KİTAP FUARI’NDA BOSNA İZLERİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlediği 4. Kocaeli Kitap Fuarı sadece kitaplara değil fotoğraf ve resim sergilerin...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlediği 4. Kocaeli Kitap Fuarı sadece kitaplara değil fotoğraf ve resim sergilerine de evsahipliği yapıyor. En ilgi çeken sergilerden biri de Bosna Yayıncılar Birliği tarafından düzenlenen Avusturya-Bosna savaşını anlatan resim sergisi. Kitaplarla buluşmak üzere fuarı ziyaret eden kitap severler, yayınevleri ve sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen sergileri de görme imkanı buluyor. Fuardaki A, B ve C salonlarında farklı alanlarda açılan resim ve fotoğraf sergileri hem görselliği hem de hikayeleriyle ilgi odağı oluyor.

AVUSTURYALI ASKERLER TARAFINDAN YAPILMIŞ
Fuarın en ilgi çeken sergilerinden biri 19. yüzyılda Osmanlı döneminde Avusturya- Macaristan ve Bosna arasında yaşanan savaşı anlatan resim sergisi. Fuara Saraybosna’dan katılan Bosna Yayıncılar Birliği’nin düzenlediği sergiyi daha da çekici kılan ise resimlerin bizzat o dönemde Avusturya askerleri tarafından yapılmış olması. Savaşın soğuk yönünü anlatan resimlerin orijinalleri ise Saraybosna’da bir müzede tutuluyor. Sergi, fuarın son günü olan 20 Mayıs Pazar’a kadar görülebilecek.

KOCAELİ DEĞİŞİM KENTİ
Diğer yandan fuarda tam bir sergi bolluğu yaşanıyor. Büyükşehir’in Kocaeli’nin eski ve yeni fotoğraflarıyla değişimin öyküsünü anlattığı fotoğraf sergisinin yanı sıra İSU’nun Körfez’deki canlılığı gözler önüne seren su altı fotoğraf sergisi de bulunuyor.

STK’LARDAN RESİM VE FOTOĞRAF SERGİSİ
Ayrıca Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin Çağdaş Resim Atölyesi’nde yaptığı yağlı boya resim sergisi de bir başka etkinlik. 2 aylık bir çalışmanın ürünü olan sergide farklı temalarda atölye kursiyerleri tarafından hazırlanmış 50 kadar tablo bulunuyor. Bir diğeri ise İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH)’nın düzenlediği İsrail’in yardım gemisi Mavi Marmara’ya 2010 yılında yaptığı saldırıyı fotoğraflarla anlatan sergi. Sergilenen 50 adet fotoğrafta gemideki saldırı anı, sonrasında yaşananlar ve Filistin’de yaşanan dram konu ediliyor.

FOTOĞRAF SANATÇILARININ GÖZÜNDEN
Fuarda profesyonel fotoğrafçılar tarafından çekilmiş karelerle Kocaeli’ni anlatan sergi ve Berker Dalmış’ın farklı insan fotoğraflarının yer aldığı “Cafe De Foto” sergisi de bulunuyor. Sergiler fuarın son günü olan 20 Mayıs Pazar’a kadar 10.30 ile 21.00 saatleri arasında görülebilecek.

14 Mayıs 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR