Gürkan: Anne sütü ilk 6 ay çok önemli

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Suat Gürkan, emzirme konusunda annelere ve anne adaylarına bilgiler verdi....

BÜYÜT

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Suat Gürkan, emzirme konusunda annelere ve anne adaylarına bilgiler verdi. Amerikan Pediatri Akademisi, Dünya Sağlık Örgütü (UNİCEF)’in bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelerini önerdiğini kaydeden Gürkan, “Ancak ne zaman sonlandırılacağı ile ilgili ortak bir karara varılamamıştır. Dünya Sağlık Örgütü 2 yaşına kadar emzirilmesine, Amerikan Pediatri Akademisi  1 yaşına kadar emzirilmesine, devamının anne ve bebek ikilisine bırakılmasına karar vermiştir. Türk pediatrileri ise anne sütünün 2 yaşına kadar devam edilmesini önermektedir” dedi.

 

“EK BESİNLERE BAŞLANMALI”

Anne sütünün ilk 6 ay bebeğin ihtiyaçlarının yüzde 100'ünü karşıladığını kayededen Suat Gürkan, “6’ncı aydan sonra anne sütü tek başına hızla büyüyen bebeğin fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak kalır, bu yüzden artık ek besinlere başlanmalıdır. Bu dönemden sonra emzirmeye devam edilmesi anne ve bebek arasındaki bağı sürekli kuvvetlendirir ve bebeğin psikolojik gelişimi üzerinde pozitif etki gösterir. Büyüdükçe sosyalleşen bebeğin emme aktivitesi giderek oyun araları, mola ve istirahat halini almaya başlar” şeklinde konuştu.

 

“NEGATİF ETKİLERİ OLABİLİR”

Gürkan, “Uzun süre anne sütü almış bebeklerin daha az hastalandıkları, hastalansalar bile hastalığı daha hafif atlattıkları bilinmektedir. Emzirme döneminin uzamasının annenin ruh sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Emzirmenin gereğinden uzun sürdürülmesinin ise ek gıdalara geçişte zorlanma, taneli yiyecekleri ret ve çiğneme yetisinin gelişememesi gibi negatif  etkileri olabilir. Emzirmenin  ne zaman ve doğru bir şekilde nasıl sonlandırılması gerektiği uzmanlarla beraber belirlenirse emzirme sonlandırılırken yapılan hataların en aza indirilmesi sağlanır” dedi.

18 Ağustos 2015 Kocaeli- Sağlık


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR