Çevreciler, POSCO’ya karşı birleşti

Kocaeli Çevre Hareketi, dün düzenlediği toplantıyla çevre sorunlarına dikkat çekerek doğa ve insan yaşamının yok edilmemesi için halkı 25 Nisan’da açı...

BÜYÜT

Kocaeli Çevre Hareketi, dün düzenlediği toplantıyla çevre sorunlarına dikkat çekerek doğa ve insan yaşamının yok edilmemesi için halkı 25 Nisan’da açıklanacak POSCO ÇED raporuna duyarlı olmaya davet etti.

Kocaeli Çevre Hareketi, dün KYÖD’de bir toplantı düzenledi. Bir saat süren sunumda katılımcılara Kocaeli’nin ilerleyen yıllarda karşılaşacağı çevre sorunlarına karşı uyarılar yapan çevreciler, özellikle Alikahya Asım Kibar OSB’de kurulacak POSCO çelik fabrikasına dikkat çekti. 25 Nisan Pazartesi günü POSCO Fabrikası’nın ÇED raporunun açıklanacağını söyleyen Kocaeli Çevre Hareketi Sözcüsü Mehmet Toker, Kocaeli halkını açıklanacak ÇED raporuna duyarlı olmaya davet etti.

MESLEK ÖVRGÜTLERİ DESTEK VERDİ
Toplantıya TMMOB Makine Mühendisleri Odası Başkanı Nedim Kara, Mimarlar Odası Başkanı Yalçın Ergen, KYÖD Başkanı Hakan Tanta, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ender Şenol, CHP Belediye Meclis Üyesi Ali Haymanalı, DSP Milletvekili Adayı Yakup Kalmuk, İKK sözcüsü Nilgün Akcan ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Açılış konuşmasını yapan Toker, POSCO’nun aslında bir fabrika yatırımı olmadığını söyledi.

SANAYİNİ ZARARLARI KONUŞULDU
Kocaeli’deki çevre sorunlarını slaytlar eşliğinde aktaran Nilgün Akçan ise sanayinin Kocaeli’ye verdiği zararları anlattı. Akçan, ‘’Kocaeli, İstanbul’un yükünü taşıyor. Bu, yıllar önce kalkınma planlarında belirlenmiş. Tarım alanları imar değişikliğiyle sanayi alanına çevrilmiş. Bu nedenle göç ve gecekondulaşma oluşmuş. Bu çarpık kentleşme zamanla oy potansiyeli olarak görülmüş. Zamanla çevre tahribatı ve gürültü kirliliği eklenmiş. Kocaeli sanayiye doydu desek de hiçbir şey değişmemiş’’dedi.

MUTLAK TARIM ARAZİSİ
2025 yılında Kocaeli nüfusunun normal artış hızıyla 1 milyon 600 kişi artarak 3 milyon 900 kişi olacağının altını çizen Akcan, ‘’Türkiye nüfusunun yüzde 5’ini Kocaeli temsil edecek. Şu anda Kocaeli’de 13 Organize Sanayi Bölgesi var. POSCO için mutlak tarım arazileri kullanılıyor. Üstelik 173 bin kişinin yaşam alanına çok yakın yerde yapılıyor. Dilovası’nda çevre felaketinin nedeni de demir çelik fabrikası. POSCO özellikle gelişmekte olan ülkeleri ve kentleri tercih ediyor. Kocaeli’de bu özellikleri taşıyor. POSCO’dan vazgeçilmelidir. 25 Nisan’da ÇED raporu açıklanacak. Herkes duyarlı olmalı’’dedi.

20 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR