2011 yılı Mesleki ve Teknik Eğitim Fuarı açıldı

Meslekî ve teknik eğitimdeki gelişmeler ile bu eğitimin ulaştığı noktayı gösteren öğretmen ve öğrenci ürünlerini sergilemek. Millî Eğitim Bakanlığına...

BÜYÜT

Meslekî ve teknik eğitimdeki gelişmeler ile bu eğitimin ulaştığı noktayı gösteren öğretmen ve öğrenci ürünlerini sergilemek. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın meslekî ve teknik eğitim veren kurumlar arasında bilgi alışverişi ve sürekli bir işbirliği sağlamak, meslekî ve teknik eğitimi kamu oyuna tanıtmak, bu eğitim alanına karşı ilgi ve isteği arttırıcı etkinliklerde bulunmak, gençlerimizi meslekî eğitime yönlendirmek amacıyla 31 Mayıs-01-02-03 Haziran 2011 tarihlerinde Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yapılarak Uluslararası Fuar Merkezinde Meslekî ve Teknik Eğitimi Fuarı (METEF) düzenlenmektedir.

Bu yıl 11. sini düzenleyeceğimiz Fuara İlimizdeki Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Kız Teknik ve Meslek Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi, Çok Programlı Lisesi, Meslekî ve Teknik Eğitim Merkezi, Sağlık Meslek Lisesi, Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Halk Eğitimi Merkezi, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlükleri ile İlköğretim Okulu,Özel Öğretim Kurumları, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KO-MEK), F Tipi Cezaevi, T Tipi Cezaevi ve diğer bazı özel kurum ve kuruluşları katıldı.

125 stantta meslekî ve teknik eğitim okul ve kurumlarında uygulanan öğretim programları doğrultusunda, öğretmen ve öğrenciler tarafından üretilen ve kültürel etkinlikleri belgeleyen ürünler, meslekî ve teknik eğitimi tanıtıcı eserler ile İlimizdeki meslekî okul ve kurumlar arasında 10 alanda düzenlenen Proje Tabanlı Beceri Yarışmalarında dereceye giren eserler sergilendi. Programın açılışı saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muhlis Öztürk “Mesleki eğitime yönlendirilmesi noktasında gereken bütün çalışmalar yapılmaktadır. Gelişmiş ülkelerin seviyesine ancak bu şekilde ulaşılır. Kentimizde 59 eğitim merkezinde 47 bin öğrenci mesleki eğitim görmektedir. Bu da kent genelinde yüzde 54 seviyesindeyiz. Ülke genelinde yüzde 65 seviyesine ulaşamaya en yakın il durumundayız” dedi.

Kocaeli Valisi Ercan Topaca ise “Mesleki ve teknik eğitim alınmadan sanayicinin aradığı ara elaman bulunamıyor. Sanayi başkenti olan kentimizde bu ihtiyaç daha fazla duyulmaktadır. Bundan dolayı sanayi ve iş adamları eleman bulamıyorlar. Çeşitli yollarda meslek eğitimi alan öğrencilerin sayısı 130 bin dolayındadır. Meslek eğitimi gören öğrencilerimizin umutsuzluğa kapılmadan çalışmalarına devam etmelidirler. Meslek lisesi memleket meseli anlayışı ile bunu arttırılması yönünde çalışmalar devam etmektedir” açıklamasında bulundu.

Proje Tabanlı Beceri Yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri protokol mensupları tarafından verildi.

31 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR