Bakanlık, Dilovası’ndaki probleme el atıyor

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak “Kocaeli Dilovası Dilderesi Islahı” ile ilçedeki taşkın zararlarına ve kötü görüntüye son...

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak “Kocaeli Dilovası Dilderesi Islahı” ile ilçedeki taşkın zararlarına ve kötü görüntüye son verilecek.

 

DİLDERESİ’NDE ÇALIŞMALAR HIZLA DEVAM EDİYOR

“Kocaeli Dilovası Dilderesi Islahı” projesinin temel atma merasimi Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımları ile geçen sene gerçekleştirildi.

Proje ile Kocaeli ili, Dilovası ilçesi DOSB içerisinden geçen fabrika ve esnaf mahallerinin taşkın ve rusubat zararlarından korunması hedefleniyor. Bu kapsamda, Dilderesi’nde taşkın ve kirliliği ortadan kaldıracak çalışmalar hızla devam ediyor.


PROJE’NİN İHALESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Projenin kısa sürede teşkil edilmesi için “Kocaeli Dilovası Dil Deresi Islah Projesi”nin dere ıslahına ilişkin kısımları DSİ tarafından, çevre düzenlemesi ise Kocaeli Büyükşehir Belediye tarafından yürütülecek. Yaşanan kirlilik ve taşkın ihtimalinin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak gerçekleştirilen işin ihalesi Ağustos 2013’te yapılmıştı.

 

PROJE İÇİN 11 MİLYON TL BÜTÇE AYRILDI

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatları doğrultusunda yürütülen proje 11 milyon 163 bin lira yatırım bedeli ile en kısa zamanda tamamlanacak.

Proje kapsamında 2.148 metre çift taraflı duvarlı kanal ve 2.889 metre taban kaplaması,  88 metre çift taraflı kıyı tahkimatı ve taban kaplaması, 2 adet 2x2 şeritli köprü ve 3 adet şut, tarihi Mimar Sinan Köprüsünün akış şartlarını düzenlemek üzere 120 metre derivasyon kanalı yapılacak.

Bölge halkının haklı talepleri doğrultusunda uygulamaya geçecek projenin tamamlanması ile 1 mahalle taşkın ve rusubat zararlarından korunacak. Böylece, ilçedeki kötü görüntüye son verilmiş olunacak.

21 Nisan 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR