İl Genel Meclisi’nde buzlar eridi

Dilovası belediye başkanı Cemil Yaman’ın İl Genel Meclis toplantısında yaptığı konuşması sonrası yaşanan tatsızlıktan dolayı özür dileyen Meclis Üyesi...

BÜYÜT

Dilovası belediye başkanı Cemil Yaman’ın İl Genel Meclis toplantısında yaptığı konuşması sonrası yaşanan tatsızlıktan dolayı özür dileyen Meclis Üyesi Hacı Kocabay, “Yaman, yaptığı konuşmada Dilovası’nı sanki cennet ilçe durumuna getirmiştir. Olacak iş değil. Bizler buraya el kaldırıp indirmeye gelmedik. Ama yinede yaşanan huzursuzluktan dolayı herkesten özür diliyorum” dedi

İl Genel Meclis toplantısı Valilik 100. Yıl toplantı salonunda yapıldı. Meclis toplantısına İl Genel Meclis Başkanı Fahim Kılıç başkanlık yaptı. Meclis toplantısı öncesinde Meclis Başkanı Kılıç ile bağımsız meclis üyesi Hacı Kocabay arasında yaşanan gerilim dikkat çekti. Meclis oturumunun açılış konuşmasında Meclis Başkanı Kılıç, “Burası kahvehane değildir. İlçelerimizle ilgili olarak projelerle gündeme gelmek gerekiyor. Kızarak kürsüye vurmak doğru değildir. Burada değişik olaylarla gündeme gelmek istenmesi hiç kimseye bir şey kazandırmayacaktır”.

“ÖZEL BİR TUTUM İÇERİSİNDE DEĞİLİM”
“İlçemize bölgemize ancak hazırlayacağımız projelerle faydalı olabiliriz. Ben bu zamana kadar isteyen her arkadaşıma söz hakkı verdim ama bazen basına farklı bir şekilde yansımıştır bunlar. Ben meclis adına üzüldüm şahsen. Konuşma uslübuna dikkat edilmesi gerek. Şahsım olarak bir kişiye karşı özel bir tutum içerisinde değilim. Her arkadaşım benim için eşittir”.

“DİLOVASI BURADA”
“Sunum formatında soru cevap kısmı yoktur. Herkes meclise yakışır şekilde davranmalı. Bu hareketler ve tavırlarla meclisin toplanma amacına zarar verilmektedir” dedi. Meclis oturumunda yapılan yoklama sırasında meclis üyeleri isimleri okunurken burada derken, Dilovası İl Genel Meclis Üyesi Hacı Kocabay’ın “Dilovası Burada” sözü dikkat çekti.

Meclis gündeminde yer alan İl Özel İdaresi’nin 2012 bütçesi için:
Genel Kamu Hizmetleri kaleminde Personel Giderleri 4 Milyon 160 bin TL
Sosyal Güvenlik Kurumlarına Devlet Primi Giderleri 620 bin TL
Mal ve Hizmet Alımları Giderleri 7 Milyon 526 bin 500 TL
Cari Transferler 3 Milyon 408 bin TL
Sermaye Giderleri 4 Milyon 860 bin 1 TL

Meclis üyelerinin isimlerinin teker teker oylanması ile bu miktarlar kabul edilirken oyla sırasında Dilovası Meclis Üyesi Hacı Kocabay’ın kabul veya red oyu kullanmaması dikkat çekti.

“DİLOVASINI SANKİ CENNETMİŞ GİBİ ANLATTI “
Meclis oturumunun sona ermesinden sonra söz alan Dilovası İl Genel Meclis Üyesi Hacı Kocabay, “Yaşanan huzursuzluktan dolayı herkesten özür diliyorum. Burada belediye başkanı yaptığı konuşmada Dilovası’nı 5 dakika içerisinde nasıl olduysa sanki cennet ilçe durumuna getirmiştir. Ben dün konuşmayacaktım. Belediye başkanı konuşmasının sonunda sorular var mı? Dedi. Bir belediye başkanı kürsüde bunu diyorsa bende o ilçenin seçilmiş il genel meclis üyesiysem soru sorma hakkına sahibim.

“EL KALDIRIP İNDİRMEYE GELMEDİM”
“Herkes seçilerek gelmiştir. Buraya gelip el kaldır indir. Biz okul öğrencisi değiliz. Biz, ilçemizdeki vatandaşlar tarafından seçilerek buraya gönderildik. İlçemiz vatandaşlarının haklarını savunmamız için gönderildik. Bu ilçenin belediye başkanı 5 dakika da ilçeyi gül ovasına çeviriyorsa bende o zaman yaşadıklarımı kendisine söylemek durumunda kalırım”

“ŞOVMEN KOLTUĞUNDA DEĞİLİM AMA BURASI ÖĞRENCİ KOLTUĞU DA DEĞİL”
“Dün benim kızmam size veya meclise değildi. Ama sizinde biraz da ılımlı olmanızı beklerdim. Ben şovmen değilim. Şovmen olsam herhangi bir sahnede yer alırdım. Bu oturmuş olduğum koltuk şovmen koltuğu değildir ama öğrenci koltuğu da değildir. Onaylama merci değilim. Ben buraya ilçemi savunmak için geldim”.

“DİLOVASI’NDA YAŞAYAN AİLEMDEN 7 ÜYEYİ KANSERDEN YETİRDİM”
“İnsanlar kanserden ölüyor. Yeni doğanlar sakat doğuyor. Ailemden 7 kişiyi kanserden kaybettim. Amcam kanserden yatalak durumdadır. Akrabalarım buraya gelirken kanser olarak gelmediler Dilovası’nda kanser oldular. Birilerinin avukatı olmak için seçilmedik. Vatandaşın avukatı olmak için seçildik. Yaşanan beyaz leke olayını belediye başkanı, yağmurdan kaynaklandığını söylüyor. Son bir haftada sadece dün yağmur yağdı. Bu nasıl bir açıklamadır?” dedi.

“LAFLA İLÇE SEVİLMEZ”
İl Genel Meclis Başkanı Fahim Kılıç, “Kürsüye çıkan kişiye soru sorulması, divan başkanlığı tarafından karar verilmektedir. Beğenelim beğenmeyelim burada sunum yapılmıştır. Meclis gündemi, divan tarafından hazırlanmaktadır. Lafla ilçe sevilmez, proje getirmek gerekiyor” açıklamasında bulundu.

“İSTİNAT DUVARI BİLE HALA YAPILAMADI”
CHP’li Mehmet Kaçar ise, “Meclis başkanı olarak biraz daha duyarlı olmak gerekiyor. Kimse külhanbeyi değildir. Canınız istediğinde söz verip, vermezlik yapamazsınız. Son iki yıldır Dilovası’nda bulunan okulun istinat duvarı yapılmadı. Basın ise zaman zaman kentin kaderi olan konuları yamayarak veriyor haberleri. Sadece magazin tarafına bakılıyor olayların. Hiç birimiz şovmen değiliz” değerlendirmesinde bulundu.

11 Kasım 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR