TMMOB, 15 Mayıs’ta Ankara’da miting yapacak

TMMOB’a üye mimar, mühendis ve şehir plancıları, eşitlik, özgürlük, bağımsızlık, demokrasi için Ankara’da miting gerçekleştirecek. Mitinge Kocaeli’den...

BÜYÜT

TMMOB’a üye mimar, mühendis ve şehir plancıları, eşitlik, özgürlük, bağımsızlık, demokrasi için Ankara’da miting gerçekleştirecek. Mitinge Kocaeli’den de katılım olacak.

Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) eşitlik, özgürlük, bağımsızlık, demokrasi ve bir arada yaşama talepleriyle pazar günü Ankara’da miting gerçekleştirecek. TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, mitingin kamuoyuna duyurusu için dün bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Belediye İş Hanı önünde yapılan basın açıklamasına KESK’e bağlı SES, Yapı-Yol Sen, EMEP gibi sendika ve siyasi partiler de destek verdi. Kitle adına TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri, Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Nedim Kara, açıklama yaptı. Kara şunları kaydetti “Noeliberal politikalar sonucunda toplumun her kesiminde işsizlik artarken, gelir dağılımındaki adaletsizlik derinleşmiş, demokratik haklar gerilemiş, devletin sosyal yönü dış borçların faizlerine harcanırken sosyal güvenlik çökmüştür. Son yıllarda ölümlü iş kazaları sayısı artmıştır, bütün bu olumsuzluklardan da toplumun tüm kesimleri gibi mühendisler de fazlasıyla payını almıştır.

BİRLİĞE SAHİP ÇIKIYORLAR
Büyüme ve istihdam propagandasının arkasına sığınarak çevre katliamları gerçekleştirilmiş, yeşil alanlar, dereler, nehirler ve kıyılar kirletilirken, ülkenin doğusu geri kalmış, batısı ise daha fazla gelişmiş ve bunun sonucu olarak göç sorunu daha da derinleşmiştir. Bütün bunların yanında uygulanan, neoliberal dönüşüm politikalarının önündeki tüm engeller birer birer kaldırırken, kalan tek engel olan TMMOB’u da 12 Haziran genel seçimlerden sonra yok etmeyi düşündükleri en yetkili ağızlarından dillendirilmektedir. Bu nedenden dolayı TMMOB’a bağlı 19 oda başkanının önerisi üzerine TMMOB Yönetim Kurulu, 15 Mayıs Pazar günü Ankara’da taleplerimizi dile getireceğimiz bir miting kararı almıştır.

ANADİLDE MÜHENDİSLİK EĞİTİMİ
Özelleştirilmelere karşı, güvenceli ve insanca bir çalışma yaşamı için, çevreye duyarlı bir sanayileşme için yürüyoruz. Kirletilen, yağmalanan topraklarımız, madenlerimiz, çevrenin korunması ve parasız bilimsel uygulamalı ve anadilde mühendislik eğitimi ve YÖK’ün kaldırılması için yürüyoruz.” Nedim Kara son olarak, “Dünyanın her yerinde emperyalist işgallere karşı, halkların yanında olduğumuzu ifade ediyor, halkların kardeşliğinden yana, emperyalizmden bağımsız, kişilikli bir dış ilişkiler için 15 Mayıs Pazar günü Ankara’da olacağız. Tüm taleplerin gerçekleşmesinin bizlerin kararlığı ve örgütlülüğümüzde gizli olduğu bilinci ile tüm meslektaşlarımızı ve ailelerini bu mitinge destek olamaya çağırıyoruz” dedi.

12 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR