Kadınlar tek ses tek yürek!

İzmit Kadın Platformu üyeleri, 8 Mart’ta kadına yönelik şiddete karşı tek ses tek yürek oldu. Onlarca kadın kötü hava koşullarına rağmen yaptıkları yü...

BÜYÜT

İzmit Kadın Platformu üyeleri, 8 Mart’ta kadına yönelik şiddete karşı tek ses tek yürek oldu. Onlarca kadın kötü hava koşullarına rağmen yaptıkları yürüyüşle kadına yönelik şiddeti protesto etti.

İzmit Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla önceki gün bir yürüyüş düzenledi. Merkez Bankası önünde toplanan kadınlar, meşalelerle yürüyüşe geçti. Kadına yönelik fiziksel ve psikolojik şiddeti protesto eden kadınların hedefi yine AKP iktidarı oldu. Bu özel günde 4 Halkevci kadının gözaltına alınması da alkışlarla protesto edildi. Yapılan yürüyüş Sabri Yalım Parkı’nda son bulurken Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Serap Coşkun basın açıklamasını gerçekleştirdi.

KADIN CİNAYETLERİ ARTTI
Coşkun, açıklamasında Emekçi Kadınlar Günü’nün çıkış noktasını katılanlara anlatırken kadına yönelik şiddetle ilgili şunları kaydetti “Her sınıftan, her renkten, her türlü etnik ve dinsel kökenden kadınların maruz kaldıkları ortak bir yaşam türü var: aile içi şiddet! Dünya genelinde cinayete kurban giden kadınların faillerinin büyük bir bölümü birinci derece erkek akrabalarıdır. İçinde bulunduğumuz 2011 yılının 2. ayında 23 tane kadın öldürülmüştür.

KOCAELİ’DEN ÖRNEK VERDİ
Ülkemizde her gün en az üç kadın en yakınlarında bulunan erkekler tarafından katlediliyor. Kadın cinayetleri katliam boyutuna ulaşmıştır. Daha birkaç gün önce ilimizde 15 yaşındaki lise öğrencisi bir genç kız, aşkına karşılık bulamadığı gerekçesiyle bir erkek tarafından 9 yerinden bıçaklamıştır. Son birkaç ay içinde işlenen kadın cinayetlerinde, katledilen kadınların daha önceden resmi yetkili kurumlara can güvenliklerinin korunması için başvuruda bulundukları ortaya çıktı. Ama can güvenlikleri sağlanamamıştır.”

PROFESÖRE TEPKİ
Ülkemizde etkisini giderek artırmakta olan muhafazakarlığın kadına yönelik şiddeti meşrulaştırmaya yaradığını ifade eden Coşkun konuşmasına şöyle devam etti “Giyim tarzlarından dolayı kadınlar hedef gösteriyor. En son Selçuk Üniversitesinde bir “profesör”, kadınların giyimleriyle erkekleri tahrik ettiklerini, bu nedenle taciz ve tecavüzün sorumlusunun kadınlar olduğunu dile getirdi. Bu profesörün halen üniversitedeki görevine devam etmesi, kadına yönelik cinsel şiddetin paylaşılmakta olduğunun acı bir göstergesidir.

GAZETECİ ARDIÇ’A TAŞ!
Kadına yönelik saldırının bir diğer örneği de Sabah gazetesi yazarı Engin Ardıç gerçekleştirdi. Sınıfsal, cinsel her türlü eşitsizliğe karşı mücadele eden kadınlar için söyledikleri ataerkil zihniyetin her yerde olduğunun göstergesidir. Kendi nefret ve çirkinliklerini sahip oldukları en etkili silahlardan olan gazetelerle hayatımızın her alanına sokmaya çalışıyorlar.”

BAŞARACAK GÜCÜMÜZ VAR!
Sözleri sık sık sloganlarla kesilen Coşkun son olarak, “Biz kadınlar bize reva görülen şiddeti, eşitsiz ve insan onuruna yaraşmayan uygulamaları kabul etmiyoruz! Ataerkilliğe, eşitsizliğe, kapitalist sömürüye, milliyetçiliğe ve savaşlara karşı çıkıyoruz! Barış içinde ve özgürce yaşamak istiyoruz ve örgütlenirsek bunu başaracak gücümüz olduğunu biliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

09 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR