyasi çevrelerin ortak görüşü idi. Türkiye'nin bölünmez bütünlüğü için çabalayan milleti için gayret gösteren ve inandığı davasında samimi çıkar ve menfaat gözetmeyen tek partiyiz. MHP'nin bu yoldan ayrılmayacak, çizgisi hiçbir zaman değişmeyecek. Açıkçası daha yüksek oy bekliyorduk.

-Milletvekili listesinde Cumali Durmuş’un olmaması, oylarımızı etkiledi mi?

Milletvekili listemiz Kocaeli’ye çok iyi cevap veren bir liste oldu. Tabi ki Cumali Durmuş’un listede yer almaması Cumali Durmuş’u sevenleri üzmüştür. Bunun sonucunda da olumsuz bazı etkileri de olmuştur. Ancak çok fazla bir olumsuz etkisi olmadı. Hepimiz aynı fikirlerle yola çıktık. Bu yüzden listede yer almaması ne bizim içimizde, ne de MHP sevenlerine bir sorun yarattı.Cumali Durmuş da seçime her kesime hitap eden bir liste ile girmenin çok iyi olacağını savunmuştu. Genel merkez böyle uygun gördü ve bu şekilde sıralandı.

- MHP 1 milletvekili çıkardı, kendinizi başarısız bulup istifa etmeyi düşündünüz mü?

Ben bu göreve partililerimin ve genel merkezin isteği ile geldim. Beni buraya kim getirdi ise, yine o alır. Benim şahsi olarak bir istifa etme isteğim yok. İstifa etmek için her hangi olumsuz bir sebep yaşamadık. Yönetimim ile çalışmalarımıza yine aynı hızlılıkla devam edeceğiz. Ama olurda böyle bir değişiklik ile karşılaşırsak, genel merkez ne derse olur.


-İl başkanlığı için Esat Muratoğlu’nun adı geçiyor. Muratoğlu’nun adaylığıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

MHP İl Teşkilatı’nda bir sorun yok. Eğer genel merkez, Esat Bey’in buraya gelmesini uygun görürse olur. Sonuçta ben MHP’nin içinde bu sevda yolunda çalışıyorum. Ha başkan olmuşum, üye olmuşum benim için fark etmez.

-İl başkanlığına aday olacak mısınız? İl yönetiminde yeni bir yapılanma olacak mı?

Şimdilik bir yapılanma yok. Mevcut yönetimimiz ile devam edeceğiz. Ama eylül ayında delegeler ve sonrasında da kongre süreci başlayacak. Bu dönemde eğer bir karar alınması, yeniden yapılanması gerekirse bunu yönetimimizle birlikte yaparız. İl başkanı aday olup olmayacağıma henüz karar vermedim. Önümüzdeki süreçte karar vereceğim.

-MHP’nin üzerinde çeşitli oyunlar oynandığı ifade ediliyor. Bundan sonra nasıl bir strateji belirleyeceksiniz?

Her zamanki gibi MHP üzerine oynanan aynı senaryo, aynı hikaye. İl teşkilatımızda da ilçelerde de hiçbir sıkıntı yok. Biz de genel başkanımız gibi iki penceren bakıyoruz. Birinci penceremizde iktidar olma isteğimizdi. İkinci penceremizde ise MHP’ye oynanan oyunlalar baş edebilmek. Bundan sonra da aynı çalışma içinde olacağız. Önümüzde yerel seçimler var. Yerel seçimlere en iyi şekilde hazırlanıp, birçok belediyeyi kazanmak istiyoruz.

-MHP’den milletvekili seçilen Lütfü Türkkan , “İşe başlayan değil, iş bitiren adamım” demişti. Sizce Türkkan, nasıl bir vekil profili çizecek?
MHP Kocaeli olarak daha fazla milletvekilini Ankara’ya göndermek isterdik. Ama halkımızın teveccühü sonrasında sadece Lütfü Türkkan seçildi. Sayın Türkkan, inatçı ve hırslı bir vekilimizdir. Bunu tam anlamıyla da mecliste bizi temsil ederek yapacağına inanıyorum.

28 Haziran 2011 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR