“Gerekli önlemleri alın, Frito Lay taşımacılık faaliyetlerini sürdürsün”

Frito Lay ile SUMOTAŞ firması arasında bir süredir yaşanan taşımacılık krizinde son noktaya gelindi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan SUMOTAŞ firmasını h...

BÜYÜT

Frito Lay ile SUMOTAŞ firması arasında bir süredir yaşanan taşımacılık krizinde son noktaya gelindi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan SUMOTAŞ firmasını haksız buldu. İçişleri Bakanlığı’na talimat veren Erdoğan, Frito Lay firmasının taşımacılık faaliyetlerini yürütebilmesi için gerekli önlemlerin alınmasını istedi
Suadiye’de kurulu bulunan Pepsico’ya bağlı Frito Lay Fabrikası ile SUMOTAŞ Kooperatifi arasında nakliye hizmeti fiyatlarında bazı hatlarda yüzde 45’e varan indirim talebiyle başlayan SUMOTAŞ – Frito Lay krizinde anlaşmanın feshinin üstünden yaklaşık 2 ay geçmesine rağmen hiçbir gelişme yaşanmamıştı. Bilindiği üzere 18 yıl önce kurulan Suadiye’deki Frito Lay Fabrikası’nın ürün taşımasını o günden beri SUMOTAŞ yapmaktaydı.
TOPACA ARADAN ÇEKİLMİŞTİ
Fakat geçen Şubat ayında Frito Lay firması çeşitli indirim taleplerinde bulunmuş, SUMOTAŞ yüzde 45’i bulan indirim talebini reddedince iki firma arasında gerginlik başlamıştı. Süreç içerisinde taraflar defalarca bir araya gelmiş; ancak her iki tarafın da kendilerince belirlediği kurallar sebebiyle anlaşma bir türlü sağlanamamıştı. Zamanla sürece arabulucu olarak dahil olan Vali Ercan Topaca da bir sonuca ulaşamamış ve arabuluculuktan vazgeçmişti.
CİVELEK DE BAŞARAMADI
Son olarak konu Ramazan Ayı’nda Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İl Başkanı Mahmut Civelek’in arabuluculuk çabalarıyla sonuçlandırılmaya çalışılmış; ancak Civelek başarılı olamamıştı. Polis ile yöre halkını ve kooperatif üyelerini de zaman zaman karşı karşıya getiren nakliye sorununda yaşanan olaylar dolayısıyla 37 kişi hakkında gözaltı kararı alınmış yaşanan süreçte Kooperatif Başkanı Hüseyin Erhan ve Hüseyin Erhan’ın kardeşi Uğur Erhan tutuklanmıştı.
SON TEKLİF MAİL YOLUYLA
Tutuklamaların arından Hüseyin Erhan 10 bin TL kefalet ile serbest bırakılmış, ağabeyi Uğur Erhan ise kefalet talebi reddedilmişti. Yapılan eylemler sırasında emniyet güçlerine zincir ile saldırdığı belirlenen Uğur Erhan’ın tutukluluğu sürerken SUMOTAŞ-Frito Lay krizinde birkaç gündür yeni gelişmeler yaşandı. SUMOTAŞ yetkililerine mail yoluyla son tekliflerini ileten Frito Lay yetkilileri tekliflerinin kabul görmemesi halinde yeni bir firma ile anlaşma imzalayacaklarını duyurdu.
TEKLİF KABUL EDİLMEDİ
Frito Lay’den gelen teklif üzerine SUMOTAŞ yetkilileri bir araya gelerek teklifi değerlendirdi. ‘Hüseyin Erhan başkanlık görevinden istifa etsin ve yerine İshak Topçu vekalet etsin. 60 gün süre ile geçici bir anlaşma imzalansın ve İshak Topçu’nun vekaletinde taşımacılık işlemleri sürdürülsün. 60 gün içerisinde genel kurul toplansın ve yeni bir seçim yapılsın. Yaşanan olaylara katılan ve hakkında işlem yapılan isimlerin hiçbiri yeni seçilecek yönetimde yer almasın’ maddelerini içeren teklif, SUMOTAŞ yetkililerince kabul edilmedi.
VALİ TOPACA, AKSEL’E BİLDİRDİ
SUMOTAŞ yetkililerinden alınan bilgilere göre, açık oylama ile yapılan karar toplantısında Hüseyin Erhan’ın görevine devam etmesi kararı alındı. Bu karar dün saat 13.00’da Kocaeli Valisi Ercan Topaca’ya bildirildi. Saat 13.15’te Frito Lay Genel Müdürü Ece Aksel’i arayan Vali Topaca, “Teklifiniz tekrar reddedildi. Artık anlaşma ümidi yok” dedi. Dün sona gelinen süreçte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın devreye girdiği ve konu hakkında bilgi alarak çeşitli değerlendirmelerde bulunduğu öğrenildi.
YENİ FİRMA İLE ANLAŞMA İMZALANDI
Başbakan Erdoğan’ın yaptığı görüşmeler sonrasında İçişleri Bakanlığı’na talimat vererek, “Gerekli önlemleri alın. Frito Lay firması mağdur edilmesin” dediği, İçişleri Bakanlığı’nın da Kocaeli Valiliği’ne gerekli talepleri ilettiği öğrenildi. Frito Lay firması yetkilileri yaşanan gelişmeler sonrasında yeni bir firma ile anlaşma imzaladı. Daha önce birçok firmadan teklif alan; ancak son olarak güvenlik gerekçesi ile ismini açıklamadıkları İstanbullu bir firma ile anlaşma imzalayan Frito Lay yetkilileri nakliye işlemlerine birkaç gün içerisinde başlayacak. Frito Lay aynı zamanda kendisine ait 12 TIR ile de taşımacılık yapmaya devam edecek.
‘GÜVENLİK ÖNLEMLERİMİZİ ALDIK”
Hatırlanacağı gibi Suadiye’de yaşanan eylemler sırasında Kocaeli Valisi Ercan Topaca, “Biz kooperatifi koruduğumuz kadar Frito Lay firmasını da korumalıyız. Ben bölgede taşımacılık işi için gelmesi muhtemel olan farklı firmalara herhangi bir müdahale olacağını sanmıyorum. Ancak biz her koşula hazırlıklıyız. Güvenlik önlemlerimizi aldık. Eğer Frito Lay firması başka bir firma ile taşımacılık işi için anlaşırsa biz taşımacılık firmasının da Frito Lay’in de her türlü güvenliğini sağlamakla yükümlüyüz. Ben her şeye rağmen bir aksilik olacağını düşünmüyorum” şeklinde konuşmuştu.
ERHAN’IN TUTUMU NE OLACAK
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Gereğini yapın” talimatı sonrasında Kocaeli Valiliği’nin önlemleri birkaç kat yükseltmesi beklenen Suadiye’de neler yaşanacağı şimdilik merak konusu. “Önce iftar, sonra eylem yapacağız. Sıkıysa devlet bize müdahale etsin de görelim. Biz cop yemeyi de, müdahale edilmeyi de göze aldık. Kimseden korkumuz yok” diyerek birkaç hafta önce adeta devlete meydan okuyan SUMOTAŞ Başkanı Hüseyin Erhan ise tutuklama olayı sonrasında sessiz kaldı. Tutuklama sonrasında hiçbir açıklama yapmayan Erhan’ın Başbakan Erdoğan’ın talimatı sonrasındaki tutumu da merakla bekleniyor.

29 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR