Prof.Dr.Veli Deniz: Rektörlük tiyatro oynamış

1 Eylül gece yarısı OHAL kapsamında çıkarılan 672 sayılı KHK ile birlikte binlerce kamu personeli ve KOÜ’de görevli olan 19 Barış için Akademisyenler...

1 Eylül gece yarısı OHAL kapsamında çıkarılan 672 sayılı KHK ile birlikte binlerce kamu personeli ve KOÜ’de görevli olan 19 Barış için Akademisyenler imzacısı öğretim görevlisi yayınlanan son KHK ile birlikte görevlerinden uzaklaştırılmıştı. Eğitim-Sen Şube Binası’nda KESK-TMMOB-TTB’nin düzenlediği basın açıklamasıyla görevden uzaklaştırılan öğretim üyelerine destek verildi.

 

GENİŞ KATILIM

Eğitim-Sen Şube Binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, HDP İl Başkanı İbrahim Elgin, Komünist Parti İl Yöneticisi Berkay Turgut, EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, HDP eski milletvekili Ali Haydar Konca, KYÖD Başkanı Mehmet Toker ve çok sayıda KESK üyesi katıldı. Ayrıca basın açıklamasına son KHK ile birlikte KOÜ’de görevine son verilen Prof. Veli Deniz, Doç.Dr. Aynur Özuğurlu ve Doç.Dr. Güven Bakırezen’de katıldı.

 

BİR MESAJ VERİLMEK İSTENİYOR

Son KHK ile görevinden uzaklaştırılan Prof. Veli Deniz yaptığı değerlendirmede, “Dünya Barış Günü’nde KHK Kararlarıyla işsiz bırakıldık. Evlerimiz de derdest edilerek gözaltına alındık. Savunma Komisyonuna davet edildiğimizde savunma yapmayacağımızı söyleyip itiraz dilekçelerimizi sunduk. Suç işlemediğimizi sadece barışı savunduğumuzu söyledik. Kocaeli demokratik bir kent. Kocaeli’de yapılan ihraçlar üzerinden bir mesaj verilmek isteniyor” dedi.  

 

TARİH ONLARI DA YARGILAYACAK

Ülke gittikçe kötü bir sürece giriyor diyen Deniz “Bilindiği üzere Başbakan açıklamasında barış marış yok dedi. Barışı savunanlara savaşı savunanlar gözdağı vermek istediler bu da bizim üzerimizden yapıldı. Kocaeli’de oynanan komediye dikkat çekmek istiyorum 672 literarütüründe, kararnamelerden sonra 2.243 kişi görevden alındı. Bunlardan 41 tanesi barış akademisyeni. 19’uda Kocaeli Üniversitesinin akademisyenleri buradan çıkan sonuç bunun Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğünün tasarısı. 23 Ağustos’ta duruşmaya davet edildik. Resmi gazetede yayınlanan KHK Hükmündeki Kararnamede 15 Ağustos tarihli bakanlar kurulunda bizi görevden alınmışız. Rektörlük o sırada tiyatro oynamış. Sonra da güya tarafsız soruşturma komisyonu kurduk diye savunmalarımızı istemişler. Bu rektörü teşhir edelim. Biz imzalarımızın arkasındayız. Tarih onları da yargılayacak” açıklamasında bulundu.

 

‘İKTİDAR İÇİN TEHLİKEL BİR KENT’

Nasıl buralara geldik diye düşünüyoruz diyerek sözlerine başlayan, KHK ile görevinden uzaklaştırılan Doç. Dr. Güven Bakırezen, “Bir imza ile 41 kişi meslekten men edildi. 19’u Kocaeli Üniversitesi’nden bu kent demokratik gücün olduğu bir kent. Burası iktidar için tehlikeli sayılan bir kent. 1402‘liler gururluydular bizim için ayrı KHK yapsınlar. Böyle başaramazlar yetmez, vatandaşlıktan da çıkarsınlar” dedi.

 

ALTINDA KALACAKLAR

Doç.Dr. Aslı Kayhan ise “Bu mücadelenin gidenler ve kalanlar mücadelesi olduğunu düşünmüyoruz. Bu mücadelede öğrencilere büyük görev düşüyor. Arkadaşlarımızın derhal geri alınması için elimizden geleni yapacağız. Bu arkadaşlarımız her zaman üniversitenin aydınlık yüzü olmuştur” dedi.  Son olarak duruma ilişkin değerlendirmelerde bulunan Doç.Dr.Aynur Özuğurlu “Bu süreç bizim açımızdan totoliter yönetimler ve ülkenin laik değerlerini tasfiye etmek için meydana getirildi. Bu süreci ülkenin laik ve demokratik değerlerini tasfiye amaçlı kullandılar. Aslında tasfiye ettikleri şey üniversitenin tümüdür. Dilerim bu kötülüklerin altında kalacaklar” şeklinde konuştu.

 

‘EN KİTLESEL TASFİYE’

KESK-TMMOB-TTB adına basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Şube Başkanı Suca Omurca “15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kamuda yaşanan ve darbecilere yönelik olduğu iddia edilen soruşturmalarla kitlesel açığa alınmalar yaşanmıştır. Bizler, kamuda yürütülen darbe soruşturmalarında açığa alınanların, hangi siyasi görüşten olduğuna, hangi sendikaya üye olduğuna bakmadan mutlaka hukuk kuralları çerçevesinde büyük bir titizlikle kimse mağdur edilmeden sürecin işlemesi gerektiğini vurgulamıştık.  OHAL kapsamında yayınlanan 672 sayılı KHK ile birlikte toplamda 50 bin 875 kamu personeli görevlerinden ihraç edilmiştir.  Darbe girişiminin üzerinden bu kadar kısa bir süre geçmesine rağmen tüm kamuda tarihin en kitlesel tasfiyesi gerçekleştirilmiştir. Bu kadar kısa bir süre içerisinde bitirilmesi mümkün olmayan, tüm hukuk kurallarının ayaklar altına alındığı ve hiçbir somut delile dayanmayan bu işlem tamamen siyasi fişlemeler üzerinden yapılmıştır. Hükümet kamudan ihraç edilenlerin hangi somut gerekçelerle ihraç edildiklerini darbe girişimiyle aralarında bir bağ bulunduğunu en ufak şüphe kalmayacak şekilde ortaya koymak zorundadır” dedi.

 

‘BİZLERİ İYİ BİLİRLER’

Sendika Başkanı Omurca “Bugün itibariyle kurumlarımıza gelen bilgiler doğrultusunda birçok kentten Eğitim-Sen Şube Başkanlarının da aralarında yer aldığı 100’ü aşkın Eğitim-Sen’li, yine çeşitli üniversitelerden Barış için Akademisyenler bildirisine imza 30’u aşkın akademisyen rektörler tarafından hazırlanan özel listelerle tamamen keyfi bir şekilde ihraç edilmiştir. KOÜ’de 14 Eğitim Sen üyesi, 6 SES ve TTB üyesi akademisyen görevden ihraç edilmiştir. Kamuoyu KESK’i, TTB’yi ve TMMOB’u gayet iyi tanımakta, hak yolundaki kararlı duruşunu çok iyi bilmektedir. Kimlerin hangi amaçlarla bizleri sindirmek istediği er ya da geç mutlaka ortaya çıkacak, bugün hukuku ayaklar altına alarak hakaret edenler yok saydıkları hukuk karşısında mutlaka hesap verecektir” açıklamasında bulundu. Serkan BORLAK

03 Eylül 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR