Akar: AKP ile sendikalaşma dibe vurdu

TBMM İdari Teşkilatı’nda çalışanların sendika kurmasının ve sendikaya üye olmasının önünü kapatan madde ile ilgili engelin kalkmasını sağlayan Sivil...

TBMM İdari Teşkilatı’nda çalışanların sendika kurmasının ve sendikaya üye olmasının önünü kapatan madde ile ilgili engelin kalkmasını sağlayan Sivil Memur Sendikası (Sime-Sen) yöneticileri CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ı ziyaret etti. Sime-Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Hoyur’a ziyaretinde TBMM İş Yeri Temsilcisi Tülin Özgen de eşlik etti.

 

“SENDİKALARA DARBE YAPILDI”

AYM’ye yapılan başvuru nedeniyle sendika üyelerini tebrik eden Akar, Türkiye’nin sendikalaşma oranı açısından OECD sonuncusu olduğunu dile getirdi. Akar, “Sendikalaşma oranı 2002’de yüzde 57 iken, 2015’te ise bu oran yüzde 10’lara düştü. Bu sonuç AKP’nin darbeci anlayışıdır” dedi.

 

RAKAMLAR DA VERDİ

Sendikalaşma ile ilgili rakamlar da veren Akar, şöyle konuştu: “Türkiye’deki 12 milyon 180 bin 945 işçiden yalnızca 1 milyon 297 bini sendikalı. Bu işçilerin önemli bir bölümü de toplu sözleşme hakkından yararlanamıyor. 2003’te sendikalı işçi sayısı 2 milyon 717 bindi. Şimdiki rakam ise 1 milyon 297 bin 664.” Sime- Sen Kocaeli Şube Başkanı Hasan Hüseyin Hoyur da AYM’ye yaptıkları başvuru neticesinde Meclis çalışanlarına sendikalaşma yolunun açıldığını dile getirdi.

03 Nisan 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR