Kraliçe Zrinyi, Kartepe’de anıldı

        Macar Kraliçe İlona Zrinyi, ölümünün 311. yıldönümünde Kartepe’ye bağlı Karatepe Köyü’nde Macaristan Büyükelçisi Janos Hovari, İstanbul Başkon...

BÜYÜT

 

 

 

 

Macar Kraliçe İlona Zrinyi, ölümünün 311. yıldönümünde Kartepe’ye bağlı Karatepe Köyü’nde Macaristan Büyükelçisi Janos Hovari, İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss’in de katıldığı törenle anıldı. Anma etkinliğinde Kraliçe İlona Zrinyi ile ilgili yaşamından hikayelere yer verilirken törene katılımın yüksek olması dikkat çekti.

 

KALABALIK KATILIM

Ev sahipliğini Numan Gülşah’ın yaptığı törene Macaristan Büyükelçisi Janos Hovari, İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss, Thököly Imre ve İlona Zrinyi Derneği Başkanı Ertunç Baykal, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’ın yanı sıra AKP’nin Kartepe adayı Hüseyin Üzülmez, CHP’nin adayı Yaşar Sönmez de katıldı. Ayrıca Ankara Üniversitesi Hungaroloji Bölümü öğrencilerinden 34 kişilik bir grup törende hazır bulundu.

 

DOSTLUK MESAJI

Törende konuşan Macaristan Büyükelçisi Janos Hovari, “Biz bu sayede Macaristan tarihinin en cesur kadınını anıyoruz. Ayrıca burada hatırlanan sadece Macar tarihi değil aynı zamanda evrensel bir aşk da” şeklinde konuştu.

 

KRALİÇE ZRİNYİ KİMDİR?

Kraliçe Zrinyi ve eşi Kral Thököly Imre, 2. Viyana kuşatması zamanında yenilgi alınması sonucu Osmanlı’ya sığınmışladır. Kartepe’ye yerleştirilen çift ölene dek burada yaşadılar. Ülkesinde kalesini 3 kez savunan ve bu yüzden Avrupa’nın en cesur kadını unvanını alan İlona Zrinyi 18 Şubat 1703’de ‘çiçekli çayır’ olarak anılan Kartepe’de hayatını kaybetmiştir. 

23 Şubat 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR