Barlar Sokağı esnafı, sesini Facebook’tan duyuruyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin tramvay projesi olarak sunduğu Akçaray Projesi kapsamında Barlar Sokağı’nda bulunan işletmeler istimlak edilmiş ve...

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin tramvay projesi olarak sunduğu Akçaray Projesi kapsamında Barlar Sokağı’nda bulunan işletmeler istimlak edilmiş ve geçtiğimiz günlerde bu sokakta işyeri ve mülk sahiplerine tebligat gönderilmişti. Bu konu ile ilgili Barlar Sokağı esnaflarını görüşmeye çağıran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, esnafa “Biz kararı alırken sizi düşünmedik” demişti. Görüşme sonrasında Mengüç’ün kendilerine ulaşabilmeleri için verdiği numaranın da kullanılmayan numara olması esnafları düşünmediklerini bir kez daha gözler önüne serdi. Esnaflar da bunun üzerine dertlerini anlatmak için Facebook’ta ‘Sokağına, ekmeğine sahip çık’ isimli sayfa açtı.

 

ONLARI DÜŞÜNMEMİŞLERDİ

Akçaray Projesi’nin değiştirilerek Barlar Sokağı’ndan geçirilmesinin ardından burada bulunan işletmeler istimlak edilmiş ve geçtiğimiz günlerde bu sokakta işyeri ve mülk sahiplerine tebligat gönderilmişti. Esnafların sokağı kısa sürede terk etmesi istenilirken, kendilerine yer temin etmeyen ve ruhsat sözü vermeyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, esnaflarla yaptığı görüşmede de onlara ‘Biz sizi düşünmedik’ demişti. Gidecek yerleri olmadığını belirten esnaflar uzun süredir ekmek kapıları için direniyor. Konunun çözüme kavuşması için muhatap bulamayan esnaflar, seslerini duyurabilmek için Facebook üzerinde açtıkları sayfadan paylaşımlarda bulunuyorlar.

 

VERDİĞİ NUMARA KULLANILMIYOR

Sayfada yapılan paylaşımlardan birinde Belediye Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç’le gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından Mengüç’ün kendilerine ‘Bana istediğiniz zaman buradan ulaşabilirsiniz’ diyerek verdiği numaranın kullanılmayan bir numara olduğu belirtiliyor. Bu nedenle Megüç de sayfa tarafından takibe alınarak etkileşimde bulunmak istenmiş. Barlar Sokağı esnafının çaresizliği gözler önüne serilmiş durumda. Mengüç’ün yaptıkları görüşmenin ardından bir hafta sonra dönüş yapacaklarını bildirmesine karşın esnaflara herhangi bir geri dönüş yapılmamış.

 

1 MAYIS’TA SOKAKTALAR

Facebook’taki paylaşımları ve Barlar Sokağı’na astıkları afişlerle kendilerini ifade etmeye çalışan Barlar Sokağı esnafları 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda yürüyecek. Mücadelelerini sokağa taşıyacak olan esnaflar, 1 Mayıs’ta saat 12.00’de Merkez Bankası önünde toplanacak ve Perşembe Pazarı alanına kortejle yürüyecek. Canlı müzik yapan mekânlarda sahne alan müzik gruplarının da eşlik edeceği kortejin renkli bir yürüyüş gerçekleştirmesi bekleniyor. KEYDER Başkanı Yusuf Ziya Tom, kendilerine destek olmak isteyen vatandaşları da bu yürüyüşe davet ettiklerini açıkladı. Hilal GÜDÜCÜ

 

KEYDER BAŞKANI SORUYOR

Facebook üzerinde açılan sayfadaki paylaşımlardan bir tanesi Kocaeli Eğlence Yerleri Yatırımcıları Derneği (KEYDER) Başkanı Yusuf Ziya Tom’a ait. Tom sorularını şöyle sıralamış;

Projenin çıkış noktası nedir ve kime hizmet etmek amaçlanmıştır?
Proje güzergahı hangi kent ölçeğinde, hangi bilimsel verilere dayanarak, hangi meslek mensubu kişilerin kararı ile oluşturulmuştur?
TMMOB Bileşenlerinden biri olarak, kentimizde gerçekleştirdiğimiz iki adet kent sempozyumunda da defalarca konu edindiğimiz, güzergahlarına varıncaya dek çalışmalar oluşturduğumuz, meslek odaları olarak bizler, bilim insanlarını barındıran üniversiteler ve halk, bu projenin neresindedir?
Proje güzergahı için kamulaştırma kararı verilen ve bir anda adreslerine tebligat gönderilen vatandaşlar bu projenin neresindedir?
Güzergah yapı ölçeğinden kent ölçeğine kadar bilimsel verilere mi dayanmaktadır? Yoksa yapı ölçeğinde, yıkılması için sebep üretilmeye çalışılan yapıların konumlarına göre mi belirlenmiştir?
Yapılması planlanan hafif raylı sistem ile ilgili yaptığınız alt yapı çalışmaları meslek odaları ve üniversite ile paylaşılmış mıdır?
Ya da herhangi bir altyapı çalışması var mıdır?
Kent içinden şehirlerarası tren hattı geçen bir ilde, mevcut rayları ve düzeni değiştirerek, yürüyüş yolu yapıp, bir alt caddeden yeni raylar yapmayı planlamak ve yeni sistem oluşturmak kime hizmeti amaçlamaktadır? 

ba-002.jpg

30 Nisan 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

cesur - hergün adam ölüyor ne sokağı ya hepsi bunu biliyor atıl köşelerde ne yaparsanız yapın aileler çocuklarıyla oradan yıllardır geçemiyor hala çıkmışınız yerimiz mekanımız diyorsunuz

Yanıtla . 0Beğen 30 Nisan 15:25
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR