Birçok yenilik getiren Torba Yasa, Meclis’ten geçti

Geçtiğimiz hafta Ulaştırma Bakanlığı’nı ziyaret ederek HGS cezalarıyla ilgili sıkıntılarını anlatan Kocaeli Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya,...

Geçtiğimiz hafta Ulaştırma Bakanlığı’nı ziyaret ederek HGS cezalarıyla ilgili sıkıntılarını anlatan Kocaeli Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya, görüşmelerin olumlu geçtiğimi ve konunun Meclis’e taşınacağını söylemişti. Öyle de oldu. Son çıkan torba yasaya göre bundan sonra kaçak geçişlerde en uzak mesafenin 10 katı ceza uygulanmayacak. Cezalı geçiş yaptığı mesafenin 10 katı uygulanacak.


CEZA HESAPLAMASI

Eskiden İzmit-Körfez arası geçiş yaptığınızda cezalı geçiş, İstanbul- Ankara arası en uzun mesafeden hesaplanıyordu. Bu da yaklaşım 150 TL’ye tekamül ediyordu. Şimdi ise aynı mesafede kaçak geçiş yaptığınızda ceza hesaplaması İzmit-Körfez arasındaki bedelin on katı olacak ve ceza 22 TL’yi geçemeyecek.

 

CEZAYI ÖDEYENLERE AF YOK

Kaçak geçiş ya da sistem hatası yüzünden cezalı duruma düşen HGS’liler torba yasayı bekliyordu. Cezalarını yatırmayan vatandaşlar bir dilekçe vererek yapılan düzenleme üzerinden cezalandırılacak. Bu da cezalarının büyük miktarda düşmesine neden olacak. Ancak cezasını zamanında yatıranlar için bir kolaylık sağlanmıyor. Yani eski uygulamaya göre cezalandırılan ve cezasını ödeyenlere para iadesi söz konusu değil.


3 YIL VERGİ YOK

Çıkan yeni kanunlara göre, ilk defa iş kuran genç girişimcilere, üç vergilendirme dönemi boyunca kazançlarının 75 bin liralık kısmına gelir vergisi muafiyeti getirilecek.

 

TORBA YASA’DA NELER VAR

  • 25 yaşını doldurmamış öğrencilerden pasaport harcı alınmayacak.
  • Memurların, doğum sonrası aylıksız izinde geçirdikleri her yıl için bir kademe ilerlemesi ve her 3 yıl için bir derece yükselmesi verilecek.
  • Memurlara, doğum öncesi analık izninin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda, doğumdan analık izninin başladığı tarihe kadarki süre doğum sonrası analık iznine ilave edilecek.
  • Doğum yapan memurlar, analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay, günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek.
  • Bebeği engelli doğan kadın memur ise 12 ay süreyle yarı zamanlı çalışabilecek.
  • Emniyet hizmetleri sınıfına dahil kadrolarda bulunanların yararlandığı emniyet hizmetleri tazminatları yüzde 25 artırılacak.
  • Uzman erbaşlar ile uzman jandarmaların 2 bin 200 olan ek göstergeleri 3 bine çıkarılacak. Uzman erbaşlara birinci dereceye yükselme imkanı getirilecek. Uzman erbaşların, kamuya geçebilmeleri için 7 yıl çalışmaları gerekecek.
  • Tasarı, çocuğun okula başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkı da getiriyor. Çocuğu olan veya evlat edinen memur anne ve baba, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar normal çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek.
  • Muhtarların net 940 lira olan ödenekleri bin 300 liraya yükseltilecek.
  • Çiftçi izin gübre ve yemde KDV sıfırlanacak.

29 Ocak 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

SONER - SDPK ONAYLANDI İSE NEDEN YAZILMAMIŞ

Yanıtla . 0Beğen 29 Ocak 11:00
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR