CHP Kocaeli milletvekilleri Başbakan Erdoğan’a seslendi

CHP Kocaeli Milletvekilleri Hurşit Güneş, Haydar Akar ve Mehmet Hilal Kaplan dün TBMM’de “Kocaeli'deki yolsuzluk batağına bulaşmış AKP'li belediyeler”...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Milletvekilleri Hurşit Güneş, Haydar Akar ve Mehmet Hilal Kaplan dün TBMM’de “Kocaeli'deki yolsuzluk batağına bulaşmış AKP'li belediyeler” konulu basın toplantısı düzenledi. CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, AKP’nin iki tane belediye başkanının aynı ilde birbirine müteakip iki günde yargılandığına işaret ederek, “Bizim görebildiğimiz kadarla AKP'li belediyelerin büyük bir kısmı gırtlağına kadar yolsuzluğa batmış vaziyette. Başbakan’a sesleniyorum. Gırtlağına kadar yolsuzluğa batmış AKP'li belediyeleri kamuoyuna açıklayınız” dedi.
 
KANDIRA BELEDİYESİ
Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan’ın mahkemeye sevk edildiğini belirten Güneş, “Tutuklanmak üzere ifadesi alındı. Kefaletle serbest bırakıldı. Nedeni şu Kandıra Belediye Başkanı’nın ki AKP’li. Kandıra Belediyesi Meclis Denetim Komisyonu bir rapor hazırlıyor. Bu raporda ihaleye fesat karıştırmaktan belediyede türlü yolsuzluğa kadar birçok tespit yapılıyor. Zimmet var, ihale yolsuzluğu var. Bunlar savcılığa veriliyor. Savcılık bunu dikkate alıyor, doğru buluyor, araştırmaya gerekli buluyor. Dava Çarşamba günü Kandıra’da Asliye Ceza Mahkemesinde başlamış bulunuyor. Başbakanın dikkatine sunuyorum” dedi.
 
KARTEPE BELEDİYESİ
AKP’nin iki tane belediye başkanının ikisinin de aynı ilde birbirine müteakip iki günde yargılandığına işaret eden Güneş, “Bugün (dün) Ağır Ceza Mahkemesi’nde Kartepe Belediye Başkanı yargılanacak ve onun bazı çalışanları yargılanacak. İsmi Şükrü Karabalık. Rüşvete azmettirme var, suçlardan biri. Yolsuzluk var. Mülkiye Başmüfettişi, Kartepe Belediyesi’nde yolsuzlukları tespit ediyor. Rapor çıkınca Kartepe Belediyesine bağlı Kartepe AŞ Genel Müdürü Hüseyin Turan kendisine rüşvet öneriyor. Bu bir iddia değil, tespit” dedi.
 
“TEKNİK TAKİP TUTANAKLAR VAR”
Teknik takip tutanaklarında, çok açık pazarlıkların olduğunu savunan Güneş, “Kendisi raporu lütfen savcılığa verme bu raporu vilayete ver biz gereğini orada yaparız, diyorlar, orada örtbas ederiz diyorlar. Savcılığa vermemeni rica ediyoruz diyorlar ve karşılığında 50 bin lira rüşvet teklif ediyorlar” dedi.
 
“YOLSUZLUĞA BATMIŞ VAZİYETTE”
 “2 dava 2 suç aynı ilde aynı parti” diyen Güneş, “Bizim görebildiğimiz kadarla AKP'li belediyelerin büyük bir kısmı gırtlağına kadar yolsuzluğa batmış vaziyette. Başbakan'ın bunu görmesi gerekiyor. Başbakan'a sesleniyorum. Gırtlağına kadar yolsuzluğa batmış AKP'li belediyeleri kamuoyuna açıklayınız. Başbakan'a sesleniyoruz. Adil ve dürüst olsun. AKP'li belediyelerin içinde bulunduğu yolsuzluğu kamuoyuyla paylaşsın” açıklamasında bulundu.
 
AKAR TUTANAKLARI OKUDU
Kocaeli Milletvekili Haydar Akar da, “Kartepe Belediyesinde oluşan yolsuzluk ve rüşvet olayı teknik takip sonucu savcılar tarafından belgelenmiştir” dedi. Akar, şöyle dedi: “Ülkenin Başbakan'ı CHP'li belediyeleri haksız ve dedikodu yapar şekilde suçlayacağına önce kendi belediyelerine ve belediye başkanlarına baksın ve bunu standart işleri haline getiren belediye başkanlarını görevden el çektirsin”

Akar, basın toplantısında teknik takip ile ilgili tutanakları da okudu.
Konu hakkında soru önergesi verdiğini belirten Akar, "Halkın iradesi ile seçilmiş milletvekilleri, delilleri karartma gerekçesiyle hapishanelerde tutulurken, zimmet ve rüşvet olayı tespit edilmiş belediye başkanlarının serbestçe ortada dolaşmasını Başbakan ve İçişleri Bakanına hatırlatıyorum'' dedi.

06 Ekim 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR