Kaplan: Dilovası’nda çevre kirliliği endişe verici boyutta

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Dilovası’nda hava ve çevre kirliliğinin endişe verici boyutta olduğunu belirterek, bu konuyla ilgili Çe...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Dilovası’nda hava ve çevre kirliliğinin endişe verici boyutta olduğunu belirterek, bu konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yanıtlaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi verdi.

 

“HALK ENDİŞE DUYUYOR”

Milletvekili Kaplan, Dilovası’nda fabrikaların çevreye yaydığı zehirli gaz ve ağır metal partikülleri yüzünden hava kirliliği korkunç boyutlara ulaştığını ifade ederek, şunları söyledi: “Dilovası halkı çarpık sanayileşme nedeni ile yaşanan kirlilikten ötürü yetkililerin ilçede yaşanan sıkıntılara kayıtsız kalmalarından oldukça rahatsızdır. Bölgede özellikle metal, kağıt ve kimya sanayisinin yol açtığı çevre kirliliği endişe verici boyutlara ulaşmaktadır. Kanser vakaları Türkiye ortalamasının üstündedir ve ölümler, ilçe halkını endişelendirmektedir.”

 

“KANSER VAKALARI ARTIYOR”

Dilovası’nda kurulu bütün sanayi tesisleri kontrolsüz, alt yapılarını ve merkezi arıtma sistemini tamamlamadan, filtre sistemini kurmadan hayata faaliyet gösterdiğini kaydeden Kaplan, “Nefes almayı zorlaştıran sis ve duman halkı temiz havaya hasret bırakmıştır. Türkiye’deki kimya ve boya sanayinin yüzde 30’u bölgede faaliyet göstermektedir. Aynı zamanda ağır metal sanayinin yüzde 33 yine buradadır. TÜİK verilerine göre, Türkiye'de kanser vakalarından dolayı ölüm oranı yüzde 21, Kocaeli'nde yüzde 26, Dilovası'nda ise yüzde 33’tür. Yani Dilovası’nda ölen her 3 kişiden 1’i kanserden ölmektedir” dedi.

 

“SAYI ÇOK ARTIYOR”

Dilovası Köseler Köyü’nde kurulacak olan katı atık bertaraf tesisi ile ilgili de konuşan Kaplan, “Orman alanına kurulacak tesis 92 milyon dolar proje bedeli ile 1 milyon 518 bin 891 metrekarelik alana kurulacak. Bu tesis ile kirliğin, insan sağlığı üzerinde tolere edilecek bir durumu kalmamaktadır. Kurulan Dilovası Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı raporda bölgede sanayinin kapasite artışına müsaade edilmemesi önerilmişti. Buna rağmen bölgedeki sanayi kuruluşu sayısı artmaktadır” dedi.

13 Mart 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR